![]() |
07. februára 2021
So zlou náladou sa najnovšie snažili bojovať aj vedci z Južnej Kórey.
Ich snaha nevyšla nazmar. Predstavili nové zariadenie, ktoré dokáže nielen zmeniť náladu človeka, ale takisto by mohlo pomôcť bojovať proti chorobám.
Novinka je malá asi ako zrnko soli a dokážu ju ovládať na diaľku s pomocou smartfónu. Technológia pochádza z dielne odborníkov z Kórejského vyššieho vedeckého inštitútu KAIST.
Pozreli sa aj na to, ako je možné prístroj nabiť zvonku.
Nanočipy s technológiou bluetooth využívajú svetlo na vysielanie pokynov do mozgových neurónov. Vedci veria, že by takto dokázali liečiť aj depresiu či Parkinsonovu chorobu.
Svoju teóriu o „manipulovaní s mozgom“ demonštrovali na potkanoch, ktorým injekčne podali kokaín. Jeong-Hoon Kim z lekárskej fakulty v Soule uviedol, že implantáty „úspešne potlačili správanie vyvolané kokaínom“.
Vyhlásil, že dokážu kontrolovať konkrétne správanie zvierat svetelnou simuláciou mozgu. Potrebujú k tomu nové zariadenie s LED diódami a aplikáciu pre smartfón. „Táto technológia uľahčí rôzne cesty na výskum mozgu,“ dodal.
Zariadenie je pripevnené v mozgu s LED diódami na sondách hrubých približne ako ľudský vlas. Ovládanie je bezdrôtové, s pomocou inteligentného telefónu.
Vedci z novinky však spravili ešte pôsobivejší vynález. Nová a vylepšená verzia obsahuje bezdrôtový zberač energie s cievkovou anténou, ktorá zachytáva striedavé magnetické polia neškodne pulzujúce cez pokožku.
Generuje sa tak elektrina, ktorá nabíja malú batériu v zariadení. Vyhli sa tak nutnosti invazívneho chirurgického zákroku na vymenenie opotrebovaných batérií.
„Veríme, že technológiu na rovnakom základe môžeme aplikovať v rôznych typoch implantátov. Príkladom môžu byť mozgové stimulátory či kardiostimulátory. Zároveň by sme tým u pacientov znížili záťaž pre telo,“ objasnil vedúci tímu Jae-Woong Jeong.
V porovnaní s predchádzajúcimi zariadeniami je to veľký krok vpred. Novinka je vyrobená z ultra mäkkých a biologických polymérov, ktoré poskytujú kompatibilitu s mozgových tkanivom a zameriavajú sa na konkrétne neuróny v mozgu.
Výsledky svojej práce zverejnili v žurnále Nature Coomunications. „Toto zariadenie dokážete ovládať kdekoľvek a kedykoľvek a manipulovať tak s neurónovými obvodmi. Vďaka tomu predstavuje veľmi univerzálny nástroj na vyšetrovanie mozgových funkcií,“ povedal spoluautor štúdie Min Jeong Ku.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |