Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. marca 2009

MF zvažuje emisiu dlhopisov pre obyvateľstvo



Ministerstvo financií SR zvažuje emisiu štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo, podobne ako v Českej republike. Agentúre SITA to potvrdil štátny tajomník ministerstva František Palko. O tejto možnosti sa ...



Zdieľať
BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Ministerstvo financií SR zvažuje emisiu štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo, podobne ako v Českej republike. Agentúre SITA to potvrdil štátny tajomník ministerstva František Palko. O tejto možnosti sa podľa neho v súčasnosti diskutuje. "Chceme o tom rozhodnúť tento mesiac. Budúci týždeň to bude témou rokovania výboru pre riadenie dlhu a likvidity," povedal Palko. Objem, termín ani technologický postup, akým by sa emisia mohla realizovať, však nekonkretizoval. Podľa neho sú totiž tieto údaje súčasťou taktiky emitovania a v prípade, že sa štát rozhodne takéto dlhopisy emitovať, budú uvedené parametre závisieť aj od aktuálnej situácie na finančných trhoch.


V Českej republike pritom vláda už emisiu dlhopisov pre obyvateľstvo oznámila. Podľa medializovaných informácií české ministerstvo financií predpokladá, že týmto spôsobom získa až 100 mld. CZK. Česi naposledy k takejto možnosti pristúpili v roku 1997 na získanie prostriedkov na elimináciu škôd spôsobených vtedajšími povodňami. Takáto prípadná emisia by však podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa nebola novinkou ani na Slovensku. Už v deväťdesiatych rokoch sa totiž pristúpilo k sprístupneniu investícií do štátnych dlhopisov aj pre retailových klientov formou zníženia nominálu jedného štátneho dlhopisu zo vtedy štandardného 1 mil. Sk na 100 tis. Sk.

So samotným financovaním štátneho dlhu by však podľa štátneho tajomníka rezortu financií Slovensko ani bez prípadnej emisie dlhopisov pre obyvateľstvo problém mať nemalo. Rovnako štát nečelí výraznejším tlakom na financovanie ani v súčasnosti, a tak na programe dňa zatiaľ nie sú ani exotické emisie v japonských jenoch, o ktorých sa hovorilo ako o možnosti relatívne efektívneho financovania štátneho dlhu už aj v uplynulých mesiacoch. "Zatiaľ nie sme v tlaku, aby sme museli emitovať na medzinárodných finančných trhoch," povedal Palko s tým, že významnou pomocou pri financovaní štátneho dlhu na Slovensku je funkčný finančný systém a v rámci neho predovšetkým štátna pokladnica.

Podľa analytikov má emisia štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo svoje výhody aj nevýhody ako pre investora, tak aj pre štát. "Klientom s dlhším investičným horizontom takáto emisia ponúka príležitosť pre potenciálne vyššie zhodnotenie úspor. Netreba však zabúdať, že na rozdiel od termínovaného vkladu v banke ide o investíciu do cenného papiera so sprievodným rizikom, teda rizikom zmeny trhovej ceny cenného papiera v období pred jeho splatnosťou," uviedol pre agentúru SITA Vaňo. V praxi by to znamenalo, že ak by držiteľ dlhopisu chcel tento cenný papier predať pred termínom splatnosti a úroky by medzičasom stúpli, zisk by mal oproti dohodnutému výnosu nižší alebo by sa dokonca mohol dostať do straty. V prípade, že by však držal dlhopis až do splatnosti, dosiahol by výnos dohodnutý na začiatku, to by však znamenalo držať dlhopisy niekoľko rokov. "Nie je to preto nástroj na krátkodobé uloženie peňazí," doplnil Michal Mušák zo Slovenskej sporiteľne.

Pre štát by zase emisia dlhopisov pre obyvateľstvo predstavovala relatívne jednoduché a pravdepodobne aj lacnejšie získanie finančných prostriedkov, ktoré by zároveň v čase veľmi nízkych výnosov a pri nízkom riziku mohli byť dostatočne atraktívne aj pre ľudí. Štát by tak mohol získať potrebné finančné prostriedky z domácich zdrojov a nemusel by tak zvyšovať svoj dlh voči zahraničiu. "Praktickosť takéhoto kroku však bude samozrejme závisieť aj od faktu, v akej nominálnej hodnote by štát emitoval dlhopisy, teda či by boli prístupné širšej vrstve obyvateľstva, alebo vzhľadom na vysoký nominál iba užšej skupine Slovákov," uviedla analytička Poštovej banky Zuzana Holeščáková. Ako dodala, dôležité pre ľudí budú taktiež stanovené výnosy ako aj splatnosť dlhopisov. Na druhej strane by však podľa nej štát išiel emisiou takýchto dlhopisov proti svojim súčasným záujmom. "Takýmto krokom by pôsobil proti podpore spotreby domácností, ktorá ako sa ukázalo aj v nedávnych štatistikách hrubého domáceho produktu, výrazným spôsobom podporuje a ťahá ekonomický rast Slovenska," dodala Holeščáková.

Myšlienka vydania dlhopisovej emisie pre obyvateľstvo pritom nie je nová. Takmer pravidelne sa táto možnosť objavuje aj v aktualizovaných stratégiách riadenia dlhu. Rovnako sa táto možnosť uvádza aj v stratégii riadenia dlhu na roky 2007 až 2010. Ministerstvo financií sa v tomto materiáli odvolávalo na skutočnosť, že v krajinách Európskej únie je tento doplnkový spôsob financovania potrieb štátu bežný. Hlavným prínosom emisie pre obyvateľstvo má byť pritom menšia závislosť od finančného a kapitálového trhu a taktiež nižšie náklady financovania. V roku 2007 pritom rezort financií predpokladal, že s narastajúcou životnou úrovňou na Slovensku sa môže podariť takýmto spôsobom získať niekoľko miliárd korún ročne.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deň výskumu rakoviny si pripomenuli pracovne
<< predchádzajúci článok
Francúzske feministky považujú biskupa za Macha roka