Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

24. septembra 2005

Maznáčik prišiel s Rimanmi



Prvé cicavce sa vyvinuli z plazov niekedy pred dvesto miliónmi rokov. Približne pred 70 miliónmi rokov začali získavať dominantné postavenie, ktoré si zachovali dodnes.



Zdieľať
  Vyvinulo sa niekoľko mäsožravých čeľadí, kam patrila aj čeľaď Miacis. Boli to šelmy vo veľkosti dnešnej lasice až vlka. V priebehu ďalšieho vývoja všetky čeľade okrem nej vyhynuli.

Panthera, Felis, Acinonyx
V období treťohôr asi pred 60-35 miliónmi rokov sa dravce čeľade Miacis rozšírili zo Severnej Ameriky cez Beringovu úžinu do celej Eurázie. Postupne sa z nich vyvinuli predchodcovia dnešných mäsožravých čeľadí vrátane mačiek. Dnes rozoznávame tri rody mačiek, a to Panthera, Felis a Acinonyx. Panthera sú veľké mačky, Felis menšie a do čeľade Acinonyx patrí iba gepard, ktorý je špecifický tým, že nemá schopnosť úplne zatiahnuť pazúry. Dnes existuje okolo 40 druhov mačkovitých šeliem.
Najstaršie dôkazy o spolužití mačky s človekom majú okolo 4 500 rokov. Ide o obrazy mačiek na stenách hrobiek, sošky mačiek a mumifikované mačacie pozostatky. Na rozdiel od väčšiny ostatných domácich zvierat, ktoré si človek skrotil zámerne pre ich úžitkovú hodnotu, mačky sa s ním pravdepodobne zblížili samy, lákané množstvom hlodavcov v okolí obilných sýpok v starom Egypte. Egypťania ich však uctievali už predtým, pretože verili, že podobu mačiek berú na seba bohovia a odovzdávajú ich prostredníctvom ľuďom posolstvá a veštby. Zabitie mačky sa trestalo smrťou. Do Európy sa mačka rozšírila vďaka fénickým námorným obchodníkom. Zo Stredomoria putovala ďalej na sever s rímskymi légiami. Do Indie a na Ďaleký východ sa mačka rozšírila iba dvesto rokov pred naším letopočtom.

Chvíľu boh, chvíľu diabol
Na rozdiel od Egypťanov kresťanská Európa začala považovať mačky za poslov diabla a ľudia ich dokonca upaľovali. V období baroka však už boli na šľachtických dvoroch rozmaznávané ako ozdoby salónov. Od 17. storočia sú známe prvé druhy šľachtených mačiek z Perzie. Systematický chov v dnešnej podobe existuje v Európe asi 150 rokov. Prvá výstava mačiek na svete sa konala v Londýne roku 1871, kde sa predstavila aj siamska mačka, hoci jej popis pochádza už z roku 1500. Do dnešných dní bolo vyšľachtených veľa ďalších plemien, ktoré eviduje množstvo chovateľských organizácií. V Európe je z nich najväčšou autoritou FIFe (Fédération Internationale Féline).


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Množenie bergénií z odnoží
<< predchádzajúci článok
Ušiaková stále čaká na svojho plejboja