Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

01. júna 2012

Matky si môžu nechať zmraziť už aj pupočníkové tkanivo



Matky na Slovensku si už môžu nechať uskladniť nielen pupočníkovú krv, ale aj samotné tkanivo pupočníka. To obsahuje mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré majú schopnosť premeniť sa na ...



Zdieľať
trojcata BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Matky na Slovensku si už môžu nechať uskladniť nielen pupočníkovú krv, ale aj samotné tkanivo pupočníka.


To obsahuje mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré majú schopnosť premeniť sa na rôznorodé bunky alebo tkanivá v ľudskom organizme a majú teda veľký potenciál v oblasti regeneratívnej medicíny.

Mezenchymálne kmeňové bunky sa nachádzajú aj v pupočníkovej krvi, no je ich oveľa menej ako v tkanive. V porovnateľnom objeme tkaniva pupočníka sa nachádza minimálne 10-násobne viac mezenchymálnych kmeňových buniek ako v pupočníkovej krvi.


Kmeňové bunky z pupočníka zachránia život

Dôležitosť kmeňových buniek z pupočníka vyzdvihol na piatkovej tlačovej konferencii v Bratislave aj renomovaný vedec Peter Hollands, ktorý bol blízkym spolupracovníkom laureáta Nobelovej ceny Roberta G. Edwardsa. „Na mojej klinike využívame tieto kmeňové bunky na liečenie ochorení krvi a pevných nádorov. Ich uskladnenie rozhodne odporúčam,“ povedal Hollands.

Mezenchymálne kmeňové bunky zatiaľ nie sú súčasťou štandardnej liečby. V súčasnosti sa však aplikujú v rôznych klinických štúdiách zameraných na regeneratívnu medicínu a tiež na podporu pri transplantácii krvotvorných buniek s cieľom zlepšiť stav pacienta.

Potenciálne využitie majú aj pri chronických zápalových a autoimunitných procesoch. Aktuálne klinické štúdie sa zaoberajú napríklad zlyhaním pečene, cirhózou pečene, diabetom 1. a 2. typu, autoimunitným zápalom hrubého čreva, progresívnou roztrúsenou sklerózou, vrodenou ataxiou, ale aj autizmom.


Cena zákroku je však vysoká

Odber tkaniva pupočníka nezaťaží matku ani dieťa. K zákroku dochádza po prestrihnutí pupočnej šnúry a odbere pupočníkovej krvi.

Asi 20-centimetrová časť pupočníka sa odoberie a po prevoze do špecializovaného laboratória sa spracuje a zamrazí. Tkanivo pupočníka sa skladuje v piatich nádobách, čo umožňuje jeho opakované klinické použitie. Odber je možný vykonať pri všetkých typoch pôrodov.

Limitom zákroku, ktorý na Slovensku zatiaľ vykonávajú v Bratislave, Žiline, Martine a Ilave, môže byť jeho cena. Štandardný odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka stojí 990 eur, pričom je možný aj Premium odber za 1190 eur. Okrem samotného odberu je pritom spoplatnené aj skladovanie pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Elektráreň Nováky pozýva na návštevu
<< predchádzajúci článok
Nemecko privítalo Vladimira Putina s vojenskými poctami