Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júna 2009

Mečiarovci sa pri hlasovaní vraj pomýlili, ŠS bude



Parlament odobril vznik Špecializovaného trestného súdu. Jeho vznik nepodporili len Smer a opozícia, prekvapujúco sa k nim pridali aj poslanci za SNS. Za vytvorenie súdu bolo 119 zo 135 ...



Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Parlament odobril vznik Špecializovaného trestného súdu. Jeho vznik nepodporili len Smer a opozícia, prekvapujúco sa k nim pridali aj poslanci za SNS. Za vytvorenie súdu bolo 119 zo 135 prítomných poslancov. Piati boli proti a 11 sa zdržali.


Proti súdu sa postavili poslanci za ĽS-HZDS Tibor Cabaj, Jozef Halecký, Milan Rehák a Milan Urbáni. Najväčší odporca nového súdu Vladimír Mečiar sa spolu s ostatnými deviatimi spolustraníkmi zdržali. Zdenka Kramplová súd podporila. Z klubu národniarov sa zdržal Valentín Švidroň, Rudolf Pučík hlasoval proti.

Koaličné strany upravili pôvodný návrh podľa predstáv opozície. Z vládneho návrhu vypadlo, že sudcovia na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku budú mať príplatky vo výške 1,3-násobku nominálnej priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci rok. Ústavnému súdu SR, ktorý v máji rozhodol, že Špeciálny súd vznikol v rozpore s ústavou, prekážali šesťnásobné príplatky. Opozícia dokázala presvedčiť Smer, aby prijali dvojnásobné príplatky. Príplatky sa vyplácajú špeciálnym sudcom k platu, ktorý predstavuje 1,3-násobok mzdy poslanca Národnej rady SR.

Šesťnásobné príplatky sa znížia na dvojnásobné aj špeciálnym prokurátorom. Schválený zákon napokon ponecháva trvalú ochranu špeciálnych sudcov. Premiér Robert Fico ju najprv požadoval zrušiť. Bezpečnostné previerky špeciálnych sudcov sa úplne rušia.

Nový súd bude mať širšiu pôsobnosť ako Špeciálny súd. Na starosti bude mať aj prípady úkladnej vraždy, machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov, zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Prijatie náhrady Špeciálneho súdu ohrozoval pozmeňujúci návrh Jaroslava Pašku zo SNS. Zo zákona požadoval vypustiť vetu, podľa ktorej generálny prokurátor nie je oprávnený vydať pokyn špeciálnym prokurátorom ani Úradu špeciálnej prokuratúry, aby sa nezačalo trestné stíhanie, nevznieslo obvinenie, nepodal návrh na vzatie obvineného do väzby, vec postúpil na prejednanie inému orgánu, zastavil trestné stíhanie, podala obžaloba, riadny alebo mimoriadny opravný prostriedok v neprospech obvineného, vykonať úkony za špeciálneho prokuratúra alebo rozhodnúť, že ich vykoná iný podriadený prokurátor. Paška si myslí, že ustanovenie je protiústavné, pretože na čele prokuratúry podľa ústavy stojí generálny prokurátor.

Paškov návrh, ktorý by podľa opozície obmedzil pôsobenie špeciálnej prokuratúry, napokon neuspel. Smer ho nepodporil po tom, ako opozícia pohrozila, že ak prejde, neodobrí samotný zákon o špecializovanom súde. Za návrh hlasovalo len 19 zo 130 hlasujúcich zákonodarcov.

Krátko pred hlasovaním vystúpil pred poslancami generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý upustil od svojej požiadavky, ak má byť kameňom úrazu pri schvaľovaní náhrady za špeciálny súd. „Ak toto má byť traumatologický bod rozhodovania, tak ja na ňom, samozrejme, netrvám,“ povedal v pléne Trnka. Bránil sa však tým, že ako generálny prokurátor zodpovedá za špeciálnu prokuratúru, no nemôže jej dávať pokyny. Podľa neho okrem SNS loboval za predloženie pozmeňujúceho návrhu aj u Vladimíra Mečiara a ostatných poslancov. Opozícii vyčítal, že pre jeho požiadavku chcú „absolútne zahodiť za hlavu“ pokračovanie Špeciálneho súdu.

