Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2006

Mikolaj vyzýva Slovensko na zapojenie do ETI



Je dôležité, aby sa Slovensko zúčastnilo na vytváraní Európskeho technologického inštitútu (ETI), ktorý spojí vedu, vzdelávanie a inovácie. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol minister ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) - Je dôležité, aby sa Slovensko zúčastnilo na vytváraní Európskeho technologického inštitútu (ETI), ktorý spojí vedu, vzdelávanie a inovácie. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol minister školstva Ján Mikolaj, je jedno, či ETI bude sídliť na Slovensku. Eurokomisár pre vzdelávanie a odbornú prípravu Ján Figeľ by bol potešený, keby sa naša krajina stala kandidátom. Určenie sídla podľa neho nie je najpodstatnejšie, rozhodne sa o tom až v konečnej fáze. "Nechceme ho etablovať na zelenej lúke," dodal Figeľ. Sídlo by malo byť v krajine, ktorá má tradície a podporuje vedu a výskum. Ak EÚ rozhodne o návrhu ETI na konci roka 2007 a v roku 2008 sa vytvorí riadiaca rada, ktorú budú tvoriť ľudia z vedy, výskumu, vzdelávacích inštitúcií a podnikov, tak prvý akademický rok by sa mohol začať v rokoch 2010 a 2011. Poskytovať bude magisterské a doktorandské štúdium. Jeho rozpočet sa v rokoch 2010 až 2013 odhaduje na 2,4 miliardy eur. Financovať by sa mal hlavne z európskych zdrojov.

Dôležitým partnerom pri vytváraní ETI bude súkromný sektor. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš si myslí, že súkromný sektor na Slovensku pravdepodobne nebude mať dostatok peňazí na spolufinancovanie excelentných pracovísk ETI. Podľa neho sa slovenské vysoké školy chcú zapojiť do tohto projektu. Figeľ si myslí, že v Európe a vo svete si zabezpečia budúce zisky tie firmy, ktoré postupne prejdú z výrobnej do inovačnej roviny. Tvrdí, že je dôležité, aby už teraz firmy boli motivované spolupracovať s vysokými školami a vedeckými kapacitami. "Aby to neboli izolované svety, ale skôr poprepájané," uviedol Figeľ.

Figeľ zdôraznil, že Európska komisia nám odporúča, aby Slovensko dávalo viac peňazí na vedu a výskum, pretože sa nemožno spoliehať len na zdroje z eurofondov. Podľa neho čerpanie eurofondov je veľkou výzvou a Slovensko má čo doháňať. "Skôr vidím úlohy pred nami než za nami. Ak by Slovensko zostalo na dnešnej úrovni pripravenosti, tak bude mať problémy. Jednoducho je treba pridať a zlepšiť stav pripravenosti." Báleš zdôraznil, že vysoké školy chcú "ostro požadovať od ministerstiev, aby zvládli administráciu, riadenie týchto fondov."

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zamestnanci Alitalie štrajkujú, lety sa rušia
<< predchádzajúci článok
Blair plánuje poslednú blízkovýchodnú mierovú iniciatívu