24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

19. júna 2006

Medicína je aj po 50 rokoch proti rakovine stále bezmocná



Napriek tomu, že lekárska komunita dokázala rakovinu po viac ako polstoročí enormných investícií a výskumu lepšie pochopiť, táto smrteľná choroba má stále v nerovnom boji navrch.



Zdieľať
Počet ľudí, ktorí tomuto ochoreniu podľahli pred päťdesiatimi rokmi a dnes klesol iba mierne, kým úmrtnosť na srdcové, mozgové a infekčné choroby sa znížila o dve tretiny. "Napriek vysokým federálnym a priemyselným investíciám a novým objavom v genetike, biochémii a funkčných zmenách v rakovinových bunkách, rakovinu dnes moderná medicína vníma, ako nekontrolovateľnú," napísal v májovej edícii časopisu Science Harold Varmus, laureát Nobelovej ceny. Doktor z výskumného strediska Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku tvrdí, že pokrok nastane až vtedy, keď sa zmení aj kultúra, prekonajú sa sociálne bariéry a zlepší sa spolupráca medzi výskumníkmi, lekármi a farmaceutickými laboratóriami.

Sandra Horning, prezidentka American College of Clinical Oncology (ASCO) pripomenula tieto námietky na výročnej konferencii skupiny začiatkom tohto mesiaca. Posťažovala si pritom aj na malý pokrok v uplatňovaní nových objavov. Lekárski experti tiež zdôrazňujú, že výskum samotný nedokáže rakovinu nikdy poraziť. Ako dodávajú, dôležitým prvkom v boji proti smrteľnej chorobe sú ľudia, ktorí sami rozhodnú, akým životným štýlom budú žiť. "Aby sme vyhrali vojnu proti rakovine, nestačí sa zamerať iba na pokrok v biomedických technológiách. Treba si všímať aj technológie a politiku, ktoré menia správanie a prostredie spôsobujúce rakovinu," prezradil Majid Ezzati z Harvard University.

Podľa štúdie, ktorá sa objavila v minuloročnom vydaní britského lekárskeho magazínu The Lancet, viac ako jedna tretina úmrtí na rakovinu je výsledkom deviatich faktorov. Zo siedmich miliónov ľudí, ktorí ochoreniu podľahli v roku 2001, 2,43 milióna spĺňalo tieto faktory. V jednom z piatich prípadov pritom smrť spôsobilo fajčenie. Medzi ostatnými faktormi je tiež alkohol, obezita, nedostatok fyzickej aktivity, nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny, znečistenie vzduchu a nechránený sex.

"Viac ako jedna tretina ochorení na rakovinu je spojená s diétou. Potenciálny dopad zdravej diéty, keď ju skombinujete aj s vynechaním fajčenia a pravidelnou fyzickou aktivitou je enormný. Podľa našich štúdií dokážeme zabrániť 70 percentám ochorení na rakovinu hrubého čreva správnou diétou a zdravým životným štýlom," prezradil Walter Willett, profesor medicíny na Harvarde a vedúci americký výskumník, ktorý skúmal vplyv diéty na zdravie.

(SITA)


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/medicina-je-aj-po-50-rokoch-proti-rakovine-stale-bezmocna-cl15422.html