![]() |
20. apríla 2006
PHNOM PÉNH 20. apríla (WN/SITA/AP) - Rastúci počet turistov na mieste kremácie organizátora kambodžskej genocídy, Pol Pota, rozvíril debatu, či toto miesto môže spravovať súkromná turistická spoločnosť. Vo štvrtok to oznámili miestne úrady v Kambodži. Žiadosť si už podalo viacero spoločností, ktoré by chceli spravovať pozemok v dedine Anlong Veng na hraniciach s Thajskom, kde "brat číslo jeden" v roku 1998 zomrel a kde ho potom spopolnili. "Počet zahraničných návštevníkov rastie každý deň. Vláda chce oblasť rozvíjať, aby sa z nej stala skutočná turistická destinácia. Doteraz nedostala povolenie žiadna spoločnosť. Povolenie môže udeliť len ministerstvo turizmu a poľnohospodárstva," povedal Pich Sokhin, guvernér provincie Oddar Meanchey.
"Historické miesta ako Pol Potov hrob nemožno sprivatizovať, a povolenie preto nedostane žiadna súkromná spoločnosť. Historické miesta bude spravovať sama vláda," povedal Thong Khon, námestník ministra turizmu. Premiér Hun Sen v roku 2001 vyhlásil dom, v ktorom Pol Pot dožil, a okolie za historickú pamiatku, aby sa zabránilo nekontrolovanej výstavbe na miestach spojených s krvavou minulosťou krajiny. Podobná debata sa v minulosti viedla aj o budúcnosti "vražedných polí" v dedine Choeung Ek neďaleko metropoly Phnom Pénh. Ústredná vláda vtedy tvrdo odporovala zámerom prenajať toto územie súkromnej spoločnosti. Miestne úrady však minulý rok podpísali zmluvu o správe s japonskou spoločnosťou JC Royal, ktorá tu bude vyberať vstupné.
Pol Pot (vlastným menom Saloth Sar) sa pokúsil doviesť do dokonalosti komunistické zriadenie a vytvoriť beztriedny štát a sebestačnú poľnohospodársku ekonomiku. Všetko pomocou tvrdého teroru. Od roku 1975 do roku 1979 za 44 mesiacov panovania Červených Kmérov zahynulo vyše 1, 7 milióna ľudí. Diktatúru "brata č. 1" skončila až vietnamská invázia. Pol Pot však spravodlivosti unikol a spolu so svojimi prívržencami nerušene žil v džungli neďaleko thajských hraníc. Neskôr ho síce jeho súkmeňovci pre vnútorné rozbroje odsúdili na domáce väzenie, mohol však poskytovať rozhovory zahraničným novinárom. Zomrel v apríli 1998 pravdepodobne na infarkt alebo maláriu, podľa iných verzií ho zabili jeho strážcovia, alebo spáchal samovraždu. Jeho telo spálili.
FOTO:SITA/AP
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |