|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Štvrtok 23.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Miloš
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
09. septembra 2014
Martikán: Šampionát v lyžiarskom stredisku bude lotéria.
Michal, pamätáte si taký súťažný ročník vo svojej veľmi dlhej kariére, v ktorom ste odjazdili všetky kolá Svetového pohára? Aby som pravdu povedal, taký súťažný ročník si veru nepamätám ...
Zdieľať
Michal, pamätáte si taký súťažný ročník vo svojej veľmi dlhej kariére, v ktorom ste odjazdili všetky kolá Svetového pohára?
Aby som pravdu povedal, taký súťažný ročník si veru nepamätám (smiech).
Prečo ste v minulých sezónach nechodili na všetky preteky seriálu Svetového pohára?
Dôvod bol veľmi prostý. V posledných rokoch som sa vždy zameral najmä na jeden vrchol sezóny, ktorým bol svetový šampionát. Tomuto cieľu som podriadil celý svoj tréningový program, v ktorom dosť často aj pre rôzne časové kolízie, resp. zranenia a choroby chýbali preteky Svetového pohára. Vlani som sa napríklad zúčastnil iba finálového podujatia u nás v Čunove. Všetky predchádzajúce kolá SP som vynechal (krátka odmlka). Tento rok som však svoj postoj k seriálu pretekov SP trochu zmenil. Povedal som si, že po dlhých rokoch to opäť skúsim absolvovať celé (smiech).
Čo bolo rozhodujúcim motívom vášho rozhodnutia, že v roku 2014 pôjdete celý súťažný program Svetového pohára?
Už pred sezónou som si povedal, že možno pôjdem celý program Svetového pohára. Že to opäť vyskúšam, čo to vlastne so mnou urobí (krátka odmlka). Tiež som sa chcel celú sezónu držať vo forme, aby som zistil, čo môžem očakávať od súperov, od novej konkurencie. A keďže som po štyroch kolách SP bol na vedúcej pozícii, tak som sa rozhodol, že budem pokračovať až do úplného konca. Kým mi to pôjde (smiech). V každom kole som bol na stupni víťazov, pričom v Prahe som vyhral. V Tacene som bol druhý, v Londýne a v Seu d´Urgell tretí. Tak som si dal za cieľ, že sa opäť po dlhých ôsmich rokoch pokúsim o celkové prvenstvo. Som veľmi rád, že mi to vyšlo, že po minuloročnej poriadne nevydarenej sezóne, keď som už takmer skončil s aktívnou činnosťou, som sa opäť dostal do top športovej formy. Teší ma, že sa mi tohoročný doslovný ´reštart´ kariéry tak ideálne vydaril (smiech)
Teraz, keď máte celý kolotoč tohtoročných pretekov SP úspešne za sebou, môžete prezradiť, aké pocity vo vás prevládali po finálovom podujatí v Augsburgu?
Slabšia finálová jazda ma samozrejme mrzí. Ak sa mám priznať, tá mi od začiatku úplne nesadla. Mal som dotyk na ôsmej bránke a do cieľa bolo ešte ďaleko... Takže nebola to jazda podľa mojich predstáv (krátka odmlka). Ale ak to mám zobrať z hľadiska celého seriálu, tak som rád, že to tak dopadlo. Teší ma, že som tento celkový triumf dosiahol. Bolo to veľmi náročné na kondíciu i psychiku. Veď netreba zabúdať, že na každých pretekoch SP som súperil s najlepšími súčasnými kanoistami sveta! A keď si zoberiete, že po spočítaní výsledkov z piatich kôl SP som bol medzi nimi najlepší, pričom finále v Augsburgu bolo v záverečnom bilancovaní SP ohodnotené dokonca dvojnásobným počtom bodov za umiestnenie, tak z toho pohľadu som tento rok v SP dosiahol naozaj veľký úspech.
Pred finále v Augsburgu ste mali na čele kategórie C1 dosť výrazný náskok. Uvedomovali ste si túto skutočnosť – a predovšetkým pre ňu ste nešli do nejakého extra veľkého rizika? Istili ste svoju finálovú jazdu aj pre vidinu celkového triumfu vo Svetovom pohári?
