![]() |
02. augusta 2006
V mozgu sa totiž nachádzajú kanabinoidné receptory CB1 a CB2. Keď sa psychoaktívna látka obsiahnutá v marihuane delta-9-tetrahydrokanabinol (THC) dostane k týmto receptorom, spustí sa celá reťazová reakcia, ktorej vrcholom je pocit drogového opojenia. Receptory sa však nachádzajú aj v spermiách, ženských vajíčkach a novosformovaných embryách.
Na začiatku tehotenstva sa objaví molekula známa ako Anandamid, nevyhnutná pre správny vývoj embrya, ktorá aktivuje CB1 a CB2. Ide o neurotransmiter, ktorý sa umiestňuje na receptoroch a spúšťa v mozgu príjemné pocity. THC je mu podobný, a na tých istých receptoroch rozvíja podstatne intenzívnejší účinok.
Vedúci vedeckého tímu profesor Sudhansu Dey a jeho kolegovia z Vanderbilt University v americkom Nashville, zistili, že nadprodukcia a tak isto porucha tvorby Anandamidu môže zabrániť normálnemu vývoju embrya a dokonca aj jeho prenosu do maternice. Testy na myšiach preukázali, že THC má rovnaký vplyv ako veľká dávka Anandamidu. Každá jedna z myší, ktorej podali THC mala problém s otehotnením. Aj keď podľa Deya má fajčenie marihuany negatívny vplyv na otehotnenie, nič nenasvedčuje tomu, že by malo ísť o trvalý stav. "Je vedecky dokázané, že marihuana má navyše negatívny účinok aj na plodnosť mužov," doplnila gynekologička z Bradford Teaching Hospitals NHS Trust a hovorkyňa Royal College of Obstetricians and Gynaecologists Virginia Beckett.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |