Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. novembra 2017

Medzinárodná energetická agentúra : Ropa stále nie je na odpis



Globálny dopyt po rope sa v najbližších dvoch desaťročiach zníži len mierne aj napriek očakávanému rozvoju elektromobility. Spotreba ropy petrochemického priemyslu rovnako ako iných druhov ...



Zdieľať
Foto: TASR
Londýn 14. novembra (TASR) - Globálny dopyt po rope sa v najbližších dvoch desaťročiach zníži len mierne aj napriek očakávanému rozvoju elektromobility. Spotreba ropy petrochemického priemyslu rovnako ako iných druhov dopravy pokračuje v raste, uviedla Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej výročnej správe.


Rope už teraz konkurujú čoraz lacnejšie a ekologickejšie energetické zdroje. IEA v porovnaní s vlaňajšou správou znížila dlhodobú prognózu vývoja cien ropy. Dôvodmi sú zlacnenie obnoviteľných aj konvenčných zdrojov energie, globálna snaha o zastavenie klimatických zmien a zlepšenie kvality ovzdušia, rovnako ako boom ťažby ropy a plynu v USA.

Podľa scenára vychádzajúceho z existujúcej legislatívy a ohlásených politických zámerov ohľadom emisií a klimatických zmien cena ropy vzrastie do roku 2025 na 83 USD (71,21 eura) za barel (159 litrov). Ropnému trhu sa podľa IEA podarí nájsť dlhodobejšiu rovnováhu pri cenách v pásme 50 USD až 70 USD za barel.

IEA odhaduje, že do roku 2025 bude po cestách jazdiť 50 miliónov elektromobilov a 300 miliónov do roku 2040. Aktuálne sú ich necelé 2 milióny. To však dovtedy zníži globálny dopyt po rope len o 2,5 milióna barelov denne alebo o 2 %.

Časy ropy a plynu sa aj napriek nárastu obľuby obnoviteľných energií ani zďaleka neskončili. Z toho budú profitovať predovšetkým Spojené štáty, ktoré sa niekedy okolo roku 2025 stanú najväčším svetovým exportérom skvapalneného zemného plynu a niekoľko rokov aj čistým vývozcom ropy. V roku 2025 by podľa IEA mal rast ťažby ropy v USA zodpovedať zvyšovaniu produkcie Saudskej Arábie na vrchole jej expanzie.

K rozvoju obnoviteľných zdrojov prispieva predovšetkým pokles ich ceny. V prípade solárnej energie jej cena od roku 2010 padla o 70 % a v prípade veternej energie o 25 %. Pre mnohé krajiny sú ekologické energie už najlacnejšími zdrojmi. Preto IEA očakáva, že do roku 2040 by až dve tretiny globálnych investícií do elektrární mali pripadať na zelené technológie.

Svetový dopyt po rope bude pokračovať v prudkej expanzii, avšak vďaka zvýšeniu efektivity, bude rast o niečo pomalší než v minulosti. IEA počíta od roku 2017 do roku 2040 s nárastom o 30 %, čo zodpovedá aktuálnej spotrebe Číny a Indie dohromady.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nepočujúci by mali mať možnosť odoslať na číslo 112 SMS správu
<< predchádzajúci článok
Kozmická loď Cygnus priviezla na ISS zásoby, nechýbala ani zmrzlina