Samozrejme, že áno. Možno to bol aj dôvod toho, že som finálovú jazdu nešiel podľa mojich predstáv. Nechcel som veľmi riskovať. Usiloval som sa ísť čisto a rýchlo, aby som čo najskôr bol v cieli. Aby som to už mal za sebou (krátka odmlka). Ale nevyšlo to ideálne. Nebolo to podľa mojich predstáv. Preto ma potešilo, že aj štvrté miesto v Augsburgu mi nakoniec stačilo na celkové prvenstvo.
Vašu disciplínu C1 tento rok v konečnom hodnotení SP takmer totálne ovládli Slováci. Vy ste ju vyhrali, Matej Beňuš bol celkovo tretí, Alexander Slafkovský štvrtý. Medzi vás sa dostal iba druhý Francúz Florenc. Nemrzí vás, že ste neobsadili celý stupeň pre medailistov ako sa vám to senzačne podarilo na pretekoch 4. kola SP v španielskom Seu d´Urgell?
Som rád, že sa nám v tejto sezóne všetkým trom tak darí. Je to veľké povzbudenie predovšetkým smerom k vrcholu tejto sezóny – k majstrovstvám sveta, ktoré budú v druhej polovici septembra v zámorí. Všetci traja sme na každých pretekoch SP postúpili do desaťčlenného finále. Týmto pravidelným postupovaním do finálových bojov sme počas celej sezóny dokazovali, že stále patríme všetci traja do absolútnej svetovej špičky.
Pamätáte si na veľké medzinárodné preteky, na ktorých by všetky tri medailové pozície zaujali reprezentanti jednej krajiny?
Ak si dobre pamätám, pred nami to dokázali voľakedy dávno americkí kanoisti. Ale bolo to už naozaj dávno... Konkrétne nám trom s Matejom a ´Sašom´ sa to už podarilo dvakrát pred pretekami SP v Seu d´Urgell. Ale doteraz to vždy bolo na domácej vode v Čunove. Prvý raz sme všetci traja boli na prvých troch priečkach v roku 2009 na pretekoch Svetového pohára, a druhýkrát na majstrovstvách Európy. Tie boli o rok neskôr. Vtedy som sa stal majstrom Európy, Matej Beňuš vicemajstrom a pre ´Sašu´ Slafkovského zostal bronz (krátka odmlka). Ale vždy to bolo doma. Čiže pred domácim publikom a v dôverne známom prostredí. Tento čerstvý úspech v Seu d´Urgell bol predsa iný. Toto bolo prvýkrát v zahraničí, na zahraničnej vode, hoci treba povedať, že v areáli, ktorý má stále výrazný slovenský rukopis (smiech).
Narážate teraz na to, že areál v Seu d´Urgell postavil pred OH 1992 v Barcelone známy slovenský staviteľ vodnoslalomárskych areálov Ondrej Cibák, po ktorom je už dávnejšie pomenovaný aj prvý areál vodného slalomu na Slovensku, ktorý postavil vo vašom rodnom Liptovskom Mikuláši?
Áno.
Takže legendárny tvorca vodnoslalomárskych areálov Ondrej Cibák postavil v Seu d´ Urgell kanál podľa vášho gusta, respektíve podľa gusta všetkých Slovákov?
Podľa toho, čo sme na ňom všetci traja teraz dokázali, tak to vyzerá presne tak (smiech). Ak mám hovoriť za seba, mne osobne sa v Seu d´ Urgell vždy veľmi dobre súťažilo. Je to areál uprostred mesta, ktorý mi svojim charakterom a profilom trate vyhovuje.
Svojim unikátnym trojnásobným medailovým zásahom na pretekoch SP v Seu d´Urgell ste španielskym organizátorom dosť zamotali hlavu, lebo museli narýchlo zohnať tri slovenské zástavy na slávnostný ceremoniál. Ako sa im to podarilo?
Neviem, nepátral som po tom (smiech). Ale dokázali to (smiech). Niekto im s nimi pomohol. Lebo v prvej chvíli ich naozaj nemali k dispozícii (krátka odmlka). Bolo nádherné, že sme všetci traja stáli na stupňoch a počúvali sme slovenskú hymnu, ktorú hrali na počesť víťaza týchto pretekov ´Sášu´ Slafkovského. Bolo to niečo neopakovateľné. Aj keď my sme takýto trojitý úspech doteraz už zažili. Ako som hovoril, nie iba jeden raz (smiech).
Majstrovstvá sveta budú v USA v druhej polovici tohto mesiaca (17. – 21. septembra, ) v dosť pre vodný slalom netypickom lyžiarskom stredisku Deep Creeku. Vy ste v ňom už boli, už ste v ňom trénovali. Čo vás v tomto nezvyčajnom horskom prostredí čaká?
Naozaj netypické podmienky (smiech). Svetový šampionát bude, čo sa týka kalendára, dosť neskoro, prakticky na konci sezóny – a v prostredí, kde v tomto ročnom období môže byť dosť chladno. Môže tam panovať nevľúdne daždivé a chladné počasie. To vodní slalomári nemajú veľmi v láske (krátka odmlka). Keďže nám v stredisku Deep Creek počas šampionátu predpovedajú nízke nočné a ranné teploty, musíme sa aj dobre a kvalitne obliecť. Nesmieme nič podceniť, aby sme neochoreli ešte pred samotnými pretekami. Navyše, voda v tomto novom areáli je nevyspytateľná. Nedá sa dobre natrénovať. Treba na nej dosť veľa improvizovať. Bude to fakt zaujímavý šampionát (smiech). Podľa mňa o miestach na medailových postoch rozhodnú najmä skúsenosti a poriadny kus športového šťastia. To budú faktory, ktoré výrazne zasiahnú do výsledkov.
Michal, o vás je známe, že ste dôsledný detailista, že všetko o podmienkach vašich súťaží máte perfektne naštudované. Máte už dôkladne zmapované toto americké stredisko? Máte už v hlave prichystaný scenár, vďaka ktorému by ste sa na týchto MS dokázali opäť výrazne medailovo presadiť?
Áno, mám. Boli sme tam tento rok na príprave. Mali sme tam sústredenie pred MS. Okrem osobných skúsenosti z tohto vodného prostredia, ktoré je pre vodný slalom v nezvyčajnej nadmorskej výške okolo 1100 metrov nad morom, sme si domov priniesli aj množstvo videozáznamov, poznámok, poznatkov a zážitkov. Najmä pri štúdiu video materiálu sme chystali taktiku a stratégiu (krátka odmlka). Teraz nejdem rozoberať všetky veci do detailov, ale bude to šampionát, ktorý prinesie mnohé prekvapenia. O tom som presvedčený. Američania, podľa mňa, urobili všetko pre to, aby sme na MS v tomto lyžiarskom stredisku ešte dlho aj po jeho skončení veľmi často spomínali (smiech).
Medzinárodnou generálkou na svetový šampionát v USA boli čunovské preteky Slovak Open, v rámci ktorých bol aj tohoročný republikový šampionát vo vodnom slalome. Vy ste však na tomto podujatí chýbali. Prečo?
Dal som prednosť tréningu doma v Liptovskom Mikuláši, lebo som na poslednú chvíľu chcel vyladiť svoju formu. Nebolo to však vôbec jednoduché, lebo niektoré veci u nás v Liptovskom Mikuláši nešli podľa našich predstáv. Pokiaľ ide o tréning v areáli Ondreja Cibáka, tak to nebolo najideálnejšie zladené (krátka odmlka). Boli tam určité problémy...
Michal, začali ste hovoriť o podmienkach, ktoré máte momentálne doma v Liptove, bolo by dobré vysvetliť, v čom tie možnosti na kvalitný tréning v domácom prostredí neboli tento rok ideálne...
Túto tému začnem trochu z iného konca, aby som sa nikoho nedotkol (krátka odmlka). Samozrejme, že ma veľmi teší, že v našom klube KTK Dukla momentálne trénuje tak veľa pretekárov. Pre slovenský vodný slalom, pokiaľ ide o jeho budúcnosť, je to veľmi dobré znamenie. Ale na druhej strane práve ten nárast záujmu o tréningové hodiny na vode dosť výrazne obmedzuje podmienky na moju prípravu. Už dlhšie obdobie doma nemôžem trénovať toľko, koľko by som potreboval, lebo musím dať možnosť aj ostatným (krátka odmlka). Sú to dve veci, ktoré úzko súvisia. Podľa mňa organizácia tréningov v našom domácom areáli by sa mala nejako dôslednejšie upraviť. Preto som nebol ani na majstrovstvách Slovenska v Čunove. Využil som to, že tam boli takmer všetci, a doma som si dobre zatrénoval.
