Medzi hradbami Trenčianskeho hradu bojujú rytieri na koňoch
Rytiersky súboj na život a na smrť sa dnes po dvoch rokoch vrátil medzi mohutné vysoké hradby južného opevnenia Trenčianskeho hradu. Rytieri na koňoch predvádzali svoje majstrovstvo s dlhou jazdeckou ...
TRENČÍN 17. mája (WEBNOVINY) - Rytiersky súboj na život a na smrť sa dnes po dvoch rokoch vrátil medzi mohutné vysoké hradby južného opevnenia Trenčianskeho hradu. Rytieri na koňoch predvádzali svoje majstrovstvo s dlhou jazdeckou drevenou kopijou, zápolenie vyvrcholilo krutým bojom o česť i srdce ovdovenej kráľovnej. V tom momente už deti zatajovali dych a prekrývali si oči rukami. Zaplnenú tribúnu turnaj nadchol, nik sa ani nesťažoval, že skupine Normani, ktorí ho organizujú, nestihli včas dorobiť päť metrov veľkého draka chrliaceho oheň. Toho predvedú až v utorok. Pri prípravách Normanov zaskočil fakt, že im niekto - asi bezdomovci, ukradol železo, pomocou ktorého mali zložiť tribúnu.
Skupina Normani pri turnajoch čerpá z histórie, konkrétne druhej polovice 14. storočia vo Francúzsku. No predvádzanie svojich schopností, ako napichovanie krúžkov za jazdy na kopiju alebo trafenie sa do terča, už patrí do neskoršieho obdobia. "Šľachtici mali potrhané nosy, vypichnuté oči, turnaje v klasickej podobe zanikali a robili sa bezpečnejšie disciplíny, kde sa páni predvádzali," hovorí šéf Normanov Dušan Tadlánek. Podľa jeho slov sa stalo neskôr aj zvykom, že šľachtici si ľudí najímali a turnaje prebiehali na území väčšom ako je Trenčín aj tri dni. Niekedy sa zvrhli a boli aj mŕtvi. "Ale to sa stávalo len výnimočne," doplnil.
Skupine sa podľa Tadlánkových slov vážnejšie zranenia zatiaľ vyhli. "Turnaj je nebezpečná vec, nikdy neviete, čo kôň môže spraviť. Mali sme dajaké úrazy, ale nič ťažké. Rekonvalescencia trvala niekoľko týždňov," dodal Tadlánek. Vystúpenia sú organizované každý deň okrem pondelka, cez pracovný týždeň o 11:00, cez víkend o 15:00, za turnaj sa platí vstupné zvlášť, nie je súčasťou vstupného na hrad. V prípade vytrvalého dažďa sa vystúpenie ruší. Normani však nezostanú na hrade počas celej sezóny, ale len do 15. júna. Potom sa vracajú do Francúzska, kde strávili posledné dve sezóny.
SITA