Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. júla 2010

MF: Vláda sa chce vrátiť k jednotnej sadzbe DPH



Nová vláda chce opätovne zjednotiť sadzbu dane z pridanej hodnoty. Uvádza sa to v pracovnej verzii programového vyhlásenia vlády ...



Zdieľať
miklos radicova Iveta Radičová, Ivan Mikloš

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Nová vláda chce opätovne zjednotiť sadzbu dane z pridanej hodnoty. Uvádza sa to v pracovnej verzii programového vyhlásenia vlády za rezort financií, ktorú získala agentúra SITA. Okrem toho by podľa materiálu mala vláda prehodnotiť existujúce výnimky v zákone o dani z príjmov a ďalších daňových zákonov s cieľom výrazného zníženia ich počtu. Vláda chce tiež zachovať rovnú daň z príjmov a nezvyšovať jej sadzbu. "Eventuálne zvýšenie sadzby dane z príjmov môže byť spojené iba so zrušením, či znížením niektorých odvodov," píše sa v podkladoch pre programové vyhlásenie.

Kabinet ďalej v pracovnej verzii programového vyhlásenia za rezort financií avizuje presadenie zásadnej reformy a zjednodušenie odvodového systému s cieľom zefektívniť tento systém. Súčasťou programového vyhlásenia by malo byť aj presunutie odvodovej povinnosti na zamestnanca a zavedenie superhrubej mzdy s príslušným navýšením hrubej mzdy. "Zavedieme odvodový bonus za predpokladu fiškálnej neutrality a zohľadnenia dopadov na marginalizované skupiny," uvádza sa v podkladoch.

Podľa zdrojov blízkych rezortu financií by sa do programového vyhlásenia malo dostať aj predloženie návrhu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti do Národnej rady SR. Ten by mal definovať jasné pravidlá disciplíny a transparentnosti vo verejných financiách. "Cieľom tohto návrhu bude, aby vlády v budúcnosti už nemohli klamať občanov o skutočnom vývoji ich hospodárenia prostredníctvom rôznych trikov. Zavedieme záväzné výdavkové stropy, čím bude vláda vždy nútená rozhodovať o tom, ako rozdelí vopred definovaný objem zdrojov medzi rôzne priority," píše sa v pracovnej verzii programového vyhlásenia.

Kontrolu vývoja verejných financií by mala zabezpečovať nová nezávislá inštitúcia na čele s odborníkmi. Jej úlohou by malo byť o vývoji hospodárenia verejnej správy pravidelne informovať verejnosť. Štátny rozpočet by mal podľa navrhovaného znenia programového vyhlásenia obsahovať všetky podstatné informácie v zrozumiteľnej forme, aby bola verejnosť jasne informovaná o využívaní verejných zdrojov. Vláda chce tiež začať podrobne sledovať čisté bohatstvo Slovenskej republiky, teda rozdiel medzi celkovými aktívami a pasívami štátu.

V programovom vyhlásení by sa tiež mal objaviť záväzok kabinetu, že zavedie pravidlá, ktoré obmedzia schvaľovanie legislatívnych a iných návrhov s nekrytým dopadom na verejné financie. Vláda a parlament by pritom mohli schvaľovať návrhy s negatívnym dopadom na verejné financie v období, na ktoré je už schválený rozpočet, iba súčasne s kompenzačnými opatreniami v minimálne rovnakom rozsahu. Kabinet chce tiež sprísnenie pravidiel pre hospodárenie samospráv.

Kabinet pritom podľa pracovnej verzie programového vyhlásenia považuje za svoj zásadný cieľ zníženie deficitu verejných financií pod úroveň 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2013 tak, aby Slovensko dodržalo svoje záväzky voči Európskej únii vyplývajúce z Paktu stability a rastu. Znižovanie deficitu chce kabinet dosiahnuť opatreniami tak na strane príjmov, ako aj na strane výdavkov. Väčšinu opatrení potrebných na zníženie deficitu chce pritom prijať s účinnosťou od roku 2011.

Do programového vyhlásenia by sa podľa pracovnej verzie mal pritom dostať aj záväzok pokusu ústavne ochrániť druhý dôchodkový pilier. "Vláda predloží do Národnej rady SR návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera, ktorý potvrdí súčasné percento odvodov do druhého piliera a zároveň určí, že príjmy z predaja štátneho majetku sa budú môcť použiť iba na krytie nákladov spojených s dôchodkovou reformou," uvádza sa v podkladoch pre programové vyhlásenie vlády.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MO: Výsluhové zabezpečenie starých vojakov ostane
<< predchádzajúci článok
Paríž a Berlín chcú nové rozpočtové pravidlá EÚ