Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. decembra 2017

Medzi finálne projekty PESCO sa dostal i slovenský



Na archívnej snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (vpravo) v obrnenom vozidle Patria BOV 8x8 počas prezentácie bojových vozidiel v rámci akcie s názvom Priemyselný deň 2017, ktorá sa konala vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave ...



Zdieľať
Na archívnej snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (vpravo) v obrnenom vozidle Patria BOV 8x8 počas prezentácie bojových vozidiel v rámci akcie s názvom Priemyselný deň 2017, ktorá sa konala vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave Záhorie, v Senici 6. decembra 2017. Foto: TASR - Marko Erd
Bratislava 9. decembra (TASR) - Slovenský projekt nepriamej palebnej podpory "EuroArtillery" sa prebojoval medzi finálne projekty Stálej štruktúrovanej spolupráce Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO). Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) to vníma ako dôkaz aktívneho členstva SR v Európskej únii (EÚ).


"Zároveň je to dôkaz, že Slovensko sa nesnaží na Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike Európskej únie len participovať, no zároveň ju aj spoluvytvárať," uviedol minister.

Slovenský projekt sa dostal spomedzi 49 navrhovaných projektov medzi finálnych 17, ktoré budú realizované už v prvej fáze. "Zapojenie do neho predbežne deklarovalo Taliansko, pričom z pozície pozorovateľov majú ambíciu zapojiť sa aj Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Portugalsko, Slovinsko a Španielsko," informovala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Slovenská republika vyjadrila oficiálny záujem participovať na PESCO, kooperačnej platforme, ktorej cieľom je rozvoj obranných spôsobilostí ozbrojených síl účastníckych členských štátov s cieľom posilniť ich vzájomnú kompatibilitu a interoperabilitu, 13. novembra 2017 na pôde Rady EÚ. Oficiálne má byť táto iniciatíva spustená na základe rozhodnutia členských štátov 11. decembra 2017.

Cieľom projektu "EuroArtillery – Nepriama palebná podpora" je vyvinúť presnú mobilnú delostreleckú platformu s ďalekým dostrelom, vrátane spoločného systému riadenia paľby na koordinované použitie zbraňových systémov v mnohonárodných operáciách. Keďže delostrelecké systémy sú tradičnou súčasťou výrobného portfólia slovenského obranného priemyslu, Slovensko má ambíciu zastávať v tomto projekte vedúcu pozíciu.

Capáková v tejto súvislosti poukázala i na to, že zámer predstavuje aj príležitosť pre väčšie zapojenie sa slovenského obranného priemyslu do mnohonárodných projektov, ktoré sú súčasťou PESCO. "Projekt je tak nielen súčasťou priorít rozvoja spôsobilostí Ozbrojených síl SR, no sleduje tiež Programové vyhlásenie vlády SR, definujúceho v rámci priorít aj podporu domáceho obranného priemyslu," upozornila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Menšie strediská pod Tatrami plánujú spustiť sezónu pred Vianocami
<< predchádzajúci článok
Vianoce v bratislavskom Lamači spestrila súťaž vo varení kapustnice