Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. júla 2007

Mikolaj zapracoval Mečiarove návrhy do vysokoškolského zákona



Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) už hovoril o zmenách v pripravovanej novele vysokoškolského zákona s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom. "Bol to korektný rozhovor, prebrali sme v podstate celý ...



Zdieľať

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) už hovoril o zmenách v pripravovanej novele vysokoškolského zákona s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom. "Bol to korektný rozhovor, prebrali sme v podstate celý zákon, pán Mečiar mal podľa môjho názoru veľmi dobré návrhy, ktoré sme nakoniec zapracovali a máme ich pripravené tak, aby mohli byť predložené s pozmeňovacími návrhmi," uviedol v dnešnej relácii TV Markíza Na telo minister školstva Ján Mikolaj. Mečiar vyčítal ministrovi školstva neústavnosť novely zákona a nechcel ju pôvodne podporiť. "Myslím si, že sme našli riešenie," uviedol Mikolaj. Ústava má zaručiť bezplatnosť vysokoškolského štúdia na základe schopností a možností spoločnosti. Podmienku schopností zaručujú podľa ministra prijímacie pohovory a podmienku možností štátny rozpočet. "Dohodli sme sa, že štát bude naďalej garantovať dotácie na dennú a externú formu štúdia a dotiahli sme aj režim, podľa ktorého vysoké školy budú musieť dopredu uviesť, ktorá forma externého štúdia bude bezplatná," uviedol Mikolaj. Vysoké školy budú musieť vopred určiť, ktoré formy štúdia budú a ktoré nebudú dotované štátom. Táto povinnosť však podľa poslanca a predsedu Výboru NR SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport Eduarda Devínskeho (SDKÚ-DS) platí už v súčasnosti. "Čo sa týka spoplatnenia externého štúdia, že istá časť externistov bude spoplatnená a druhá nie, tak vytvárame akýsi chaos," uviedol Devínsky. Mikolaj však chaos v spoplatňovaní odmieta.

Mikolaj dal zapracovať námietky lídra ĽS-HZDS do návrhu novely návrhy. "Dal som ich prepísať do legislatívneho znenia, asi štyri strany, a návrh som odovzdal poslancom zo SNS s tým, aby pripravili pozmeňovací návrh. Chceli sme, aby ho podpísala aj poslankyňa Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS), ktorá má v strane na starosti školstvo a poslankyňa a podpredsedníčka Výboru NR SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport Oľga Nachtmannová (Smer-SD), aby bol návrh spoločným dielom koalície," informoval Mikolaj. Podľa neho sú už návrhy pripravené a poslanci ho už majú. Mečiar však dnes tvrdil, že návrh ešte nemá. Minister školstva mi pripomína osamelého jazdca, lebo sa vzoprel predsedovi koaličnej strany a teraz bojuje, komentoval Mikolajovu situáciu Devínsky, podľa ktorého smer v tomto vývoji zákona určuje niekto iný. Ak prejde novela vysokoškolského zákona, tak podľa Devínskeho "táto socialistická vláda vojde do dejín tým, že prvýkrát spoplatnila vysokoškolské štúdium na Slovensku."

Podľa poslanca Devínskeho vznikne poslaneckými návrhmi Vladimíra Mečiara v navrhovanej novele ešte väčší neporiadok, lebo doteraz bolo vo výboroch okolo 130 pozmeňujúcich návrhov a spoločná správa dnes obsahuje okolo 80 návrhov. "Práca chvatná, málo platná," reagoval na existenciu ďalších pozmeňovacích návrhov poslanec Devínsky.

Mikolaj sa s Mečiarom dohodli, že kompetencie pre akademické senáty ostali a nenastane posilnenie rektorov. "Dohodli sme sa, že bude duálny systém, kompetencie akademického senátu ostávajú okrem jednej, a to, že nebudú navrhovať prorektorov a prodekanov, lebo ak si už zvolili rektora, ten by mal potom kompetenciu na ich voľbu," uviedol Mikolaj. Devínsky si však myslí, že týmto návrhom dôjde k centralizácii moci na vysokých školách. Mikolaj tiež uviedol, že by sa mali posilniť kompetencie správnych rád, ktoré zastupujú verejnosť a majú na starosť verejnú kontrolu vysokých škôl. Ministerstvo školstva plánuje vytvoriť správne rady aj pre súkromné školy, ktoré doteraz nefungovali. Minister Mikolaj je presvedčený, že novela vysokoškolského zákona prejde, "lebo zavádza poriadok do vysokoškolského školstva."

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SKCH upozorňuje na neľahké postavenie matiek
<< predchádzajúci článok
Vyšla nová kniha o histórii tatranských chát