Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. októbra 2009

MH dostalo k návrhu zákona o turizme 621 pripomienok



Návrh zákona o turizme, ktorý vypracovalo ministerstvo hospodárstva SR (MH), čelil v rámci medzirezortného pripomienkového konania veľkému počtu pripomienok. Rezort k tomuto legislatívnemu návrhu ...



Zdieľať
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Návrh zákona o turizme, ktorý vypracovalo ministerstvo hospodárstva SR (MH), čelil v rámci medzirezortného pripomienkového konania veľkému počtu pripomienok. Rezort k tomuto legislatívnemu návrhu dostal 621 pripomienok, z toho 147 bolo zásadných. Samotný návrh zákona má pritom 20 strán a pripomienky k nemu 84 strán. Ministerstvo spravodlivosti rezortu hospodárstva odkázalo, že zásadne nesúhlasí so zaradením návrhu zákona do medzirezortného pripomienkového konania. "Nakoľko sa v štádiu medzirezortného pripomienkového konania nachádza taktiež legislatívny zámer zákona o turizme, a tento ešte nebol schválený vládou, nie je možné zaradiť do tohto štádia návrh zákona o turizme," uviedlo ministerstvo spravodlivosti. Rezortu spravodlivosti sa tiež nepozdáva to, že ministerstvo hospodárstva predložilo návrh zákona do skráteného pripomienkového konania z dôvodu plnenia časového plánu práce vlády. "Plnenie časového plánu práce vlády Slovenskej republiky nie je dôvodom pre takéto skrátenie lehoty," upozornilo ministerstvo spravodlivosti.


Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR k návrhu zákona o turizme uviedlo, že nespĺňa základné požiadavky kladené na zákon. "Z hľadiska tvorby práva nie je možné s predloženým návrhom zákona súhlasiť," uvádza ministerstvo práce. Ministerstvo financií SR zásadne nesúhlasí s návrhom, aby sa zaviedol povinný príspevok štátu na financovanie turistických organizácií. Ten má byť založený na spolufinancovaní výnosu turistických organizácií z členských príspevkov od obcí, vyšších územných celkov a od podnikateľských subjektov v turizme zo strany štátu v pomere 1 euro k 1 euru. "Považujeme za vhodnejšie ustanoviť možnosť poskytnúť príspevok zo štátneho rozpočtu na financovanie konkrétnych projektov turistických organizácií, avšak s podmienkou, že výdavky na tento účel budú prioritou rezortu Ministerstva hospodárstva SR a budú zabezpečené v rámci stanovených limitov výdavkov tejto kapitoly," konštatuje ministerstvo financií. "Z predloženého návrhu nie sú zrejmé skutočnosti, ktoré musí obsahovať zákon a nie jeho vykonávací predpis," uviedlo ministerstvo vnútra.

Návrh zákona o turizme podľa predkladateľa, ministerstva hospodárstva, určuje kompetencie, organizačnú štruktúru subjektov v turizme, ako aj systém financovania turistických organizácií. Turistické organizácie má registrovať ministerstvo hospodárstva a tieto činnosti sa majú zabezpečovať z vlastných zdrojov ministerstva hospodárstva. "Zákon vytvára motivačné prostredie pre územnú kooperáciu subjektov v turizme či už ide o obce, podnikateľské subjekty a samosprávne kraje, ale aj mimovládne neziskové organizácie, štátne inštitúcie a cirkvi," ozrejmuje rezort hospodárstva. Zavádza sa totiž motivačný systém postavený na spolufinancovaní výnosu turistických organizácií z členských príspevkov od obcí, vyšších územných celkov a od podnikateľských subjektov v turizme zo strany štátu v pomere 1 euru k 1 euru. "Tento systém predpokladá, že do približne 5 rokov sa budú garantované výnosy z členských príspevkov regionálnych a krajských turistických organizácií pohybovať na úrovni zhruba 10 mil. eur za rok," upozorňuje ministerstvo hospodárstva. Takouto sumou by pritom prispieval ročne do systému aj štát.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hrubý zahraničný dlh Slovenska stúpol na 63,9 mld. USD
<< predchádzajúci článok
Cirkev chce investovať do výstavby novej zóny v Petržalke