Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vytvorilo v reakcii na svetovú finančnú krízu osobitný monitorovací výbor. Rezort sa tak snaží urýchliť konkrétne opatrenia na zmiernenie následkov celosvetovej ...
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vytvorilo v reakcii na svetovú finančnú krízu osobitný monitorovací výbor. Rezort sa tak snaží urýchliť konkrétne opatrenia na zmiernenie následkov celosvetovej finančnej a hospodárskej krízy na podnikateľský sektor na Slovensku. Ministerstvo chce podľa zverejnených informácii sústrediť pozornosť najmä na malé a stredné podniky a ich ochranu prostredníctvom včasnej a bezodkladnej reakcie štátu a iných inštitúcií na aktuálny vývoj. "To, čo je dnes mimoriadne dôležité, je získať presný obraz, aké dopady môžu na Slovensku vzniknúť. Z tohto dôvodu MH vytvorilo, po dohode s ostatnými inštitúciami a orgánmi výbor, ktorý bude sledovať dopad hospodárskej krízy na malých a stredných podnikateľov na území Slovenska," uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Cieľom ministerstva je aj vypracovanie Akčného plánu eliminácie dopadov finančnej a hospodárskej krízy na podnikateľský sektor. Plán má pritom analyzovať, ktoré segmenty môže kríza zasiahnuť a zároveň definovať spôsoby a kroky, ktoré by mali zvrátiť možné negatívne trendy. Novovytvorený monitorovací výbor má byť jedným z nástrojov, ktorý bude pomáhať pri vypracovaní tohto plánu. Úlohou Monitorovacieho výboru dopadov globálnej krízy na slovenské malé a stredné podniky má byť mapovanie aktuálnej situácie v hospodárstve a navrhovanie konkrétnych opatrení. Monitorovací výbor bude zasadať každé dva týždne. Výbor bude vyhodnocovať situáciu a dávať podklady pre vládu SR na úpravu určitých podmienok monitorovacieho prostredia tak, aby sa dopady svetovej krízy na domáce podnikateľské prostredie minimalizovali, predovšetkým so zameraním na malé a stredné podniky.
Výbor bude sledovať možné dopady aktuálnej krízy najmä na oblasť zamestnanosti, efektivity hospodárenia podnikov, ich odbytových možností či exportnej schopnosti. Taktiež sa bude snažiť identifikovať jednotlivé sektory hospodárstva, ktoré sú najviac ohrozené globálnou krízou. Okrem predstaviteľov MH SR bude členom výboru aj zástupca Ministerstva financií SR, Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, Národnej banky Slovenska, Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny či Štatistického úradu SR. V novom výbore budú mať svoje zastúpenie aj predstavitelia organizácií združujúcich zamestnávateľov a živnostníkov. Štatút výboru však umožňuje dopĺňať jeho činnosti, ako aj zloženie jeho členov.
SITA