Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. mája 2014

Merkelová prišla do USA hovoriť o Ukrajine a urovnať kauzu odpočúvanie



Na archívnej snímke z 5. marca 2013 nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová prezentuje mobilný telefón Blackberry v stánku Secusmart na veľtrhu informačných technológií CeBIT v Hannoveri



Zdieľať
Na archívnej snímke z 5. marca 2013 nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová prezentuje mobilný telefón Blackberry v stánku Secusmart na veľtrhu informačných technológií CeBIT v Hannoveri Foto: TASR/AP
Washington 2. mája (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová pricestovala vo štvrtok popoludní miestneho času do Washingtonu na dvojdňovú návštevu Spojených štátov. Hneď po prílete absolvovala na nemeckom veľvyslanectve stretnutie s americkými senátormi, informovala agentúra DPA.


Vrcholom návštevy bude dnešné stretnutie kancelárky s americkým prezidentom Barackom Obamom v Bielom dome. Očakáva sa, že mu bude dominovať situácia na Ukrajine a americké špionážne aktivity v Nemecku, ktoré narušili vzťahy oboch krajín. Obama a Merkelová by mali diskutovať o ďalších sankciách voči Rusku za jeho zasahovanie do diania na Ukrajine.

Hovorca Bieleho domu Jay Carney minulý týždeň povedal, že obaja politici "budú pokračovať v úzkej koordinácii týkajúcej sa sankcií uvalených na Rusko za jeho pokračujúce narušovanie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, ako aj za jeho neschopnosť plniť záväzky prijaté 17. apríla v Ženeve".

Americkí a nemeckí predstavitelia sú v pravidelnom telefonickom kontakte od prepuknutia krízy na Ukrajine vo februári tohto roka. Najmä zo strany Kongresu USA sa ozývajú hlasy za nové rýchle a prísne sankcie voči Rusku, no podľa amerických médií majú svojich prívržencov aj v Bielom dome. Obama sa však v tejto veci prikláňa ku koordinovanému postupu s Európskou úniou.

Merkelová a Obama sa zrejme tiež pokúsia urovnať americko-nemecké vzťahy, ktoré vlani narušila aféra s odpočúvaním mobilných telefónov zahraničných politikov, vrátane Merkelovej, Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA).

Krátko pred odletom Merkelovej urobila vláda v Berlíne v tejto veci gesto dobrej vôle, keď odmietla vypočutie bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena, ktorý odpočúvacie praktiky tajnej služby zverejnil, vo vyšetrovacom výbore Spolkového snemu. Zdôvodnila to rizikom vážneho a trvalého poškodenia vzťahov s USA, ak by Snowden, ktorý dostal dočasný azyl v Rusku, požiadal v Nemecku o azyl. USA totiž chcú, aby Snowden čelil trestnému stíhaniu na americkej pôde. Členom vyšetrovacieho výboru môže podľa posudku amerického právnika Jeffreyho Harrisa dokonca hroziť v Spojených štátoch trestné stíhanie, uviedlo internetové vydanie týždenníka Spiegel.

Merkelovej kresťanskí demokrati vyzvali svoju šéfku, aby vo Washingtone urobila za aférou s NSA hrubú čiaru. Zdroje vo Washingtone však neočakávajú v tejto záležitosti ani vo veci dohôd o voľnom obchode prielom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Záchranári vytiahli z trajektu už 226 tiel, s ďalšími to bude ťažké
<< predchádzajúci článok
Piatok bude prevažne polooblačný