Takže, ak to správne chápeme, aj spomínaná súčasná tlačenica vo vašom rodnom areáli na Liptove bola jedným z dôvodov, prečo ste tento rok naplno využívali ponúknuté tréningové možnosti pred jednotlivými kolami Svetového pohára?
Bol by som sám proti sebe, ak by som nevyžil možnosti na kvalitný tréning, ktoré mali účastníci piatich tohoročných kôl Svetového pohára v areáloch od Londýna až po Augsburg. Teraz mám na mysli štyri kolá plus finále v Augsburgu. Navyše, po minuloročnej dlhšej pauze som si opäť otestoval aj silu konkurencie, ktorá sa tiež chystá na svetový šampionát do Ameriky. Takže som spojil príjemné s užitočným (smiech). Navyše, pre mňa sa tohoročný seriál SP skončil veľmi dobre. Tak v konečnom dôsledku som spokojný s tým, že som sa rozhodol trochu pocestovať po Európe za kvalitnými tréningovými podmienkami.
Do dejiska MS 2014 odchádzate desať dní pred ich začiatkom. Čo chcete v USA ešte v rámci aklimatizačného a kondičného pobytu stihnúť?
V dejisku MS budeme prakticky jeden a pol týždňa pred samotným šampionátom. Takže verím, že to bude dostatočne dlhá doba na dôkladnú aklimatizáciu a vyladenie športovej formy priamo tam, kde sa bude bojovať o medaily a o tituly majstrov sveta. Takúto aklimatizačnú etapu na prípravu na samotné preteky nutne potrebujeme. Máme to už odskúšané, v Deep Creeku sme v lete absolvovali mnoho tréningových jednotiek. Vďaka tomu si vieme program záverečnej prípravy nadstaviť tak, aby nám bol osožný. Verím, že tréneri mysleli na všetky detaily, ktoré nám môžu priniesť úspech.
Piaty celkový triumf v seriáli pretekov Svetového pohára, ktorý ste získali po dlhej osemročnej pauze, vám určite potvrdil to, že momentálne ste na najlepšej ceste za čo najlepším výsledkom na MS v USA. Čo bude pre vás ten najprijateľnejší výsledok?
Ťažká otázka. O mne je predsa známe, že ja si pred každou veľkou súťažou kladiem pred seba tie najvyššie ciele (smiech). Ale už som povedal, že prostredie v nadmorskej výške okolo 1100 metrov nad morom je predsa len trochu atypické pre vodný slalom. Samozrejme, budem sa usilovať zo všetkých síl o medailu, ak sa bude dať, tak aj o tú najcennejšiu (krátka odmlka). Ale naša svetová federácia nám to neustále sťažuje a komplikuje. Súťažné jazdy na MS v Amerike budú podľa mňa veľkou lotériou. Preto môj prvý cieľ, od ktorého sa bude všetko odvíjať smerom hore, resp. dolu, bude dostať sa do desaťčlenného finále. Na to potrebujem dobre absolvovať kvalifikačnú jazdu a potom aj jazdu v semifinále. A potom sa uvidí, čo bude ďalej (smiech). To, že do dejiska idem ako čerstvý víťaz seriálu Svetového pohára, mi nepomôže. Nemám z toho žiadne výhody, v Amerike na MS začínam od nuly. Každú jazdu.
Hovoríte, že svetová federácia vám neustále vaše úsilie o medailové úspechy komplikuje. Akým spôsobom?
Predovšetkým zmenami pravidiel. Teraz sme celý Svetový pohár a ďalšie veľké súťaže absolvovali tak, že o všetkom rozhodovala prakticky iba jedna jazda. O postupe z kvalifikácie do semifinále, o postupe zo semifinále do finále – i o umiestnení v ňom. Veľké preteky sa už idú iba na jednu jazdu! Takže tento rok sa svetovým šampiónom vo vodnom slalome môže stať hocikto, kto postúpi do finálovej desiatky. V nej totiž všetci desiati začínajú od nuly. Semifinále i finále budú prakticky novými pretekami. Preto je to veľmi náročné. Človek sa musí v každej jazde maximálne skoncentrovať na to, čo sa deje na trati. Do výsledkov môže podstatne zasiahnuť aj meniaca sa voda, vietor, nepriaznivé počasie. Netreba urobiť nejakú technickú a jazdeckú chybu, stačí mať smolu na vodu a vietor – a máte po nádejach na dobrý výsledok. Preto finále MS v americkom lyžiarskom stredisku bude pre nás všetkých lotériou.
