Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. septembra 2016

MIHÓK: Pri riešení perspektívy EÚ sa treba vrátiť k pôvodným cieľom



Pri riešení perspektívy Európskej únie, čo má byť jeden z cieľov dnešného neformálneho stretnutia predstaviteľov EÚ v Bratislave, sa treba vrátiť k jej ...



Zdieľať
Peter Mihók Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 16. septembra (TASR) - Pri riešení perspektívy Európskej únie, čo má byť jeden z cieľov dnešného neformálneho stretnutia predstaviteľov EÚ v Bratislave, sa treba vrátiť k jej pôvodným cieľom, ktoré aj po 60 rokoch zostávajú aktuálne a z hľadiska budúcnosti aj kľúčové. Uviedol to Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory.


Bezpečnosť a istoty občanov členských krajín EÚ, tieto atribúty podľa Mihóka vníma dnešný svet rizikovejšie, ako pred niekoľkými rokmi. Napokon, dokazujú to rôzne prieskumy a štatistiky. Výrazne k tomu prispela a prispieva migračná vlna. Treba jasne povedať, že viaceré členské krajiny, aj keď pod paľbou kritiky z Bruselu, ju zvládli oveľa lepšie ako samotná Únia a z hľadiska budúcnosti vývoj aj smeruje k tomu, že jednotlivé členské krajiny budú schopné lepšie chrániť svoje zvrchované územia priamo než prostredníctvom EÚ.

Frontex, ktorý bol založený v roku 2004, dodnes nie je podľa neho schopný riešiť ani ochranu pobrežných vôd EÚ v Stredozemnom mori. Jednou z kľúčových otázok je riešenie siete prevádzačov a pašerákov spojených s korupciou. Riešenie tohto problému je prvým krokom účinných opatrení na zníženie nelegálnych narušení schengenského priestoru. Tu je úloha a pozícia EÚ nezastupiteľná.

Európa bez konfliktov a vojen je podľa jeho slov hlavným faktorom bezpečnosti a istôt občanov členských krajín EÚ. Podmienkou na naplnenie tohto cieľa je celoeurópska kontinentálna spolupráca a vzájomné rešpektovanie všetkých hráčov na kontinente. Tento bezpečnostný aspekt má aj významnú ekonomickú a sociálnu dimenziu. Európska únia nemôže byť hospodársky a finančne úspešná, keď s ostatnými európskymi hráčmi nebude spolupracovať, a to isté platí aj v opačnom smere.

"Keď sme boli schopní nájsť riešenia v bipolárnom svete, o to viac ich musíme byť schopní nájsť dnes. Významným bezpečnostným rizikom v súčasnosti, najmä v Európe, je medzinárodný terorizmus. Tu musíme hľadať spoločné a globálne riešenia už aj kvôli ľudským obetiam a významným finančným nákladom, ktoré zaťažujú a zrejme ešte vo väčšej miere budú zaťažovať verejné rozpočty," podčiarkol.

Prvé štyri desaťročia sa podľa jeho slov všetkým zdalo, že európska integrácia je modelovým riešením na udržateľný rozvoj a rast kvality života. Avšak už nástup do nového storočia a tisícročia poznamenali výrazné signály o tom, že to dlhodobo nemusí platiť. Členské krajiny EÚ začali vnútorne strácať dynamiku svojho rozvoja a z pohľadu vonkajška neboli schopné vo väčšine prípadov udržiavať krok s USA. Súčasne, akoby boli zaskočené obrovskými zmenami najmä v Číne, Indii, Juhovýchodnej Ázii či na Arabskom polostrove. Začali sa objavovať prvé náznaky, že Európa žije nad svoje pomery, mladá generácia má zlú štruktúru vzdelania, ktoré nezodpovedá potrebám trhu práce.

"Dnes vidíme, že tento dojem sa stáva tvrdou realitou. Vysoké sociálne náklady a slabé motivačné prostredie výrazne znižujú konkurenčnú schopnosť európskej ekonomiky, zvyšujú náklady firiem. Túto situáciu navyše komplikuje neprimeraný regulačný rámec výrazne zväzujúci podnikateľské aktivity v rôznych oblastiach hospodárskych činností. Zníženie regulačného rámca a dopadov nepriamych regulácií smerom k motivovaniu rastu produktivity firiem je bezprostrednou prioritou pre celú EÚ, lebo nás vedie k vyššiemu stupňu inovácií a k znižovaniu delokalizácie európskych firiem za hranice EÚ," dodal.

Slovenská obchodná a priemyselná komora je verejnoprávna inštitúcia. Pôsobí na celom území Slovenska a je zameraná na ochranu a podporu podnikania a na koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti v tuzemsku i zahraničí. Členmi komory sú právnické aj fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v hospodárskych odvetviach, alebo ktoré majú svojim zameraním vzťah k podnikateľskej činnosti. Od roku 1996 je členstvo v komore dobrovoľné.

Všetko o SUMMITE v Bratislave nájdete TU.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sobotka: V4 Has Prepared Joint Statement on Various EU Issues
<< predchádzajúci článok
Porušovanie dohody o prímerí si v Sýrii vyžiadalo životy dvoch detí