Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. augusta 2010

MF navrhuje zjednotiť paušálne výdavky na 30 %



Ministerstvo financií SR zverejnilo novelu zákona o dani z príjmov, ktorá od nového roku prinesie pre zamestnancov ako aj podnikateľov viacero zmien v zdaňovaní ich príjmov. ...



Zdieľať
miklos Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) - Ministerstvo financií SR zverejnilo novelu zákona o dani z príjmov, ktorá od nového roku prinesie pre zamestnancov ako aj podnikateľov viacero zmien v zdaňovaní ich príjmov. Ako už avizoval minister financií Ivan Mikloš, pripravené zmeny majú pomôcť ozdraviť rozvrátené verejné financie, ako aj zlepšiť daňovo-odvodový systém. Novelu ministerstvo predložilo do pripomienkového konania. Navrhnuté zmeny však ešte nemusia byť definitívne. Premiérka Iveta Radičová v stredu pripustila, že avizované zmeny v zjednotení a znížení výšky paušálnych výdavkov, či platení odvodov z dohôd nemusia byť definitívne. Tieto témy budú totiž ešte predmetom ďalších rokovaní, rovnako ako aj téma platenia odvodov z podielov na zisku. Konkrétne riešenia budú hľadať zástupcovia koaličných strán na budúcotýždňovej koaličnej rade, ktorá by mala byť v utorok.


Od nového roka by tak napríklad malo živnostníkov čakať zjednotenie a zníženie výšky paušálnych výdavkov na jednotnú výšku 30 %. Rovnako chce rezort financií obmedziť uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane len na tzv. aktívne príjmy, teda len na príjmy zo závislej činnosti, z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti. Jednou zo zásadných zmien bude aj zrušenie nezdaniteľných častí základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie. Zdaňovať sa už podľa nových pravidiel bude aj príjem dosiahnutý pri predaji bytu alebo obytného domu alebo inej nehnuteľnosti, avšak len pri nehnuteľnostiach nadobudnutých po účinnosti novely zákona o dani z príjmov.

Rovnako by sa na základe novely mali zdaňovať už aj paušálne náhrady ústavných činiteľov či rôzne príplatky vybranej skupiny daňovníkov. "V súčasnosti je na Slovensku 2 600 ľudí, ktorí poberajú paušálne náhrady, a teda aj zvýhodnenie vyplývajúce z nezdanenia týchto paušálnych náhrad," povedal v úvode týždňa Ivan Mikloš s tým, že táto úprava sa nebude týkať poslancov, keďže zdanenie ich príjmov bude predmetom riešenia na úrovni poslaneckých klubov. Podľa nových pravidiel by sa mali zdaňovať príplatky pri príjmoch zo závislej činnosti sudcov a prísediacich, prokurátorov či právnych čakateľov prokuratúry.

Ministerstvo financií pripravilo aj zjednotenie spôsobu odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu s inými formami obstarania. Rovnako by sa zmeny mali dotknúť aj vymedzených príjmov do výšky päťnásobku životného minima. Ministerstvo financií navrhlo aj zrušenie možnosti zníženia celkových príjmov zdravotníckych pracovníkov, a to lekárov, zubných lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, o náklady na špecializované vzdelávanie. Jednou zo zmien bude aj systém uplatňovania dane vyberanej zrážkou, ktorá sa podľa nových pravidiel bude vyberať tak, aby jej výberom bola splnená daňová povinnosť daňovníkov, s výnimkou príjmov z podielových listov a dlhopisov, pri ktorých bude daň vybranú zrážkou naďalej možné považovať za preddavok na daň.

Očakávaný budúcoročný prínos viacerých zmien v zákone o dani z príjmov, v zákone o zdravotnom a sociálnom poistení predstavuje zhruba 440 mil. eur, čo podľa ministra financií Ivana Mikloša predstavuje viac ako jednu pätinu konsolidačného úsilia. Samotný vplyv zmien v zdaňovaní príjmov by mal v budúcom roku zvýšiť príjmy verejnej správy o 93,8 mil. eur. Rezort financií príde podľa Mikloša aj s ďalšími opatreniami, ktoré by mali pomôcť znížiť budúcoročný deficit verejnej správy o 2,5 % hrubého domáceho produktu.

"Teraz o nich diskutujeme na technickej úrovni na ministerstve financií a následne budú pokračovať diskusie v rámci rezortov a koalície," uviedol na margo stavu príprav ďalších opatrení v úvode týždňa Mikloš. Zvýšené príjmy by pritom podľa jeho slov mali v ideálnom prípade predstavovať tretinu z plánovaného ozdravenia verejných financií a zvyšné dve tretiny by mali predstavovať úspory vo verejnom sektore. "Každopádne sa budeme snažiť, aby väčšina konsolidačného úsilia, ozdravného úsilia, bola na strane výdavkov," doplnil Mikloš.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MEDISSIMO povedie MUDr. Katarína Kafková
<< predchádzajúci článok
Vyššie preddavky pre podnikateľov od roku 2012