Medailisti potešili, pre Millera najväčším sklamaním atléti
Slovensko získalo na olympijských hrách v Pekingu tri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Vďaka prvenstvám vodných slalomárov Michala Martikána, Eleny Kaliskej a súrodencov Petra a Pavla ...
PEKING 23. augusta (WEBNOVINY) - Slovensko získalo na olympijských hrách v Pekingu tri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Vďaka prvenstvám vodných slalomárov Michala Martikána, Eleny Kaliskej a súrodencov Petra a Pavla Hochschornerovcov sa môže pochváliť najlepšou olympijskou bilanciou v ére samostatnosti. S celkovým počtom 6 medailí vyrovnali Slováci túto štatistiku z Atén 2004. Do pekinskej zbierky ešte prispeli striebrami strelkyňa Zuzana Štefečeková a štvorkajak rýchlostných kanoistov a bronzom zápasník David Musuľbes. "Šesť medailí nás teší a aj z toho, že na takomto podujatí sme získali tri prvenstvá. Medailu si vybojovali tí, od ktorých sme ju čakali. Boli tam však aj ďalší adepti na cenné kovy. V kútiku duše sme verili, že ich bude viac. Poznajúc konkurenciu a výkonnosť našich športovcov je to však realita. Taký je šport, prináša radostné výsledky, ale i sklamania a osobné tragédie. Hodnotenie je však dosť rozpačité. Osobne ma mrzí, že veľká časť športovcov, ktorá splnila kvalifikačné kritériá, hlboko zaostala za svojimi najlepšími výkonmi. To je veľké rozčarovanie a memento do budúcnosti," začal svoje hodnotenie vystúpenia Slovákov v Pekingu vedúci výpravy a viceprezident Slovenského olympijského výboru Vladimír Miller. Výprave sa nepodarilo naplniť druhý cieľ a získať štrnásť umiestnení do 8. miesta. Slováci boli v Pekingu v najlepšej osmičke len desaťkrát. Okrem medailistov bol strelec Pavol Kopp piaty a ôsme priečky obsadili strelkyňa Danka Barteková a kladivári Libor Charfreitag a Martina Hrašnová. "V minulosti sme mali v cieľoch umiestnenia do 6. miesta, pred Hrami XXIX. olympiády sme zmenili stratégiu. Športovci do 8. miesta získavajú diplom, a preto sme pristúpili aj my k tejto zmene. S vystúpeniami niektorých športovcov sme spokojní, s ďalšími nespokojní. Naša špička je veľmi úzka, máme veľmi málo športovcov v absolútnej svetovej špičke a ani budúcnosť nevidím príliš ružovo," zdôraznil Vladimír Miller a následne už ponúkol svoje osobné hodnotenie vystúpenia slovenských športovcov podľa jednotlivých odvetví:
VODNÝ SLALOM
"Vodní slalomári si zaslúžia absolutórium, zo štyroch disciplín vyhrali tri. Je to trocha nadplán a aj svetový unikát. Možno sa viac očakávalo od Petra Cibáka, ale je to reálny stav v tejto disciplíne z posledných rokov, kde sa iba z času na čas objaví nejaký dobrý slovenský výsledok. Tento šport je našou vlajkovou loďou. Možno je to aj tým, že vodní slalomári majú na prípravu dva vynikajúce objekty v Čunove a v Liptovskom Mikuláši. Navyše, celý realizačný tím pracuje intenzívne na tom, aby si tento šport svoje postavenie vo svetovom meradle udržal."
STREĽBA
"Strelci dosiahli to, čo sa od nich čakalo. Možno by sme však ešte privítali jednu medailu navyše, konkrétne u Danky Bartekovej. Podľa mňa však nezvládla psychický tlak po skvelom výsledku na majstrovstvách Európy. Ak však porovnáme terajšie výsledky strelkýň s minulosťou, je to dobré. Jozef Gönci nebol v optimálnej psychickej pohode, bolo to na ňom vidieť už po príchode do Pekingu. Ani jeho tohtoročné výsledky nenaznačovali ideálnu formu. Možno sme od neho čakali viac, ale toto je súčasná realita a treba sa s ňou vyrovnať."
RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA
"Priznávam sa, že od štvorkajaka sme chceli medailu. Vieme však, že konkurencia nespí a dnes získať akúkoľvek medailu je veľmi náročné. Chlapci ukázali, že sú perfekcionalisti a veľkí profesionáli. Ich prístup, vystupovanie i samotná príprava, sú v porovnaní s inými veľmi popredu. Sklamaní sme z dvojkajaka Kmeťová, Kohlová i kanoistu Ostrčila, čakali sme aspoň účasť vo finále. To sú jedny z tých miest, ktoré nám chýbajú pri predpokladaných štrnástich do 8. priečky. Myslím si, že Kmeťová s Kohlovou neuniesli záťaž štartu na olympijských hrách, aj keď mali dobrú prípravu."
ZÁPASENIE
"Máme radosť z bronzu Davida Musuľbesa. Je to veľmi skromný športovec. Žreb bol tentoraz nemilosrdný, traja najlepší boli v jednej časti pavúka. Duel s Tajmazovom bol predčasným finále. David prisľúbil, že bude častejšie na Slovensku a bude sa venovať mladým zápasníkom, ktorí dosahujú v mládežníckych kategóriách dobré výsledky. Z vystúpenia Attilu Bátkyho sme sklamaní, určite sme čakali iba viac ako jedno kolo. Je ostrieľaným borcom, narazil nad súpera, ktorý bol nad jeho sily."
DŽUDO
"Rovnako ako u Attilu Bátkyho aj od Zoltána Pálkovácsa sme čakali viac ako iba odzápasenie jedného kola."
STOLNÝ TENIS, BEDMINTON, ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA, JACHTING
"Pred olympijskými hrami sme v týchto odvetviach nemali veľké oči. Vybojovali sme si v nich účasť zásluhou jedného športovca a vedeli sme, že tí, ktorí sa na olympijských hrách zúčastnia, nepatria k svetovej špičke. Spokojnosť môžeme vysloviť so stolnou tenistkou Evou Ódorovou, ktorá vyhrala dva zápasy a v treťom s Američankou čínskeho pôvodu odohrala vyrovnanú partiu. Nižším stupňom spokojnosti môžeme ohodnotiť aj vystúpenie Evy Sládekovej. V prvom zápase nastúpila proti svetovej štvorke, veľa šancí na úspech mať nemohla. Už len fakt, že sa kvalifikovala, je však dobrý a tešíme sa, že sme mali prvýkrát zastúpenie aj v tomto športe. V jachtingu a športovej gymnastike sme neočakávali vysoké umiestnenia. Paťo Pollák nezopakoval predchádzajúce vystúpenia na OH. Možno sa u neho prejavil hendikep, že sa súťažilo na otvorenom mori, niekedy aj za kritickejších podmienok. Najmladšia členka výpravy Ivana Kováčová sa kvalifikovala do gymnastických súťaží z postu náhradníčky, navyše v príprave mala zdravotné problémy. Na túto mladú dievčinu až príliš doľahla olympijská atmosféra. Dôležité bude, aby ďalej pokračovala a neskončilo sa to tým, že účasťou na OH zavŕši aj športovú činnosť."
TENIS
"Dominik Hrbatý a Daniela Hantuchová štartovali po zraneniach, preto sme v ich prípade nemali veľké oči. Dominik s Blakom bojoval veľmi intenzívne, napokon mu asi chýbala väčšia zápasová prax. Vo štvorhre mali Hantuchová so Janettou Husárovou ťažké súperky, ale treba povedať, že nezohratosť tohto páru je chronicky známa. Už keď tenisový zväz nominoval túto dvojicu, bolo jasné, že sa asi ďaleko nedostanú. Chcel by som vyzdvihnúť Dominiku Cibulkovú, ktorá prišla bezprostredne po skončení turnaja v Montreale. Bojovala, mala veľké nasadenie, čo je pre ňu typické. Ak by prvý set s Jankovičovou vyhrala, možno by sa potom celý zápas vyvíjal inak."
VZPIERANIE
"S 12. miestom Ondreja Kutlíka môžem vysloviť spokojnosť. Martin Tešovič prežil športovú tragédiu, my sme verili v zisk medaily a určite vo finálové umiestnenie. Z tohto dôvodu sme mu vytvorili podmienky na kompletné zabezpečenie, okrem trénera Lukáča prišiel aj Viktor Gumán, ktorý mal vytvárať absolútny servis pre pohodu Martina Tešoviča. Všetky dohady o jeho štarte boli podľa mňa zbytočné. Dôležitý je totiž psychický stav športovca, aby vedel povedať, či je schopný vystúpiť."
