Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. augusta 2016

Medzi obľúbené splavy na východnom Slovensku patrí Laborec



Na snímke rieka Laborec v Humennom.



Zdieľať
Na snímke rieka Laborec v Humennom. Foto: TASR/Tomáš Doboš
Strážske 7. augusta (TASR) – Splavovanie riek na východnom Slovensku nie je také rozšírené ako v iných častiach krajiny či v susedných Čechách. Napriek tomu je tu viacero trás, ktoré sú zaujímavé aj pre zahraničných turistov. Patrí medzi ne aj približne 70 kilometrov (km) dlhý úsek, ktorý sa začína v Strážskom v Michalovskom okrese a končí v Strede nad Bodrogom v Trebišovskom okrese. "Nedá sa zjazdiť za jeden deň. Závisí to od toho, koľko chce skupina pádlovať. Potrebné sú aj štyri dni," vysvetlil pre TASR organizátor splavov Ján Hudák.


Všetko, čo vodáci potrebujú, si podľa jeho slov musia vziať so sebou. Kempy na trase nie sú, zložia sa teda tam, kde chcú. "Splavy u nás na východe nie sú také rozšírené, ale stanovať sa dá vo voľnej prírode, čo nie je zakázané," vysvetlil Hudák. Najlepšie pri nejakej obci, kde si môžu turisti pozrieť jej kultúru a doplniť palivo. "Stanovať sa dá v Lastomíre, ale niektorí sa už zložili aj pri Petrovciach nad Laborcom," vysvetlil. Obľúbeným miestom na kempovanie je podľa slov Hudáka obec Zemplín, kde kedysi sídlila župa, dnes je tam malé múzeum. "Ľudia u nás zvyknú trasu iba splaviť a držať sa pri brehu. Mali sme tu ale návštevníkov z Budapešti, ktorí splavovali Ondavu zo Stropkova až do Sárospataku za sedem dní s tým, že sa zastavovali na rôznych miestach. Či už to bol kostolík na Domaši, hrad Čičva, ale aj kláštor v Brehove," dodal.

Na problémové úseky Hudák vodákov vždy upozorní. "Pri istých podmienkach musia kanoe pri hati v Strážskom preniesť, pretože tá nie je splavná, rovnako v Ižkovciach pri elektrárni Vojany. Pri Lastomíre je zas kamenný stupeň, ktorý si je potrebné pozrieť. Skúsenejší vodáci ho ale splavia," vysvetlil. Komplikovanejší úsek je tiež v časti, kde sa spája Laborec s Uhom pri obci Stretava. "Sú tam blatisté brehy a nedá sa tam hocikde pohodlne pristáť," dodal. Stať sa tiež môže, že na niektorých úsekoch sú popadané stromy, aj keď sa pred sezónou snažia trasy v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom vyčistiť. Na viacdňový splav preto Hudák neodporúča ísť úplnému začiatočníkovi aj napriek tomu, že trasa nie je náročná.

Minimálne jeden splav majú vodáci na východe každoročne. Občianske združenie Návraty totiž organizuje splavy zemplínskych riek. "Tento rok sme štartovali vo Vysokej nad Uhom a končili sme v Maďarsku. Stále sa zídu nejaké skupinky, ktoré splavujú rieku jeden dva dni, ale mali sme už aj štvordňových výletníkov," uviedol Hudák. Najbližšie má Laborec splavovať skupina 56 ľudí. "Štartovať budú až pri Malých Raškovciach, keďže nechcú denne preplávať viac ako 15 km a doplaviť sa chcú až do Sárospataku," dodal Hudák.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruskí mliekari sa recesie obávajú viac než západných sankcií
<< predchádzajúci článok
KUKAN:Podieľal som sa na všetkých pozitívnych veciach, ktoré EP prijal