![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Pondelok 10.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Branislav, Bruno
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
20. mája 2011
Martinák sa obáva o budúcnosť genofondu divých mačiek
Nápad, aby v poľovnom revíri nebolo možné strieľať túlavé ...
Zdieľať

„Mačka divá je vysoko teritoriálne zviera a ak si doteraz boli schopné svoje teritóriá ochrániť, verím tomu, že príroda je schopná si tento genofond ochrániť aj samotná,“ je presvedčený Martin Poliačik z SaS. Ako podotkol, mačky sa do lesov zatúlavajú desiatky či stovky rokov a nikdy nedošlo k ich enormnému premnoženiu, lebo príroda si to dokáže regulovať samotná. Podľa Poliačika tiež majú poľovníci v súčasnosti príliš veľké právomoci a často dochádza k situáciám, že strieľajú psov, keď to nie je nevyhnutné. „Existujú obce a dediny, kde sa títo poľovníci hrajú na zvrchovaných pánov a vyhrážajú sa, že len čo pes preskočí plot alebo bránku, budú strieľať,“ vyhlásil. Ak sa zákon o poľovníctve nezmení, Poliačik je presvedčený, že len sa predĺži stav, keď budú nevinné zvieratá a ich nevinní majitelia trpieť.
Liberáli sa snažia tento stav zmeniť
Podľa ich návrhu novely zákona o poľovníctve v poľovnom revíri nemá byť dovolené strieľať mačky, poľovníci zároveň budú môcť zastreliť len neidentifikovateľné alebo nebezpečné psy. Vo svojom návrhu zároveň presnejšie definujú práva a povinnosti člena poľovnej stráže, ako aj prísnejšie povinnosti pre držiteľov psov, napríklad sa špecifikuje povinnosť označiť psa pri vstupe do poľovného revíru.
Súčasné znenie zákona z roku 2009 povoľuje poľovnej stráži usmrtiť psa, mačku vo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od trvalo obytného domu. Okrem toho dáva podľa predkladateľov súčasnej novely právo usmrtiť psa a mačku, ak sa ocitnú v poľovnom revíri, napríklad aj v sprievode majiteľa, alebo pokiaľ pes odbehne od chaty.