Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2013

Martin GLVÁČ: Stretnutia s rodinnými príslušníkmi vojakov sú dôležité



Stretnutie s rodinami profesionálnych vojakov 11. mechanizovaného práporu vyslaných na plnenie úloh vo vojenskej operácii ISAF Afganistan v Martine v piatok 15. novembra 2013. Na snímke uprostred minister obrany SR Martin Glváč.



Zdieľať
Stretnutie s rodinami profesionálnych vojakov 11. mechanizovaného práporu vyslaných na plnenie úloh vo vojenskej operácii ISAF Afganistan v Martine v piatok 15. novembra 2013. Na snímke uprostred minister obrany SR Martin Glváč. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Martin 15. novembra (TASR) – Minister obrany Martin Glváč sa dnes na pôde 11. mechanizovaného práporu v Martine stretol s rodinnými príslušníkmi vojakov, ktorí sú na misii v Afganistane.


„Takéto stretnutia majú význam nielen pre Ozbrojené sily (OS) SR, aby sa dozvedeli od rodinných príslušníkov ako znášajú odlúčenie. Ale, aby aj rodinní príslušníci vedeli, kde sa ich blízki nachádzajú. V akých podmienkach pracujú, čo ich tam očakáva a čo môžu očakávať od toho pol roka, keď sú v Afganistane. Ako a v akých podmienkach plnia úlohy a môžu si vydebatovať s príslušníkmi OS všetky chúlostivé záležitosti,“ povedal minister obrany.

Veliteľ 11. mechanizovaného práporu v Martine Róbert Funtaľ informoval, že stretnutie s rodinnými príslušníkmi vojakov pripravili prvýkrát v tomto roku. „A to na základe skutočnosti, že máme v súčasnej dobe mimo územia Slovenskej republiky dve rotácie, čo je zhruba 174 profesionálnych vojakov. Cieľom tejto aktivity je priblížiť rodinným príslušníkom prácu a život našich kolegov v Afganistane. Na druhej strane, ponúknuť im aj možnosť oboznámiť sa s podmienkami v materskej jednotke - 11. prápore v Martine. A samozrejme spríjemniť rodinným príslušníkom čakanie na svojich blízkych,“ skonštatoval Funtaľ.

Druhýkrát je na misii aj manžel Barbory Janíčkovej. „Prvýkrát bol horší ako tento druhý. Teraz už som vedela do čoho ideme. A už mám aj syna, takže človek už nemyslí na manžela, že je v nebezpečenstve. Ale snaží sa nahradiť synovi otca a vyplniť mu čas, aby sa mu to nezdalo také ťažké,“ povedala Janíčková s tým, že pre syna bolo zo začiatku ťažké zvyknúť si na komunikáciu s ockom prostredníctvom počítača.

„Ale po čase si už zvykol a dožaduje sa kontaktu s tatinom. A myslím, že je to v pohode. Sme každý deň v kontakte. Viem, že je v poriadku, on vie, že my sme v poriadku. Takže komunikujeme, ako keby bol len niekde na dovolenke. Vôbec nemyslím na to, že sa môže stať niečo zlé. Myslím pozitívne, že sa vráti a budeme spolu šťastní,“ dodala Janíčková.

Vojenská psychologička Ivana Slyšková podotkla, že vedenie práporu chce stretnutím s príbuznými prejaviť o nich skutočný záujem. „Rodina je jedným z kľúčových faktorov, ktorý pôsobí na vojaka. Či už na území Slovenskej republiky alebo aj keď plní úlohy mimo Slovenska. Ďalšia vec, oni dostanú príležitosť vymeniť si skúsenosti, ako to prežívajú jednotlivé rodiny. To ich môže povzbudiť, môžu si dodať sociálnu podporu,“ uzatvorila Slyšková.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Klesnú maximálne pokuty za menej závažné dopravné priestupky
<< predchádzajúci článok
KDH jasnú podporu kandidátovi na post predsedu NSK nevyjadrí