Štefan Žilka
Prečo ste v minulých sezónach nechodili na všetky preteky seriálu Svetového pohára?
Dôvod bol veľmi prostý. V posledných rokoch som sa vždy zameral najmä na jeden vrchol sezóny, ktorým bol svetový šampionát. Tomuto cieľu som podriadil celý svoj tréningový program, v ktorom dosť často aj pre rôzne časové kolízie, resp. zranenia a choroby chýbali preteky Svetového pohára. Vlani som sa napríklad zúčastnil iba finálového podujatia u nás v Čunove. Všetky predchádzajúce kolá SP som vynechal (krátka odmlka). Tento rok som však svoj postoj k seriálu pretekov SP trochu zmenil. Povedal som si, že po dlhých rokoch to opäť skúsim absolvovať celé (smiech).
Čo bolo rozhodujúcim motívom vášho rozhodnutia, že v roku 2014 pôjdete celý súťažný program Svetového pohára?
Už pred sezónou som si povedal, že možno pôjdem celý program Svetového pohára. Že to opäť vyskúšam, čo to vlastne so mnou urobí (krátka odmlka). Tiež som sa chcel celú sezónu držať vo forme, aby som zistil, čo môžem očakávať od súperov, od novej konkurencie. A keďže som po štyroch kolách SP bol na vedúcej pozícii, tak som sa rozhodol, že budem pokračovať až do úplného konca. Kým mi to pôjde (smiech). V každom kole som bol na stupni víťazov, pričom v Prahe som vyhral. V Tacene som bol druhý, v Londýne a v Seu d´Urgell tretí. Tak som si dal za cieľ, že sa opäť po dlhých ôsmich rokoch pokúsim o celkové prvenstvo. Som veľmi rád, že mi to vyšlo, že po minuloročnej poriadne nevydarenej sezóne, keď som už takmer skončil s aktívnou činnosťou, som sa opäť dostal do top športovej formy. Teší ma, že sa mi tohoročný doslovný ´reštart´ kariéry tak ideálne vydaril (smiech)
Teraz, keď máte celý kolotoč tohtoročných pretekov SP úspešne za sebou, môžete prezradiť, aké pocity vo vás prevládali po finálovom podujatí v Augsburgu?
Slabšia finálová jazda ma samozrejme mrzí. Ak sa mám priznať, tá mi od začiatku úplne nesadla. Mal som dotyk na ôsmej bránke a do cieľa bolo ešte ďaleko... Takže nebola to jazda podľa mojich predstáv (krátka odmlka). Ale ak to mám zobrať z hľadiska celého seriálu, tak som rád, že to tak dopadlo. Teší ma, že som tento celkový triumf dosiahol. Bolo to veľmi náročné na kondíciu i psychiku. Veď netreba zabúdať, že na každých pretekoch SP som súperil s najlepšími súčasnými kanoistami sveta! A keď si zoberiete, že po spočítaní výsledkov z piatich kôl SP som bol medzi nimi najlepší, pričom finále v Augsburgu bolo v záverečnom bilancovaní SP ohodnotené dokonca dvojnásobným počtom bodov za umiestnenie, tak z toho pohľadu som tento rok v SP dosiahol naozaj veľký úspech.
Pred finále v Augsburgu ste mali na čele kategórie C1 dosť výrazný náskok. Uvedomovali ste si túto skutočnosť – a predovšetkým pre ňu ste nešli do nejakého extra veľkého rizika? Istili ste svoju finálovú jazdu aj pre vidinu celkového triumfu vo Svetovom pohári?
Samozrejme, že áno. Možno to bol aj dôvod toho, že som finálovú jazdu nešiel podľa mojich predstáv. Nechcel som veľmi riskovať. Usiloval som sa ísť čisto a rýchlo, aby som čo najskôr bol v cieli. Aby som to už mal za sebou (krátka odmlka). Ale nevyšlo to ideálne. Nebolo to podľa mojich predstáv. Preto ma potešilo, že aj štvrté miesto v Augsburgu mi nakoniec stačilo na celkové prvenstvo.