Ak nový zákon podpíše prezident, účinný bude dňom vyhlásenia nálezu Ústavného súdu SR.


Mečiarovci sa pri hlasovaní pomýlili



Väčšina poslaneckého klubu ĽS-HZDS sa zdržala hlasovania o zákone o Špecializovanom trestnom súde. Podľa informácií agentúry SITA hlasovanie klubu inštruovala Katarína Tóthová, ktorá sa však pomýlila. Pri definitívnom hlasovaní o novele si myslela, že plénum rozhoduje ešte len o pozmeňujúcom návrhu od poslanca za SNS Jaroslava Pašku, a preto sa väčšina klubu zdržala. Mečiarovci od začiatku vystupovali proti vzniku Špecializovaného trestného súdu.



Vladimír Mečiar počas utorňajšej rozpravy hovoril, že nový špecializovaný súd by bol rovnako ako Špeciálny súd v rozpore s ústavou a ak návrh prejde, opäť ho napadne na Ústavnom súde SR. Po hlasovaní uviedol, že už má na tento účel 30 podpisov od poslancov. Dnešným prijatím zákona o Špecializovanom trestnom súde došlo podľa Mečiara k spochybneniu rozhodnutia ÚS. „Ak text prešiel v tom variante, v ktorom bol navrhovaný, tak je tam osem porušení ústavy,“ povedal po hlasovaní.



Hlasovanie Smeru s opozíciou neporušilo Koaličnú dohodu, tvrdí Kaliňák




Minister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák tvrdí, že strana premiéra Roberta Fica nezradila koaličného partnera ĽS-HZDS, keď pre Špecializovaný trestný súd v Pezinku získala aj hlasy opozície. Odmieta Mečiarovo obvinenie, že Smer sa dopustil precedensu. „Nejde o precedens, myslím si, že išlo v tomto prípade jednoznačne o záujem o občanov, aby sa naďalej cítili bezpečne... Predložili sme zákon, ktorému opozícia nemohla odolať,“ vyhlásil pred novinármi Kaliňák s tým, že v Programovom vyhlásení vlády sa nespomína špeciálne súdnictvo.



Mečiar tvrdí, že najsilnejšia vládna strana sa precedensu dopustila. „Ktokoľvek a kedykoľvek sa môže spájať s koalíciou a hlasovať s koalíciou,“ povedal novinárom Mečiar.



Podľa Kaliňáka dnešné hlasovanie potvrdilo, že špeciálny súd má opodstatnenie. Pripustil, že ak pominie korupcia a organizovaný zločin, súd by mohol zaniknúť.



Špecializovaný trestný súd prekvapujúco získal aj podporu 13 poslancov za SNS. Národniari pritom odmietali vládny návrh o novom súde. Podľa Anny Belousovovej strana sa rozhodla odobriť súd po zhodnotení diskusie v pléne. Ak Vladimír Mečiar bude iniciovať podanie na ústavný súd, ktorým by napadol špecializovaný súd, národniarom to nebude prekážať. „Je to jeho legitímne právo,“ dodala Belousovová.



Poslanec za KDH Daniel Lipšic považuje za úspech rozhodnutie parlamentu o vzniku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. „Dnešné hlasovanie považujem za víťazstvo státisícov slušných ľudí, po dlhej dobe sa ľudia prevažnou väčšinou bez ohľadu na stranícke tričko vyjadrili veľmi jasne s vôľou zachovať špeciálny súd,“ uviedol Lipšic.








SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ondrej Dostál nie je zatknutý, ale poškodený
<< predchádzajúci článok
Smer rozhneval opozíciu, špecializovaný súd je ohrozený