Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. januára 2007

Medzi SR a Japonskom je široké pole na spoluprácu



Medzi Slovenskom a Japonskom neexistujú žiadne otvorené otázky, ale existuje široké pole na zintenzívnenie spolupráce, uviedol minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš na tlačovej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) - Medzi Slovenskom a Japonskom neexistujú žiadne otvorené otázky, ale existuje široké pole na zintenzívnenie spolupráce, uviedol minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš na tlačovej besede po rokovaní s ministrom zahraničných vecí Japonska Tarom Asom. Šéfa japonskej diplomacie informoval o možnostiach investovať na Slovensku, o hospodárskom postavení Slovenska, vrátane zámeru vlády SR zaviesť euro v roku 2009. Hovorili aj o ďalších možnostiach pre japonské investície v SR, napríklad o príprave vzájomného uznávania vodičských preukazov. Podľa Kubiša aj takýto krok pomôže zvýšiť záujem japonských predstaviteľov o investovanie na Slovensku. Potvrdil, že zástupcovia SR sa zúčastnia na seminári o investičných možnostiach Japonska v krajinách strednej Európy, ktorý v marci zorganizuje Japonsko. Japonsku tiež poďakoval za pomoc, ktorú poskytovalo SR v procese jej transformovania a budovania. Išlo nielen o pôžičky, ale aj o spoluprácu pri rôznych projektoch infraštruktúry či v kultúrnej oblasti alebo vo výmene študentov, pripomenul Kubiš. SR bude rozvíjať svoju spoluprácu s Japonskom aj v rámci spolupráce krajín visegrádskej štvorky (V4). Vo formáte V4 plus Japonsko sa uskutoční aj schôdzka ministrov zahraničných vecí.

Slovensko ako člen EÚ a NATO je dnes podľa šéfa slovenskej diplomacie v pozícií, že môže pomáhať aj tretím krajinám. V tom chce spolupracovať aj s Japonskom, ktoré si vytýčilo podobné ciele v rámci svojej politiky "Oblúku slobody a prosperity". Kubiš zároveň pozitívne zhodnotil spoluprácu SR a Japonska v rámci medzinárodných štruktúr, v prvom rade minuloročnú spoluprácu SR a Japonska ako nestálych členov Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Táto spolupráca sa potvrdila aj pri tak zložitej otázke, akou bola reakcia na raketové skúšky a jadrový test v Severnej Kórei, konštatoval.

Ako na tlačovej besede konštatoval minister zahraničných vecí Japonska Taro Aso, japonskí občania majú, žiaľ, o Slovensku málo informácií. Naopak, japonskí podnikatelia poznajú Slovensko dobre a viaceré japonské firmy, napríklad Sony, tu plánujú investovať. Podľa šéfa japonskej diplomacie majú krajiny V4 rovnakú koncepciu zahraničnej politiky ako Japonsko, ktorú ju zhrnulo v nedávno vydanej koncepcii zahraničnej politiky "Oblúk slobody a prosperity". Aso potvrdil, že Japonsko chce posilniť spoluprácu s V4 a zároveň informoval, že pozval šéfa slovenskej diplomacie na návštevu Japonska. Kubiš pozvanie prijal. O medzinárodných otázkach a Severnej Kórei obaja rokovali na pracovnom obede.

Minister zahraničných vecí Japonska Taro Aso navštívil Slovensko po prvýkrát. Svoju dvojdňovú návštevu začal v piatok stretnutím so slovenským premiérom Robertom Ficom. Návšteva Slovenska, v rámci ktorej sa Aso dnes stretol so slovenským ministrom zahraničných vecí J. Kubišom, je súčasťou jeho turné po krajinách strednej a východnej Európy. Aso už navštívil Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko. Všetky tri krajiny, rovnako ako Slovensko, podporujú, aby Japonsko dostalo štatút stáleho člena BR OSN.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jahnátek za spoločné slovensko-ruské vlastníctvo Transpetrolu
<< predchádzajúci článok
Štandardné vzťahy s Líbyou áno, privilegované nie