Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. júna 2010

Mikolaj odmieta politizáciu Akreditačnej komisie



Kabinet dnes schválil piatich nových členov Akreditačnej komisie, dvom predĺžil mandát na ďalšie obdobie. Medzi nováčikmi je aj poradkyňa podpredsedu vlády ...



Zdieľať
jan mikolaj Ján Mikolaj

Foto: SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 9. júna (SITA) - Kabinet dnes schválil piatich nových členov Akreditačnej komisie, dvom predĺžil mandát na ďalšie obdobie. Medzi nováčikmi je aj poradkyňa podpredsedu vlády Dušana Čaploviča Marcela Gbúrová. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) však o politizácii Akreditačnej komisie, ktorá by mala byť nezávislým poradným orgánom vlády, odmieta hovoriť. „Pani Gbúrová je slobodný, nezávislý človek, navrhla ju jedna z verejných alebo viacero vysokých škôl, robí poradkyňu, čo predsa nemôže byť na úkor jej rozvoja alebo nezávislosti,“ konštatoval po dnešnom zasadnutí vlády Mikolaj.

Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) pre denník Pravda povedal, že v radoch Akreditačnej komisie klesá počet zahraničných odborníkov i slovenských odborníkov s medzinárodnou reputáciou. Gbúrová podľa neho nemá žiadnu medzinárodnú publikáciu a citáciu v rešpektovaných časopisoch. Dôvod na nomináciu Gbúrovej nevidí ani odborníčka na školstvo z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáta Králiková. "Nepatrí medzi špičkových odborníkov a jej politické prepojenie nie je dobrý krok," uviedla pre Pravdu s tým, že pochybnosti má aj o odbornosti ďalších nových členov. Minister odpovedá na kritiku kritikou: „Pokiaľ hovoríte, že odborníkom je pán Beblavý, tak ste na veľkom omyle. Podľa mňa je to absolútny diletant, pokiaľ ide o vzťah k vysokým školám“.

Po 1. septembri sa začne druhé funkčné obdobie dvom súčasným členom - Júliusovi Horváthovi a Jozefovi Mihokovi. Nováčikmi v komisii sú Robert Schronk, Milan Pol, Gabriela Porubská, Ladislav Čarný a Marcela Gbúrová. Funkčné obdobie novovymenovaných potrvá do konca augusta 2016. Akreditačná komisia vznikla pred takmer ôsmimi rokmi, pričom každé dva roky uplynie funkčné obdobie tretine jej členov. Podľa Rady vysokých škôl SR sú nominácie nových členov nevyvážené, pretože absentujú odborníci z prírodných a technických vied, vrátane informatiky. Minister Mikolaj argumentuje, že návrhy posielali ministerstvu vysoké školy, Slovenská akadémia vied, stavovské organizácie a ústredné orgány štátnej správy.

Slovenská rektorská konferencia a Študentská rada vysokých škôl súhlasia s novými členmi. Rada vysokých škôl SR neodporúčala Mikolajovi takýto návrh predložiť na rokovanie vlády SR. Predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera povedal, že mu minister návrhy na nových členov len oznámil, nediskutoval o nich. Námietky Rady VŠ zaregistroval. "Urobíme nejaké presuny, čiže aj s tými navrhovanými členmi, ktorí sú podľa odborov, v rámci prerozdelenia nájdeme vyhovujúce zloženie jednotlivých pracovných skupín," ubezpečil Fišera s tým, že komisia bude naďalej funkčná.

Druhé funkčné obdobie sa po 1. septembri začne dvom súčasným členom - Júliusovi Horváthovi (oblasť výskumu spoločenské a behaviorálne vedy, ekonomické vedy) zo Stredoeurópskej univerzity v Budapešti a predsedovi Ústavu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR Jozefovi Mihokovi (oblasť výskumu priemyselné inžinierstvo). Nováčikmi v komisii budú Robert Schronk (právo) z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, vedúci Ústavu pedagogických vied Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne Milan Pol (pedagogické vedy) a Gabriela Porubská (pedagogika) z Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Na svoje prvé funkčné obdobie nastúpia aj Ladislav Čarný (výtvarné umenie) z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Marcela Gbúrová (politológia, teória politiky) z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Akreditačná komisia má 21 členov a je poradným orgánom vlády SR. Sleduje, posudzuje a nezávisle hodnotí kvalitu vzdelávacej, výskumnej, vývojovej a umeleckej činnosti vysokých škôl a napomáha jej zvyšovaniu. Vyjadruje sa k spôsobilosti vysokých škôl uskutočňovať študijné programy oprávňujúce udeliť absolventom akademický titul, rozhoduje o návrhoch na zriadenie, zlúčenie, splynutie, rozdelenie, zrušenie a zmenu názvu alebo sídla verejných a štátnych vysokých škôl či napríklad o vzniku súkromnej vysokej školy.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Petržalčania urobia autom denne vyše 41-tisíc jázd
<< predchádzajúci článok
Sporiteľne pomôžu ľuďom zo zatopených obcí