Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. októbra 2009

Mikolajovi prešla až štvrtá verzia vysokoškolského zákona



Až so štvrtou verziou vládnej novely vysokoškolského zákona uspel minister školstva Ján Mikolaj. Za návrh hlasovalo 66 zo 128 prítomných poslancov. Z koaličného ĽS-HZDS, ktoré návrh kritizovalo ...



Zdieľať
BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Až so štvrtou verziou vládnej novely vysokoškolského zákona uspel minister školstva Ján Mikolaj. Za návrh hlasovalo 66 zo 128 prítomných poslancov. Z koaličného ĽS-HZDS, ktoré návrh kritizovalo a Mikolaj ho viackrát z rokovania stiahol, podporila novelu iba Zdenka Kramplová, ostatní boli proti. Väčšina opozičných poslancov sa hlasovania zdržala, exminister Martin Fronc z KDH hlasoval proti novele. Plénu sa podarilo presadiť to, že o zaradení vysokých škôl medzi univerzity, vysoké školy bez začlenenia alebo odborné vysoké školy bude rozhodovať parlament, a nie vláda ako to Mikolaj v novele navrhoval. Práve prenos kompetencií na kabinet bol najkritizovanejšou časťou novely.


Novela vysokoškolského zákona prioritne rieši plagiátorstvo záverečných a habilitačných prác, mobilitu študentov, technologické inkubátory a kvalitu vzdelávania. Na rozdiel od predchádzajúcich verzií Mikolaj z dnes schválenej novely vypustil ustanovenia upravujúce fungovanie súkromných vysokých škôl a týka sa výlučne verejných škôl. Tie budú môcť vypožičať, resp. prenajať za nižšie ako trhové nájomné majetok aj právnickej osobe – podnikateľovi, za predpokladu, že pôjde o výskum a vývoj. Vďaka novele by malo byť okrem iného jednoduchšie odhaliť neetické správanie študentov a zamestnancov vysokých škôl vytvorením systému slúžiaceho na porovnanie záverečnej, rigoróznej a habilitačnej práce s ostatnými, ktoré budú uchovávané v príslušnom informačnom systéme. Ďalej podľa úpravy môžu na Slovensku pôsobiť zahraničné vysoké školy s akreditovanými študijnými programami, ale bez pôvodne plánovaných dotácií. Vysoké školy budú podľa novely najmenej raz za dva akademické roky vypracovávať hodnotiacu správu, v ktorej okrem iného uvedú zistené nedostatky v používaných metódach vzdelávania, ako aj prijaté opatrenia na ich odstránenie a predložia ju Akreditačnej komisii.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NR SR schválila spôsob odmeňovania členov rady pozemkového fondu
<< predchádzajúci článok
V súvislosti s útokmi v Bagdade úrady zadržali 61 vojakov