10. júna 2016

Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave
Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 10. júna (TASR) - Korupcia začala prekvitať vo vysokej politike v stredoeurópskom priestore počas vzniku organizovaných strán, teda v 19. storočí. Odvtedy sa jej mechanizmy zásadne nezmenili. Poukazujú na to vedci z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorí vydali knihu mapujúcu vyše 200 rokov korupcie.
Politika sa podľa vedcov už v tom čase stávala nákladnejšou záležitosťou. "
Zavedenie legálnych spôsobov financovania politickej činnosti prichádzalo so značným oneskorením," povedal spoluautor knihy László Vörös. Systém prepojenosti podnikateľských elít a najvyšších špičiek moci vznikol podľa neho na základe toho, že veľa ľudí z bežnej populácie získalo volebné právo. Bolo potrebné ich presvedčiť o vhodnosti voľby. "
Kampane boli veľmi drsné a všetko to stálo obrovské peniaze," vysvetlil Vörös.
Financie na volebné kampane získavali politické strany od podnikateľských a bankárskych kruhov výmenou za štátne zákazky či udeľovanie monopolov veľkým súkromným spoločnostiam. Rôzne korupčné modely potom pokračovali počas prvej Československej republiky a Slovenského štátu až po súčasnosť, píše sa v knihe.
Publikácia má názov Korupcia sa začína v 18. storočí v Uhorsku a končí sa v roku 2012 na Slovensku. Napísal ju kolektív autorov pod vedením Petra Šoltésa a Lászlóa Vörösa. Už získala Cenu za vedeckú a odbornú literatúru Literárneho fondu. Na pulty kníhkupectiev by sa mala dostať v nasledujúcich týždňoch. "
Chceme osloviť čo najviac ľudí. Prispôsobili sme vyjadrovanie. Súčasťou publikácie sú aj dobové plagáty z politických kampaní či politické karikatúry na tému korupcie," dodal Vörös.