Vašu disciplínu C1 tento rok v konečnom hodnotení SP takmer totálne ovládli Slováci. Vy ste ju vyhrali, Matej Beňuš bol celkovo tretí, Alexander Slafkovský štvrtý. Medzi vás sa dostal iba druhý Francúz Florenc. Nemrzí vás, že ste neobsadili celý stupeň pre medailistov ako sa vám to senzačne podarilo na pretekoch 4. kola SP v španielskom Seu d´Urgell?
Som rád, že sa nám v tejto sezóne všetkým trom tak darí. Je to veľké povzbudenie predovšetkým smerom k vrcholu tejto sezóny – k majstrovstvám sveta, ktoré budú v druhej polovici septembra v zámorí. Všetci traja sme na každých pretekoch SP postúpili do desaťčlenného finále. Týmto pravidelným postupovaním do finálových bojov sme počas celej sezóny dokazovali, že stále patríme všetci traja do absolútnej svetovej špičky.
Pamätáte si na veľké medzinárodné preteky, na ktorých by všetky tri medailové pozície zaujali reprezentanti jednej krajiny?
Ak si dobre pamätám, pred nami to dokázali voľakedy dávno americkí kanoisti. Ale bolo to už naozaj dávno... Konkrétne nám trom s Matejom a ´Sašom´ sa to už podarilo dvakrát pred pretekami SP v Seu d´Urgell. Ale doteraz to vždy bolo na domácej vode v Čunove. Prvý raz sme všetci traja boli na prvých troch priečkach v roku 2009 na pretekoch Svetového pohára, a druhýkrát na majstrovstvách Európy. Tie boli o rok neskôr. Vtedy som sa stal majstrom Európy, Matej Beňuš vicemajstrom a pre ´Sašu´ Slafkovského zostal bronz (krátka odmlka). Ale vždy to bolo doma. Čiže pred domácim publikom a v dôverne známom prostredí. Tento čerstvý úspech v Seu d´Urgell bol predsa iný. Toto bolo prvýkrát v zahraničí, na zahraničnej vode, hoci treba povedať, že v areáli, ktorý má stále výrazný slovenský rukopis (smiech).
Narážate teraz na to, že areál v Seu d´Urgell postavil pred OH 1992 v Barcelone známy slovenský staviteľ vodnoslalomárskych areálov Ondrej Cibák, po ktorom je už dávnejšie pomenovaný aj prvý areál vodného slalomu na Slovensku, ktorý postavil vo vašom rodnom Liptovskom Mikuláši?
Áno.
Takže legendárny tvorca vodnoslalomárskych areálov Ondrej Cibák postavil v Seu d´ Urgell kanál podľa vášho gusta, respektíve podľa gusta všetkých Slovákov?
Podľa toho, čo sme na ňom všetci traja teraz dokázali, tak to vyzerá presne tak (smiech). Ak mám hovoriť za seba, mne osobne sa v Seu d´ Urgell vždy veľmi dobre súťažilo. Je to areál uprostred mesta, ktorý mi svojim charakterom a profilom trate vyhovuje.
Svojim unikátnym trojnásobným medailovým zásahom na pretekoch SP v Seu d´Urgell ste španielskym organizátorom dosť zamotali hlavu, lebo museli narýchlo zohnať tri slovenské zástavy na slávnostný ceremoniál. Ako sa im to podarilo?
Neviem, nepátral som po tom (smiech). Ale dokázali to (smiech). Niekto im s nimi pomohol. Lebo v prvej chvíli ich naozaj nemali k dispozícii (krátka odmlka). Bolo nádherné, že sme všetci traja stáli na stupňoch a počúvali sme slovenskú hymnu, ktorú hrali na počesť víťaza týchto pretekov ´Sášu´ Slafkovského. Bolo to niečo neopakovateľné. Aj keď my sme takýto trojitý úspech doteraz už zažili. Ako som hovoril, nie iba jeden raz (smiech).
Majstrovstvá sveta budú v USA v druhej polovici tohto mesiaca (17. – 21. septembra, ) v dosť pre vodný slalom netypickom lyžiarskom stredisku Deep Creeku. Vy ste v ňom už boli, už ste v ňom trénovali. Čo vás v tomto nezvyčajnom horskom prostredí čaká?
