Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. septembra 2014

Mestá a obce odmietajú na stavebných úradoch štátnych prednostov



Na snímke predseda ZMOS Jozef Dvonč (vpravo) a prvý podpredseda ZMOS Michal Sýkora.



Zdieľať
Na snímke predseda ZMOS Jozef Dvonč (vpravo) a prvý podpredseda ZMOS Michal Sýkora. Foto: TASR/Michal Svítok
Banská Bystrica 17. septembra (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré rokovalo v utorok a dnes v Banskej Bystrici, sa zaoberalo aj novelou stavebného zákona, respektíve návrhom nového stavebného zákona. ZMOS jednoznačne odmieta akékoľvek pokusy štátu o zriaďovanie funkcie "prednostu stavebného úradu" či inú formu tzv. "štátneho dohľadu" nad realizáciou stavebného zákona obcami.


Ako dnes konštatoval predseda ZMOS a primátor Nitry Jozef Dvonč, nový stavebný zákon, resp. jeho novela by mala nadobudnúť účinnosť k 1. 7. 2015.

"Je to rozsiahly materiál a my chystáme podobne rozsiahle stanovisko ZMOS k pripomienkovému a rozporovému konaniu. V pracovnej skupine sme prešli celý zákon," uviedol Dvonč. ZMOS za efektívny spôsob zabezpečovania stavebnej agendy považuje zachovanie súčasného modelu, kde každá obec je stavebným úradom.

"Zásadne odmietame, aby nám štát dával do miest a obcí svojich prednostov, akýsi "štátny dohľad", a to aj napriek tomu, že ide o prenesený výkon kompetencií. Budeme na tom trvať. To by nám potom mohol dosadzovať ľudí aj na matriku či vedúcich školských úradov, čo si neviem predstaviť," zdôraznil Dvonč. Ako dodal, nerozumie tomuto návrhu už aj preto, že druhostupňovým odvolacím orgánom je štát.

Na ďalšie pripomienky ZMOS k návrhu stavebného zákona upozornil podpredseda ZMOS a starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan. Podľa neho nový zákon nerieši čierne stavby.

"Keď sme si namodelovali, ako bude podľa jednotlivých paragrafov postupovať stavebný úradník pri likvidácii čiernej stavby, zistili sme, že tak jednoduché to nebude. V návrhu zákona je totiž nový inštitút ako predbežné stavebné povolenie a tiež nový inštitút rekonštrukcia stavby, ktorým sa môže 'obieliť' čierna stavba a môže byť nutne zneužívaný. Odstraňovanie čiernych stavieb musí mať jasné pravidlá a obec musí mať právo požiadať o odstránenie čiernej stavby, ak ide o verejný záujem, a to v zákone nie je. Samozrejme, nie na náklady obce," vysvetlil Bajan.

Ako dodal, spoločenská objednávka na nový stavebný zákon je veľmi vysoká. Za pozitívne považuje, že územnoplánovacia dokumentácia je kľúčový prostriedok pre stavebné konanie, ale druhá vec je, že sa tu stretávajú rôzne záujmy investorov vrátane reklamných agentúr, čo považuje za zvláštne.

Podľa členov ZMOS návrh zákona treba "vyčistiť", napríklad aj o časť týkajúcu sa stavieb vo verejnom záujme, pri ktorých by podľa nového zákona malo byť umelecké dielo. "Postavíme škôlku a predražíme ju o umelecké dielo? To predsa bola podmienka za socializmu."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusi privítali rozšírenie autonómie separatistických oblastí
<< predchádzajúci článok
B. Obama prisľúbil vojakom, že ich nečaká nová pozemná vojna v Iraku