Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. novembra 2014

Mašínovci prehrali ďalší súd o majetok



Bratia Ctibor a Jozef Mašínovci.



Zdieľať
Bratia Ctibor a Jozef Mašínovci. Foto: Youtube
Praha 2. novembra (TASR) - Najvyšší súd ČR odmietol vydať Zdene Mašínovej statok v Lošanoch na Kolínsku, ktorý rodine skonfiškovali komunisti. Podľa súdu nemôže Mašínová o majetok žiadať bez ďalších dedičov. Jej brat Josef žije v Amerike a súdiť sa nemieni, informoval Rádiožurnál Českého rozhlasu.


Mašínová sa teraz chce obrátiť na Ústavný súd. Súrodenci Mašínovci tak prehrali so štátom ďalší spor o majetok, ktorý im zhabali komunisti. Najvyšší súd tento týždeň zamietol dovolanie Zdeny Mašínovej. Tá sa domáhala vrátenia rodinného statku v Lošanoch v okrese Kolín.

Dovolanie však dopadlo neúspešne - súd potvrdil predchádzajúce výroky, podľa ktorých nemôže žiadať o majetok bez ďalších dedičov. Jej brat však žije v Spojených štátoch a odkazuje, že s českou justíciou už nechce mať nič spoločné.

So zamietnutím dovolania Zdena Mašínová počítala. Napriek tom hovorí, že boj o rodinný majetok ani v budúcnosti nevzdá. "V podstate som predpokladala, že ide len o predlžovanie celého prípadu. Preto nemám veľkú nádej, ale nemôžem sa toho vzdať, pretože je to pre nás z dôvodov rodiny veľmi dôležité," uviedla Mašínová.

Statok v Lošanoch patril pôvodne otcovi súrodencov Mašínovcov, na deti ho prepísal za nacizmu. Po ďalšej zmene režimu však oň rodina prišla. Komunisti ho znárodnili a odvtedy pustne.

Podľa historika Petra Blažka je to veľmi smutný výsledok toho, akým spôsobom komunisti pristupovali k vidieckym usadlostiam sedliakov. "Tam je dnes v podstave zachovaná brána, dom je v strašnom stave. Pred domom je pomník generála Josefa Mašína, ku ktorému sa vozia kvetiny. Čo je ale za bránou, vypovedá o tom, aká tu bola minulosť," uviedol pre Rádiožurnál Českého rozhlasu Blažek.

Bratia Ctirad a Jozef Mašínovci a ďalší členovia ich odbojovej skupiny na začiatku 50. rokov podnikali v Československu útoky na policajné stanice a v roku 1953 utiekli do Západného Berlína. Cez hranice a územie bývalej NDR sa doslova prestrieľali. Ich otcom bol hrdina protifašistického odboja generál Josef Mašín, ktorého nacisti v roku 1942 nacisti popravili.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenský klaster v CluStrat riešil aj spoluprácu človeka s robotom
<< predchádzajúci článok
Letisko Košice ohlásilo rekordné množstvo cestujúcich