Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. mája 2024

Matovičovci nepresadili uznesenie k členstvu Slovenska v Európskej únii



Poslanci Národnej rady SR nepresadili uznesenie k členstvu Slovenska v Európskej únii (EÚ), ktoré predložili poslanci okolo



Zdieľať
65c4b059dbde8726733856 676x450 7.5.2024 (SITA.sk) - Poslanci Národnej rady SR nepresadili uznesenie k členstvu Slovenska v Európskej únii (EÚ), ktoré predložili poslanci okolo Igora Matoviča (hnutie Slovensko). Jeho prijatím by sa parlament uzniesol aj naďalej podporovať členstvo Slovenska v EÚ ako suverénneho a stabilného partnera.


Ďalej by Národná rada vyhlásila, že bude podporovať rozvoj vzájomných vzťahov s Úniou, bude zodpovedným a konštruktívnym partnerom pri riešení výziev a bude rešpektovať všetky záväzky, ktoré našej krajine z členstva vyplývajú.

Potvrdenie príslušnosti k EÚ


Okrem spomínaných vyhlásení by prijatím uznesenia parlament naďalej rešpektoval rozhodnutie Slovákov vstúpiť do EÚ a zaviazal sa, že nebude podnikať žiadne kroky, ktoré by boli v rozpore s výsledkom referenda o vstupe do Únie.

„Navrhovalo sa prijatie uznesenia Národnou radou SR, ktorou v duchu zásad, na ktorých je SR postavená a ktoré presadzuje smerom dovnútra aj navonok, potvrdzuje svoju civilizačnú a hodnotovú príslušnosť k EÚ a deklaruje dôležitosť členstva v EÚ a považuje ju za svoj životný priestor," uviedli poslanci v predloženom materiáli.

Jeden z najdôležitejších krokov


Zákonodarcovia označili vstup Slovenska do EÚ za jeden z najdôležitejších krokov v ére samostatnosti našej krajiny. Dodávajú, že sa tak zlepšila životná úroveň občanov, za pozitívne pokladajú spoločný voľný trh, voľný pohyb osôb, tovaru a služieb či množstvo zahraničných investorov, ktorí vytvárajú pracovné miesta.

Slovensko dostalo oficiálne pozvanie na rokovanie o vstupe do EÚ 10. decembra 1999 vo fínskych Helsinkách. Rokovania sa oficiálne začali 15. februára roku 2000.

V polovici apríla 2003 došlo k slávnostnému podpisu Zmluvy o pristúpení k Európskej únii, avšak nasledovalo ešte referendum, v ktorom mohli občania Slovenska o vstupe do únie rozhodnúť. Uskutočnilo sa 16. a 17. mája 2003. Slovensko sa oficiálne stalo členom Európskej únie 1. mája 2004.




Zdroj: SITA.sk - Matovičovci nepresadili uznesenie k členstvu Slovenska v Európskej únii © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Opoziční poslanci predložili uznesenie, ktorým by odsúdili ruskú agresiu voči Ukrajine. Poslanci parlamentu ho neprijali
<< predchádzajúci článok
Poslanci neposunuli zmeny v tzv. antidiskriminačnom zákone do ďalšieho legislatívneho procesu, týka sa platových rozdielov medzi ženami a mužmi