Naozaj netypické podmienky (smiech). Svetový šampionát bude, čo sa týka kalendára, dosť neskoro, prakticky na konci sezóny – a v prostredí, kde v tomto ročnom období môže byť dosť chladno. Môže tam panovať nevľúdne daždivé a chladné počasie. To vodní slalomári nemajú veľmi v láske (krátka odmlka). Keďže nám v stredisku Deep Creek počas šampionátu predpovedajú nízke nočné a ranné teploty, musíme sa aj dobre a kvalitne obliecť. Nesmieme nič podceniť, aby sme neochoreli ešte pred samotnými pretekami. Navyše, voda v tomto novom areáli je nevyspytateľná. Nedá sa dobre natrénovať. Treba na nej dosť veľa improvizovať. Bude to fakt zaujímavý šampionát (smiech). Podľa mňa o miestach na medailových postoch rozhodnú najmä skúsenosti a poriadny kus športového šťastia. To budú faktory, ktoré výrazne zasiahnú do výsledkov.
Michal, o vás je známe, že ste dôsledný detailista, že všetko o podmienkach vašich súťaží máte perfektne naštudované. Máte už dôkladne zmapované toto americké stredisko? Máte už v hlave prichystaný scenár, vďaka ktorému by ste sa na týchto MS dokázali opäť výrazne medailovo presadiť?
Áno, mám. Boli sme tam tento rok na príprave. Mali sme tam sústredenie pred MS. Okrem osobných skúsenosti z tohto vodného prostredia, ktoré je pre vodný slalom v nezvyčajnej nadmorskej výške okolo 1100 metrov nad morom, sme si domov priniesli aj množstvo videozáznamov, poznámok, poznatkov a zážitkov. Najmä pri štúdiu video materiálu sme chystali taktiku a stratégiu (krátka odmlka). Teraz nejdem rozoberať všetky veci do detailov, ale bude to šampionát, ktorý prinesie mnohé prekvapenia. O tom som presvedčený. Američania, podľa mňa, urobili všetko pre to, aby sme na MS v tomto lyžiarskom stredisku ešte dlho aj po jeho skončení veľmi často spomínali (smiech).
Medzinárodnou generálkou na svetový šampionát v USA boli čunovské preteky Slovak Open, v rámci ktorých bol aj tohoročný republikový šampionát vo vodnom slalome. Vy ste však na tomto podujatí chýbali. Prečo?
Dal som prednosť tréningu doma v Liptovskom Mikuláši, lebo som na poslednú chvíľu chcel vyladiť svoju formu. Nebolo to však vôbec jednoduché, lebo niektoré veci u nás v Liptovskom Mikuláši nešli podľa našich predstáv. Pokiaľ ide o tréning v areáli Ondreja Cibáka, tak to nebolo najideálnejšie zladené (krátka odmlka). Boli tam určité problémy...
Michal, začali ste hovoriť o podmienkach, ktoré máte momentálne doma v Liptove, bolo by dobré vysvetliť, v čom tie možnosti na kvalitný tréning v domácom prostredí neboli tento rok ideálne...
Túto tému začnem trochu z iného konca, aby som sa nikoho nedotkol (krátka odmlka). Samozrejme, že ma veľmi teší, že v našom klube KTK Dukla momentálne trénuje tak veľa pretekárov. Pre slovenský vodný slalom, pokiaľ ide o jeho budúcnosť, je to veľmi dobré znamenie. Ale na druhej strane práve ten nárast záujmu o tréningové hodiny na vode dosť výrazne obmedzuje podmienky na moju prípravu. Už dlhšie obdobie doma nemôžem trénovať toľko, koľko by som potreboval, lebo musím dať možnosť aj ostatným (krátka odmlka). Sú to dve veci, ktoré úzko súvisia. Podľa mňa organizácia tréningov v našom domácom areáli by sa mala nejako dôslednejšie upraviť. Preto som nebol ani na majstrovstvách Slovenska v Čunove. Využil som to, že tam boli takmer všetci, a doma som si dobre zatrénoval.
Takže, ak to správne chápeme, aj spomínaná súčasná tlačenica vo vašom rodnom areáli na Liptove bola jedným z dôvodov, prečo ste tento rok naplno využívali ponúknuté tréningové možnosti pred jednotlivými kolami Svetového pohára?
Bol by som sám proti sebe, ak by som nevyžil možnosti na kvalitný tréning, ktoré mali účastníci piatich tohoročných kôl Svetového pohára v areáloch od Londýna až po Augsburg. Teraz mám na mysli štyri kolá plus finále v Augsburgu. Navyše, po minuloročnej dlhšej pauze som si opäť otestoval aj silu konkurencie, ktorá sa tiež chystá na svetový šampionát do Ameriky. Takže som spojil príjemné s užitočným (smiech). Navyše, pre mňa sa tohoročný seriál SP skončil veľmi dobre. Tak v konečnom dôsledku som spokojný s tým, že som sa rozhodol trochu pocestovať po Európe za kvalitnými tréningovými podmienkami.
Do dejiska MS 2014 odchádzate desať dní pred ich začiatkom. Čo chcete v USA ešte v rámci aklimatizačného a kondičného pobytu stihnúť?
V dejisku MS budeme prakticky jeden a pol týždňa pred samotným šampionátom. Takže verím, že to bude dostatočne dlhá doba na dôkladnú aklimatizáciu a vyladenie športovej formy priamo tam, kde sa bude bojovať o medaily a o tituly majstrov sveta. Takúto aklimatizačnú etapu na prípravu na samotné preteky nutne potrebujeme. Máme to už odskúšané, v Deep Creeku sme v lete absolvovali mnoho tréningových jednotiek. Vďaka tomu si vieme program záverečnej prípravy nadstaviť tak, aby nám bol osožný. Verím, že tréneri mysleli na všetky detaily, ktoré nám môžu priniesť úspech.
Piaty celkový triumf v seriáli pretekov Svetového pohára, ktorý ste získali po dlhej osemročnej pauze, vám určite potvrdil to, že momentálne ste na najlepšej ceste za čo najlepším výsledkom na MS v USA. Čo bude pre vás ten najprijateľnejší výsledok?
Ťažká otázka. O mne je predsa známe, že ja si pred každou veľkou súťažou kladiem pred seba tie najvyššie ciele (smiech). Ale už som povedal, že prostredie v nadmorskej výške okolo 1100 metrov nad morom je predsa len trochu atypické pre vodný slalom. Samozrejme, budem sa usilovať zo všetkých síl o medailu, ak sa bude dať, tak aj o tú najcennejšiu (krátka odmlka). Ale naša svetová federácia nám to neustále sťažuje a komplikuje. Súťažné jazdy na MS v Amerike budú podľa mňa veľkou lotériou. Preto môj prvý cieľ, od ktorého sa bude všetko odvíjať smerom hore, resp. dolu, bude dostať sa do desaťčlenného finále. Na to potrebujem dobre absolvovať kvalifikačnú jazdu a potom aj jazdu v semifinále. A potom sa uvidí, čo bude ďalej (smiech). To, že do dejiska idem ako čerstvý víťaz seriálu Svetového pohára, mi nepomôže. Nemám z toho žiadne výhody, v Amerike na MS začínam od nuly. Každú jazdu.
Hovoríte, že svetová federácia vám neustále vaše úsilie o medailové úspechy komplikuje. Akým spôsobom?
Predovšetkým zmenami pravidiel. Teraz sme celý Svetový pohár a ďalšie veľké súťaže absolvovali tak, že o všetkom rozhodovala prakticky iba jedna jazda. O postupe z kvalifikácie do semifinále, o postupe zo semifinále do finále – i o umiestnení v ňom. Veľké preteky sa už idú iba na jednu jazdu! Takže tento rok sa svetovým šampiónom vo vodnom slalome môže stať hocikto, kto postúpi do finálovej desiatky. V nej totiž všetci desiati začínajú od nuly. Semifinále i finále budú prakticky novými pretekami. Preto je to veľmi náročné. Človek sa musí v každej jazde maximálne skoncentrovať na to, čo sa deje na trati. Do výsledkov môže podstatne zasiahnuť aj meniaca sa voda, vietor, nepriaznivé počasie. Netreba urobiť nejakú technickú a jazdeckú chybu, stačí mať smolu na vodu a vietor – a máte po nádejach na dobrý výsledok. Preto finále MS v americkom lyžiarskom stredisku bude pre nás všetkých lotériou.
Štefan Žilka