Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júla 2006

Mená ministrov nového kabinetu už známe



V novej slovenskej vláde, ktorú povedie líder Smeru-SD Robert Fico, bude pätnásť mužov a jedna žena. Ako už koaličné strany vopred avizovali, šestnásť vládnych postov si rozdelia v pomere 11:3:2 v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - V novej slovenskej vláde, ktorú povedie líder Smeru-SD Robert Fico, bude pätnásť mužov a jedna žena. Ako už koaličné strany vopred avizovali, šestnásť vládnych postov si rozdelia v pomere 11:3:2 v poradí Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS. Vekový priemer novej Ficovej vlády je 47,5 roka. Najmladšími ministrami budú nový šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák a minister financií Ján Počiatek, ktorí majú zhodne 35 rokov. Naopak, najstarším členom vlády bude nový vicepremiér Dušan Čaplovič, ktorý v septembri oslávi 60. narodeniny.

Jedinou ženou v novom kabinete R. Fica bude Viera Tomanová (Smer-SD), ktorá obsadí post ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny. Táto vysokoškolská učiteľka, ktorá bola za Smer-SD zvolená za poslankyňu parlamentu, pôsobila doposiaľ ako tieňová ministerka práce. V minulosti bola okrem iného poradkyňou ministra práce a sociálnych vecí SR, ale i členkou Koordinačnej rady vlády na ochranu a podporu zdravia rezortu práce.

V tieňovej vláde Smeru-SD bol aj ďalší nový člen Ficovho kabinetu, minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). V predchádzajúcom volebnom období bol poslancom a predsedom branno-bezpečnostného výboru. Pred vstupom do politiky pracoval ako advokát a manažér.

Pôvodne tieňový minister školstva a kultúry Dušan Čaplovič (Smer-SD) bude v novej vláde zastávať post vicepremiéra. Poslancom bol od roku 2002 a do parlamentu bol zvolený aj v týchto júnových voľbách. V minulosti pracoval v Archeologickom ústave SAV v Nitre, kde prešiel rôznymi pozíciami. V rokoch 1992 - 2001 bol členom Predsedníctva SAV, pričom od roku 1995 bol podpredsedom akadémie.

Bývalý Čaplovičov asistent, Marek Maďarič (Smer-SD), bude zastávať post ministra kultúry. Absolvoval VŠMU v Bratislave, odbor filmová a televízna dramaturgia a scenáristika. Je autorom vyše 20 realizovaných filmových a televíznych scenárov a rozhlasových hier. V 90. rokoch bol istý čas dramaturgom v STV a pracoval aj ako scenárista na voľnej nohe. Od roku 2000 pôsobil pri Smere-SD a za túto stranu bol aj podpredsedom Rady STV.

Do Ficovho kabinetu nastúpi aj ďalší pôvodne tieňový minister, poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD), ktorý povedie rezort dopravy. Vážny vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT Bratislava. V stavebníctve pôsobil na viacerých postoch. Okrem iného bol v rokoch 1994-2002 riaditeľom a konateľom Stavoinvesty v Banskej Bystrici. Rezortu financií bude šéfovať manažér a expert v oblasti informačných technológií Ján Počiatek (Smer-SD). Je absolventom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Ekonomickej univerzity v Bratislave. Od roku 2001 je výkonným riaditeľom spoločnosti Telenor Slovakia.

Rezort hospodárstva bude viesť bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Plastika Nitra Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). Pôsobil tiež ako riaditeľ pre stratégiu v Duslo Šaľa. V súčasnosti je na Materiálovotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity.

Diplomat Ján Kubiš (Smer-SD) zasadne na post ministra zahraničných vecí. Kubiš vstúpil do diplomatických služieb v roku 1976. Okrem iného pôsobil na poste generálneho tajomníka OBSE. V rokoch 1998 a 1999 pôsobil ako zvláštny poverenec generálneho tajomníka OSN pre Tadžikistan a vedúci misie pozorovateľov OSN v Tadžikistane. Poslednou jeho diplomatickou funkciou bol post osobitného predstaviteľa EÚ pre Strednú Áziu.

Na čelo ministerstva zdravotníctva sa postaví predseda predstavenstva Spoločnej zdravotnej poisťovne Ivan Valentovič (Smer-SD). Na ministerstve už pracoval v rokoch 1986 - 1992. Potom pôsobil ako posudkový lekár a od roku 1994 zastáva funkcie v zdravotných poisťovniach zdravotného a životného poisťovníctva.

Ministrom obrany bude 36-ročný František Kašický (Smer-SD), ktorý od februára 2003 do mája 2004 pôsobil ako šéf Vojenského obranného spravodajstva. Následne pracoval aj ako tajomník Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Kašický v roku 2001, ako prvý slovenský armádny dôstojník, ukončil štúdium na Informačnej škole obrany v USA a je absolventom viacerých zahraničných kurzov vo Švajčiarsku, Nemecku a v USA.

Ministrom školstva sa stane Ján Mikolaj (SNS), ktorý bol v rokoch 1995 - 1998 generálnym riaditeľom Slovenskej správy ciest. V súčasnosti je vedúcim Katedry technológie a manažmentu stavieb Žilinskej univerzity. Od roku 2002 bol poslancom NR SR, pričom do tejto funkcie bol pôvodne zvolený za ĽS-HZDS.

Rezort životného prostredia povedie Jaroslav Izák (SNS), ktorý v minulosti pôsobil vo viacerých funkciách v Priemstave v Prievidzi, neskôr bol prednostom obvodného úradu životného prostredia. Od roku 2004 je podnikateľom a manažérom v oblasti architektúry, stavebníctva a životného prostredia. Dvakrát bol zvolený za primátora mesta Handlová a v roku 2005 sa stal poslancom zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Viceprimátor Žiliny Marian Jančušek (SNS) sa stane ministrom výstavby a regionálneho rozvoja. Po pôsobení v Považských chemických závodoch a Váhostave bol zástupcom prednostu žilinského okresného úradu, ako aj manažérom Doplnkovej dôchodkovej poisťovne Stabilita. V roku 2002 sa stal zástupcom prednostu Miestneho úradu v Žiline a od roku 2002 až doposiaľ je zástupcom žilinského primátora.

Ministrom spravodlivosti sa stane bývalý šéf Najvyššieho súdu SR a jeho terajší sudca Štefan Harabin (ĽS-HZDS). Na ministerstve spravodlivosti už pôsobil v rokoch 1991-1992, keď tam pracoval na odbore justičnej správy ako vedúci trestného oddelenia.

Do kresla ministra pôdohospodárstva sa posadí Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS), ktorý pred rokom 1990 pracoval ako hlavný ekonóm Jednotného roľníckeho družstva Gbely. Od roku 1991 profesijne pôsobí v podnikateľskej sfére vo výkonných riadiacich pozíciách a tiež ako člen orgánov obchodných spoločností.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SE pravdepodobne nevyplatia do roku 2010 žiadne dividendy
<< predchádzajúci článok
Mečiar sa od r.1998 nijako nezmenil ani nepoučil, tvrdí Lipšic