15. júna 2018
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, archívna snímka. Foto: TASR/APBerlín 15. júna (TASR) - Protimonopolné úrady Európskej únie (EÚ) by si mali posvietiť na veľké americké platformy, myslí si nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Dominancia veľkých internetových platforiem z USA vyvoláva otázky, či majú protimonopolné orgány v Nemecku a celkovo v Európe intervenovať, aby bránili európsky ekonomický a sociálny model, uviedla Merkelová.
"Ekonomika platforiem je veľkým problémom," povedala Merkelová.
"Je výzvou pre naše protimonopolné úrady rovnako ako úrady v celej EÚ a vyvoláva otázku, či majú zakročiť, pokiaľ ide o koncentráciu veľkých platforiem z USA," dodala.
Európa musí podľa Merkelovej v obchodnom spore s USA považovať osud svojho automobilového priemyslu za záležitosť bezpečnosti rovnako ako Spojené štáty, ktoré hrozia sankčnými clami na dovoz áut.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR