Medailistka z olympiády Z. Štefečeková dostala Cenu mesta
NITRA 5. septembra (WEBNOVINY) – Cenu mesta za významné výsledky, vynikajúce športové výkony, propagáciu a zviditeľňovanie mesta Nitra doma i v zahraničí dnes dostala strieborná medailistka z olympiády v Pekingu Zuzana ...
NITRA 5. septembra (WEBNOVINY) – Cenu mesta za významné výsledky, vynikajúce športové výkony, propagáciu a zviditeľňovanie mesta Nitra doma i v zahraničí dnes dostala strieborná medailistka z olympiády v Pekingu Zuzana Štefečeková Udelenie ceny navrhol primátor Jozef Dvonč a schválilo ho mestské zastupiteľstvo. Len 24-ročná strelkyňa z Nitry sa ziskom striebra v trape na olympijských hrách stala najúspešnejšou brokárkou slovenskej olympijskej histórie. Po Elene Kaliskej a Martine Moravcovej sa stala iba treťou Slovenkou, ktorá si vybojovala v ére samostatnosti Slovenska medailu na olympiáde. V súčasnosti sú spolu s Dankou Bartekovou jedinými slovenskými športovcami, ktorí v olympijskej disciplíne držia svetový rekord.
Štefečekovú ocenil aj Nitriansky samosprávny kraj, poslanci jej schválili odmenu 50 000 korún (1,66 tisíc eur), rovnako ako aj ďalším olympionikom z kraja Michalovi a Richardovi Riszdorferovi, Erikovi Vlčekovi a Jurajovi Tarrovi.
Zuzana Štefečeková sa narodila 15. januára 1984 v Nitre. Po ukončení Športového gymnázia v Trnave študovala tri roky na Vysokej škole ekonomickej v Banskej Bystrici. Potom prešla na diaľkové štúdium misijnej charitatívnej práce na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave, kde v júni 2008 obhájila bakalársku prácu z detskej onkológie.
Svoju športovú kariéru odštartovala v Streleckom klube Fénix v Nitre. V súčasnosti reprezentuje klub ŠKP Trnava, Stredisko štátnej športovej reprezentácie ministerstva vnútra. Začínala so skeetom, ale už od juniorských čias je jedna z najlepších svetových strelkýň v trape. V roku 2003 vytvorila na Svetovom pohári v Granade v kvalifikácii juniorský svetový rekord. Je striebornou medailistkou z juniorských Majstrovstiev sveta v dvojitom trape a držiteľkou bronzových medailí z Majstrovstiev junioriek v Lonate 2002 a v Lahti 2003. V kategórii žien získala bronz na Majstrovstvách sveta 2003 v Nikózii, Majstrovstvách Európy 2006 v Maribore a striebro na Majstrovstvách Európy 2008 v Nikózii. Je víťazka štyroch pretekov Svetového pohára, druhá vo finále Svetového pohára 2006 v Granade, akademická majsterka sveta 2003 v Plzni, víťazka Svetovej univerziády 2007 v Bangkoku. Miestenku na Olympijské hry v Pekingu získala víťazstvom na pretekoch Svetového pohára 2006 v Quingjane, kde v kvalifikácii vyrovnala svetový rekord žien a vo finále utvorila nový.
SITA