Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. októbra 2014

Medzivojnový diplomat Ján Papánek vystúpil proti totalite



Slovenský diplomat a politik Ján Papánek pracoval v československých diplomatických službách od roku 1922. Pôsobil na zastupiteľských úradoch Československej republiky ...



Zdieľať
Ján Papánek Foto: wikipedia
Bratislava 18. októbra (TASR) - Slovenský diplomat a politik Ján Papánek pracoval v československých diplomatických službách od roku 1922. Pôsobil na zastupiteľských úradoch Československej republiky (ČSR) v Budapešti a v USA vo Washingtone a Pittsburghu.


Na jar 1945 ho vymenovali za člena československej delegácie na zakladajúcej konferencii Organizácie spojených národov (OSN) v San Franciscu v USA a bol jedným zo zostavovateľov Charty OSN.

Nekompromisné vystúpenie proti nástupu komunistickej totality v ČSR v roku 1948 uzavrelo Jánovi Papánkovi na dlhý čas vstup do vlasti. Zostal žiť natrvalo v USA. Založil a 40 rokov viedol American Fund for Czechoslovak Refugees (Americký fond pre československých utečencov), ktorého humanitnú pomoc pocítilo okolo 150.000 ľudí. Bol jedným zo zakladateľov vrcholného exilového politického orgánu - Rady slobodného Česko-Slovenska/The Council of Free Czechoslovakia. Až do konca života sa aktivizoval vo významných svetových humanitných organizáciách ako napríklad Amnesty International.

Ján Papánek sa narodil 24. októbra 1896 v Brezovej (tak sa v tom čase menovala dnešná Brezová pod Bradlom). Po absolvovaní základnej evanjelickej školy v Brezovej pokračoval v štúdiu na strednej škole v českom Jevíčku. Jeho stredoškolské štúdiá prerušila prvá svetová vojna, povolali ho a bojoval na talianskom fronte. V lete 1918 ho Milan Rastislav Štefánik odvolal do Ríma (Taliansko) a poveril redigovaním slovenskej časti legionárskeho časopisu. Po návrate z Talianska Papánek dokončil stredoškolské štúdium a v Paríži vyštudoval právo na univerzite Sorbonne.

Posledný československý prezident Václav Havel mu 28. októbra 1991 udelil najvyššie vyznamenanie Rad Tomáša Garrigue Masaryka. O mesiac neskôr Ján Papánek 30. novembra 1991 v Scarsdale v USA vo veku 95 rokov zomrel.

Knihu o životných osudoch slovenského diplomata s názvom Ján Papánek politik, diplomat, humanista napísal Slavomír Michálek a vyšla v roku 1996.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kabát neprezliekam, tvrdí bývalý predseda vlády ČSSR, L. Štrougal
<< predchádzajúci článok
Galéria Jána Koniarka v Trnave vyhlásila nový ročník Trienále plagátu