PLÁVANIE
"Už nasadzovacie časy Martiny Moravcovej naznačovali, že plávanie v jej disciplínach ide míľovými krokmi dopredu, lebo jej výkony sa pohybovali okolo 20. miesta. Klobúk však pred ňou dole, bola to jej piata olympiáda, splnila A-limity. Realita je však teraz taká, že jej výkonnosť sa pohybuje v rozmedzí druhej a tretej desiatky. Denisa Smolenová zaplávala o niečo horšie ako je jej osobný rekord. Je to však mladá dievčina. Odchádza na prípravu do Dallasu a verme, že budeme mať ďalšiu plavkyňu schopnú dôstojne reprezentovať na vrcholných podujatiach. Príjemne prekvapil Ľuboš Križko, potvrdil oprávnenosť nominácie. Výrazne zlepšil slovenský rekord a dokázal, že sa pripravoval intenzívne. Vyvrátil všetky pochybnosti o nominácii a 13. miesto je viac ako sme čakali."
TRIATLON
"Šimko si vybojoval dobrými výsledkami na ME a v Európskom pohári účasť na olympijských hrách, s trénerom pred nimi sršal optimizmom a tešil sa na súboj. Napokon prežil tragédiu, kopanec do tváre ho hendikepoval, stratil orientáciu a nemohol pokračovať. Je to mladý chlapec, má športovú budúcnosť pred sebou."
CYKLISTIKA
"Okolo nominácie cestárov boli veľké šumy, napokon ten, o kom sa najviac diskutovalo, prišiel ako jediný do cieľa. Cyklisti vo svojich pretekoch na vyše 240 km pravidelne na OH nedokončujú súťaž. Som sklamaný, že Jurčo a Broniš vzdali. Valach jazdil veľmi aktívne a rovnako ako v Atlante prišiel aj do cieľa. Je pravda, že súťaž bola náročná, ale s touto realitou sa treba vyrovnať. Cyklistický zväz by mal pracovať s mladou generáciou, v ktorej sú Velitsovci, Sagan, ale vlastne i Jurčo. Oplatí sa s nimi pracovať a mohlo by tu dôjsť k určitému výkonnostnému posunu."
ATLETIKA
"Mala najväčšie zastúpenie a je pre mňa najväčším rozčarovaním. Atléti zaznamenali dve umiestnenia do 8. miesta, u Charfreitaga sme čakali finále a pri troche šťastia ako vlani v Osake aj medailu. Tá však bola reálnejšia u Martiny Hrašnovej, v kútiku duše sme v to verili. Výsledky v tomto roku ju jednoznačne pasovali do úlohy favoritky, finálovú súťaž nezvládla psychicky. Spokojnosť možno vysloviť z atlétov jedine s výkonom Lucie Klocovej, ktorá sa jediná priblížila k svojmu tohtoročnému maximu. Ostatní, vrátane dvoch finalistov, zaostali hlboko za svojimi tohtoročnými výkonmi. Nehovorím tu o osobných rekordoch, ale o výsledkoch z tohto roku. Vyzerá to tak, že formu ladili niekde inde, alebo ju predčasne vyladili. Otázka znie, akým spôsobom sa zúročila príprava v Koči. Okrem Klocovej sú pre mňa výsledky ďalších 17 športovcov absolútnym sklamaním. Ak považujeme za úspech, že Zuzana Tomasová napriek zdravotným problémom dobehla, a že niekto dopochoduje v náročných podmienkach na 50 km do cieľa, tak je to trocha málo. Atléti mali veľké oči, mrzí ma, že nijaký z B-limitárov a mladých nepreukázal nejakú solídnu výkonnosť. Prístup atlétov je trocha zvláštny, výrazným spôsobom u nich absentuje psychologická príprava. Som sklamaný z Bobkovej, Horáka, veď 215 cm dosahujú na Slovensku niekedy aj juniori. S 215 cm nemá výškar na OH čo robiť. Atletika mi pripravila veľké sklamanie a myslím si, že je v nej potrebné mnohé veci prehodnotiť."
SITA