Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. októbra 2014

Medvedev nevidí možnosť na reštart vzťahov s USA, kým platia sankcie



Ruský premiér Dmitrij Medvedev



Zdieľať
Ruský premiér Dmitrij Medvedev Foto: FOTO TASR/AP
Moskva 15. októbra (TASR) - Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes jednoznačne vylúčil možnosť tzv. reštartu americko-ruských vzťahov, kým platia sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko v súvislosti s jeho politikou voči Ukrajine.


V rozhovore pre televíziu CNBC Medvedev vyhlásil, že Rusko sankcie "prežije". Okrem toho vyjadril presvedčenie, že sankcie sa "o nejaký čas vyparia", ale priznal, že reštrikcie majú negatívny vplyv na vzťahy Ruska so západnými partnermi.

Medvedev vyhlásil, že chápe znepokojenie Západu v súvislosti s vývojom v Európe i na samotnej Ukrajine, ale zdôraznil, že nemožno obetovať základy medzinárodných vzťahov len na to, aby sa "ukázalo, akí sme tvrdí". "Považujem to za absolútne deštruktívne. Povedal by som, že je to hlúpy postoj," konštatoval Medvedev.

V tejto súvislosti sa Medvedev vyslovil kriticky k prejavu prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý v prejave na Valnom zhromaždení OSN označil Rusko po smrtiacom víruse ebola za druhú najväčšiu hrozbu sveta, a to ešte pred vyčíňaním extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorá obsadila rozsiahle územia Iraku a Sýrie a vyhlásila tam kalifát.

"Ani sa mi to nechce komentovať - to je nejaký skrat v mozgu," dodal Medvedev.

Medvedev navrhol "vrátiť sa k normálnej, alebo aspoň nulovej pozícii" a potom rozmýšľať nad tým, ako ďalej budovať vzájomné vzťahy. "My pred nikým dvere nezatvárame...chceme mať so všetkými civilizovanými štátmi - aj s našimi partnermi z Európy a USA - priateľské vzťahy na konštruktívnom základe," vysvetlil Medvedev, ale dodal, že najskôr "treba urovnať situáciu".

Pokiaľ ide o dôsledky sankcií, Medvedev uviedol, že ekonomika Ruska ani EÚ ich nijako "dramaticky" nepocítila, a "už vôbec nie ekonomika USA, ktorá od ruskej vôbec nijako nezávisí". Upozornil však, že miesto západných firiem na ruskom trhu, ktoré sa uvoľnilo uvalením sankcií, môžu obsadiť firmy z iných krajín.

Na margo vývoja na Ukrajine Medvedev uviedol, že Rusko hlboko prežíva to, čo sa tam deje. Zdôraznil, že o orientácii Ukrajiny rozhodujú jej občania a v tejto súvislosti zopakoval, že riziká, ktoré Ukrajine prináša orientácia na Západ, sú "pomerne vysoké". Dodal však, že zodpovednosť za to bude niesť ukrajinské vedenie. Vyhlásil, že úlohou Ruska teraz je "pomôcť, aby na Ukrajine nastal mier," pričom zdôraznil, že sa tak môže stať jedine prostredníctvom rokovaní Kyjeva s východom krajiny, ktorého požiadavky by mali byť vypočuté a akceptované.

Uviedol, že Ukrajina je štátom pred bankrotom, čo podľa neho spôsobila neefektívna politika predchádzajúcej vlády. Dodal, že Rusko chce, aby Ukrajina bola platbyschopným štátom, s ktorým možno budovať vzťahy.

Ruský premiér sa v rozhovore vyjadril aj k nedávnemu odsunu ruských jednotiek od hraníc s Ukrajinou, keď vyhlásil, že to v žiadnom prípade "nemal byť signál pre Washington".

"Bolo to vnútorné rozhodnutie Ruska a každý si ho môže vysvetľovať, ako sa mu chce," uviedol Medvedev v rozhovore pre CNBC. Vylúčil, že by to súviselo so situáciou na Ukrajine, aj keď "nás veľmi znepokojuje".

Medvedev vyhlásil, že napriek kríze v medzinárodnej politike on i prezident Vladimir Putin majú dobré osobné vzťahy so západnými lídrami. Uviedol, že treba rozlišovať medzi osobnými vzťahmi a vzťahmi v oblasti reálnej ekonomiky či politiky.

"Môžeme si každý druhý deň zavolať a písať novoročné pozdravy," uviedol.

Ruský premiér uviedol, že prehlbovanie vzťahov s Čínou nemá politický charakter, a ubezpečil, že Rusko sa nesnaží o obnovenie ZSSR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prihláste sa do súťaže Študentská podnikateľská cena 2014
<< predchádzajúci článok
HOSPODÁRSKE NOVINY: Stavebná firma chce splatiť tretinu dlhov