Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. marca 2024

Marian Kočner uspel na Súdnom dvore EÚ, za zverejnenie informácií z telefónov dostane odškodné



Súdny dvor Európskej únie skonštatoval v prípade podnikateľa Mariana Kočnera a zverejnenia informácií z jeho mobilných ...



Zdieľať
slovakia_journalist_killed_53481 a27c5338661744eda4a19c26882d9871 676x451 5.3.2024 (SITA.sk) - Súdny dvor Európskej únie skonštatoval v prípade podnikateľa Mariana Kočnera a zverejnenia informácií z jeho mobilných telefónov v roku 2019 slovenskými médiami porušenie jeho práva na rešpektovanie jeho súkromného a rodinného života, ako aj jeho komunikácie a poškodenie jeho cti a dobrej povesti, v dôsledku čoho utrpel nemajetkovú ujmu.

Zverejnenie údajov skúmal Europol


Ako súdny dvor informoval v tlačovej správe, v tejto súvislosti mu priznal náhradu spomenutej ujmy vo výške 2 000 eur. Záležitosť sa týka zverejnenie údajov z mobilných telefónov Kočnera, ktoré v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka skúmala organizácia Europol.

Súdny dvor v tejto súvislosti skonštatoval, že nezákonné spracúvanie údajov, ktoré sa prejavilo tým, že údaje týkajúce sa intímnej komunikácie medzi Kočnerom a jeho priateľkou boli sprístupnené neoprávneným osobám, viedlo k sprístupneniu týchto údajov verejnosti v slovenských médiách.

Zrušenie rozsudku Všeobecného súdu


Všeobecný súd Európskej únie pritom ešte v roku 2021 zamietol žalobu viacnásobne stíhaného Kočnera voči organizácii Europol vo veci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka. Podľa súdu sa mu totiž nepodarilo preukázať, že informácie o ňom, ktoré zverejnili slovenské médiá a jeho zaradenie na tzv. „mafiánske zoznamy" sú prisúditeľné aktivitám Europolu. Kočner, ktorý vtedy žiadal náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 100 000 eur podal odvolanie na súdny dvor.

Súdny dvor vo svojom rozsudku rozhodol, že právo Európskej únie zavádza režim solidárnej zodpovednosti Europolu a členského štátu, v ktorom vznikla škoda v dôsledku nezákonného spracúvania údajov, ku ktorému došlo v rámci spolupráce medzi nimi.

„Na vznik tejto solidárnej zodpovednosti v rámci prvej etapy musí dotknutá fyzická osoba iba preukázať, že pri spolupráci medzi Europolom a dotknutým členským štátom bolo vykonané nezákonné spracúvaniu údajov, ktoré jej spôsobilo ujmu. Na rozdiel od toho, čo rozhodol Všeobecný súd, sa nevyžaduje, aby táto osoba okrem iného preukázala, ktorému z týchto dvoch subjektov možno toto nezákonné spracúvanie pripísať," uviedol Súdny dvor EÚ. Z tohto dôvodu v danom bode zrušil rozsudok Všeobecného súdu.


Zdroj: SITA.sk - Marian Kočner uspel na Súdnom dvore EÚ, za zverejnenie informácií z telefónov dostane odškodné © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Donald Trump si pripísal ďalšie víťazstvo pre nomináciu do amerických prezidentských volieb, zvíťazil v Severnej Dakote
<< predchádzajúci článok
Premiér Robert Fico má niekoľko otázok na Ústavný súd (naživo)