Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. októbra 2010

MFF Bratislava dá priestor novým slovenským filmom



Medzinárodný filmový festival Bratislava (5. - 11. november) dá priestor aj novým slovenským snímkam, a to v sekcii Made in Slovakia. Jaro Vojtek ...



Zdieľať
mff Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Medzinárodný filmový festival Bratislava (5. - 11. november) dá priestor aj novým slovenským snímkam, a to v sekcii Made in Slovakia. Jaro Vojtek na podujatí predstaví svoj najnovší stredometrážny dokument Z kola von: Čo je za tým?. Sleduje v ňom muža, ktorého závislosť pripravila o všetko a spolu s rodinou ho vytlačila na perifériu spoločnosti. Ako jediný sa teraz pokúša o návrat späť do normálneho života.

Juraj Chlpík, známy napríklad ako kameraman snímky Slepé lásky (2008), uvedie krátkometrážnu sociologickú štúdiu Identity Petržalky. Film vychádza z Chlpíkovej výstavy fotografií inštalovanej na Novom moste spájajúcom Petržalku so Starým mestom. Ukazuje konkrétne tváre na pozadí unifikovaného interiéru, každodenné úsilie nájsť v betónovej džungli miesto pre zapustenie vlastných koreňov.

V svetovej premiére a slovenskej distribučnej predpremiére premietnu dokumentárny film Adama Hanuljaka Chránené územie, ktorý zachytáva vysnívané trojtýždňové turné banskobystrického Divadla z Pasáže po USA. Divadlo z Pasáže ponúklo možnosť vystúpiť z anonymity ústavných zariadení mentálne postihnutým. Získali tak priestor dokázať, že hranice ich schopností sú v skutočnosti niekde úplne inde, než im bolo predkladané. Teraz ich čaká nová výzva – trojtýždňové turné po Spojených štátoch amerických.

Na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava odpremiérujú filmy dvaja absolventi Akadémie umení v Banskej Bystrici. Peter Magát uvedie len nedávno dokončený krátkometrážny hraný film Onemanshow s Csongorom Kassaiom v hlavnej úlohe. Onemanshow je príbeh o umelcovi, ktorý sa snaží získať na svoje projekty peniaze a jeho návšteva a postoj byrokratickej inštitúcie ho presvedčí, že je lepšie urobiť si všetko sám. Dokumentárny film Dany Kojnokovej s názvom Bude dobre zaznamenáva malé životné etudy dvojice bezdomovcov, vďaka ktorým má divák možnosť dostať sa do prostredia a situácií, v akých sa ocitajú ľudia vytisnutí na okraj spoločnosti. Film je obžalobou štátnej správy, a zároveň je o sile a vôli prežiť aj v tých najextrémnejších podmienkach.

Dokumentárne anekdoty z predvolebných mítingov Teraz ťa máme radi prinesú tvorcovia Peter Hodál a Zuzana Líšková. Autorská dvojica v ňom bez komentára, s mierne ironickým odstupom sleduje nedávne predvolebné mítingy najväčších politických strán.

Sekciu doplnia dva filmy, ktoré nie sú slovenskými produkciami, avšak so Slovenskom súvisia. Diváci a diváčky si tak budú môcť pozrieť kanadskú snímku Modra (2010) od Ingrid Veninger a nemecký titul Pomocnica (2010) od Anny Hoffmann. Režisérka, scenáristka a zároveň producentka filmu Modra Ingrid Veninger sa narodila v Bratislave, po auguste 1968 s rodičmi emigrovala do Kanady, kde vyštudovala réžiu. Popri práci na nakrúcaní príbehu o láske a dospievaní mladej Kanaďanky, ktorá príde do Modry navštíviť rodinu, objavovala svoje korene. Režisérka obsadila do filmu vlastnú dcéru a početnú slovenskú rodinu. "Takmer všetci herci vo filme sú moji ujovia, tety, bratranci, sesternice. Pri nakrúcaní som sa viac zblížila s dcérou a znovu objavila svojich slovenských príbuzných. Deliaca čiara medzi realitou a fikciou bola niekedy veľmi tenká. Keď hrubý zostrih Modry videla moja mama, pripomenulo jej to život na Slovensku a rozplakala sa," povedala Ingrid Veninger o okolnostiach vzniku filmu. Druhý z filmov je dokument Pomocnica od Anny Hoffmann. Sleduje 29-ročnú Slovenku Martinu, ktorá odchádza opatrovať nemecký pár Lore a Maxa do Bodensee. Pomoc starým ľuďom je síce platená dobre, ale práca bez prestania, Lorina nespokojnosť a odlúčenie od domova Martinin pobyt v Nemecku komplikujú.

Už tradične na festivale uvedie svoj najnovší dokument Pavol Barabáš - tentoraz to bude Mongolsko – V tieni Džingischána (2010). MFF Bratislava taktiež uvedie dve snímky režisérky Mariany Čengel Solčanskej. Okrem Legendy o lietajúcom Cypriánovi (2010) premietne jej hraný televízny film z produkcie STV Obhliadka (2010). Dramatický príbeh vyrozprávaný z troch rôznych pohľadov odohrávajúci sa na súčasnom vidieku odkrýva zložité vzťahy starého otca, jeho nevesty a vnuka. Ďalší projekt Slovenskej televízie v sekcii je krátkometrážny dokument Najlepší obchod môjho života (2010). Režisér Peter Navrátil v ňom sleduje osudy Blanky Bergerovej-Efrat, ktorá počas represálií voči židovskému obyvateľstvu skrývala svojich príbuzných a vďaka obchodníckemu duchu a peniazom zachraňovala pred transportom do koncentračného tábora svoju rodinu. Jediným animovaným filmov v sekcii sú Kamene (2010) od Kataríny Kerekesovej. Animovaný muzikál s hudbou Marka Piačeka ponúkne príbeh nešťastnej lásky z kameňolomu.

Agentúru SITA informoval PR manažér festivalu Ondrej Starinský.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po kapele Led Zeppelin pomenovali nový druh ryby
<< predchádzajúci článok
Dan Bárta a Robert Balzar trio pokrstia prvý album