Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júna 2014

Medzi kandidátmi na post nového šéfa OSN sú aj J. Kubiš a M. Lajčák



Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák



Zdieľať
Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák Foto: TASR
Londýn 2. júna (TASR) - Medzi vážnymi uchádzačmi o post nového generálneho tajomníka OSN sú aj dvaja slovenskí diplomati, minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák a niekdajší šéf rezortu Ján Kubiš. Informoval o tom britský týždenník Economist.


Mandát súčasného šéfa svetovej organizácie, Juhokórejčana Pan Ki-muna, vyprší v roku 2016. Podľa novín Economist väčšina pozorovateľov očakáva, že Pan Ki-munov nástupca vzíde z niektorej z postkomunistických krajín.

Okrem Kubiša a Lajčáka sa medzi potenciálnymi kandidátmi na nového generálneho tajomníka spomínajú aj bývalý slovinský prezident Danilo Türk a šéfka UNESCO, bulharská politička Irina Bokovová.

Ján Kubiš, súčasný osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka OSN pre Afganistan a šéf Asistenčnej misie Spojených národov v Afganistane (UNAMA), priznal, že o prípadnú kandidatúru na funkciu šéfa OSN zvažuje.

Šéf Asistenčnej misie OSN v Afganistane Ján Kubiš Foto: FOTO TASR/AP


"Rozmýšľam o takejto možnosti, ak by sa mi podarilo zaistiť si podporu vlády, rád by som, aby sa o mne uvažovalo (ako o kandidátovi) na tento post," citoval Economist úryvok z Kubišovho emailu.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák podľa britských novín svoj záujem o túto prestížnu pozíciu nepotvrdil, ale ani nepoprel.

Generálneho tajomníka svetovej organizácie vymenúva na päť rokov Valné zhromaždenie OSN. Deje sa tak po predchádzajúcom odporúčaní Bezpečnostnej rady OSN, takže päť stálych členov rady má v tejto otázke prakticky právo veta.

V súlade s nepísanými pravidlami generálny tajomník nepochádza zo žiadnej z týchto piatich mocností. Dodržiava sa tiež tradícia rotácie postu medzi jednotlivými kontinentmi.

Posledný štyria generálni tajomníci pochádzali z Peru, Egypta, Ghany a Južnej Kórey. Pozorovatelia predpokladajú, že tentoraz by post šéfa OSN mohol opäť obsadiť uchádzač z Európy, a to zástupca niektorej z postkomunistických krajín, uviedol týždenník Economist.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sezónu v Bardejovských kúpeľoch otvorí požehnávanie prameňov
<< predchádzajúci článok
Pravda: Priepasť medzi boháčmi a chudobnými sa zväčšuje