17. júna 2009

VIEDEŇ 17. júna (WEBNOVINY) - Korupcia v Rusku je všeobecne známa. Prezident Dmitrij Medvedev si za svoju prioritu určil jej zlikvidovanie a zavedenie nových pravidiel. Doterajšia bilancia je však rozčarovaním, uvádza rakúska televízna stanica ORF na svojej webovej stránke. Korupcia je na dennom poriadku a šíri sa aj do oblastí, kde doteraz nebola prítomná. Na rozdiel od Británie, kde zneužívanie verejných prostriedkov viedlo k odstúpeniu niektorých politikov, moskovská elita sa nemusí ničoho obávať. A pre prezidenta Medvedeva by sa skutočný boj proti korupcii rovnal politickej samovražde, píšu ruské médiá.
Najkorupčnejší sú v Rusku vysokoškolskí docenti, lekári a spolupracovníci bezpečnostných úradov, vyplýva z výročnej správy ruského generálneho prokurátora Jurija Čajku. Podľa aktivistov mimovládnych organizácii boj proti korupcii je len predstieraný, väčšina korupčných prípadov sa vôbec nedostane pred súd. A ak, tak sú to prevažne "malé ryby", ktoré v celom probléme korupcie dosahujú maximálne 15 percent. Podľa Michaila Grišankova z bezpečnostného výboru Štátnej dumy je korupcia vyšších predstaviteľov oveľa rozsiahlejšia.
Ruské médiá už niekoľko týždňov informujú o veľkom rozpore medzi očividným luxusom politikov a ich majetkovými priznaniami. Politici bývajú v luxusných vilách v moskovských milionárskych štvrtiach, vozia sa v čiernych limuzínach, vlastnia drahé švajčiarske hodinky, vozia sa na poľovačky v helikoptérach a stravujú sa v luxusných reštauráciách. Nič nie je pre nich pridrahé, napísal ruský časopis The New Times.
Medvedevova iniciatíva je len "veľká komédia", myslí si novinár Alexander Privalov z internetového portálu expert.ru. "Obyčajných ľudí len vodia za nos," píše Privalov. Podľa publikácie Russia Profile, ktorú vydáva agentúra RIA novosti v anglickom jazyku, "kým bude ruský právny systém ovládaný politikmi a nebude existovať žiadna nezávislá inštitúcia, všetky snahy na porazenie korupcie budú neúspešné."
SITA