Margoč v guli šiesty, Kolníková do semifinále na 200 m
Ani piaty slovenský zlatý medailista z paralympijských hier v Aténach 2004 - guliar Marek Margoč svoj titul v Pekingu neobhájil. V pondelkovej predpoludňajšej súťaži v kategórii F40 vrhol 9,90 m, o 23 ...
PEKING 15. septembra (WEBNOVINY) - Ani piaty slovenský zlatý medailista z paralympijských hier v Aténach 2004 - guliar Marek Margoč svoj titul v Pekingu neobhájil. V pondelkovej predpoludňajšej súťaži v kategórii F40 vrhol 9,90 m, o 23 cm menej ako pred štyrmi rokmi pod Akropolou a to stačilo iba na 6. miesto. Z víťazstva sa v novom svetovom rekorde 11,75 m tešil ešte len 17-ročný Grék Paschalis Stathelakos. Po stolných tenistoch Ladislavovi Gáspárovi a Jánovi Riapošovi, lukostrelcovi Imrichovi Lyócsovi, ktorí sa neprebojovali do súboja o medaily a cyklistovi Rastislavovi Turečekovi, ktorého preteky s hromadným štartom na handbikoch do programu pekinskej paralympiády nezaradili, je Margoč posledným zo zlatých medailistov spred štyroch rokov v slovenskej výprave, ktorý v čínskej metropole svoje prvenstvo nezopakoval.
Slovenskému reprezentantovi sa súťaž nevydarila. Svoje maximum 9,90 dosiahol hneď prvým pokusom, od začiatku bol šiesty. Druhý a tretí pokus mal neplatný, v osemčlennom finále pridal 9,48 a 9,71, šiesty pokus mu opäť nemerali. Celkovo bolo iba päť neplatných pokusov, z toho tri išli na vrub slovenského guliara.
"Mal som problémy s technikou. Boli to všetko veľmi zlé pokusy. Svet od Atén za štyri roky išiel výrazne dopredu. Všimol som si, že súperi vrhajú novou technikou. Lieta im to ďaleko. Nechcem sa vyhovárať, ale sú to všetko vyšší chlapci, majú väčšie páky, ľahšie sa im vrhá a je vidno, že aj silovo sú na tom lepšie. Čakal som lepší výsledok, nevyšlo mi to," neskrýval sklamanie slovenský guliar. Od začiatku tohto roka pracoval na novej technike vrhu s obrátkou. "Možno to ešte nemám celkom vžité a chcelo to trochu viac času. Silovo som na tom dobre," pokračoval 31-ročný skúsený guliar. V Pekingu bol viac ako dva týždne pred súťažou, možno aj to bol príliš dlhý čas. "Trénoval som tu aj so svojimi súpermi. Už tam som videl, že sú lepší odo mňa. Zlepšujú sa, objavujú sa nové tváre. Aj keby som si dnes hodil osobák, na medailu by to nestačilo. Na preteky som však v žiadnom prípade nešiel v porazeneckej nálade. Myslel som aj na stupne víťazov, bohužiaľ, dopadlo to inak," uzavrel Marek Margoč.
Úspešnejšia bola šprintérka Hana Kolníková. Tá v rozbehu zrakovo postihnutých žien T12 na 200 m s prehľadom obsadila 2. miesto a s piatym najrýchlejším časom bezpečne postúpila do utorkového predpoludňajšieho semifinále. "Určite som nešla naplno. Vedela som, že na semifinále to bude stačiť. Postúpila som, to bol môj plán," vravela spokojná po dobehnutí do cieľa. "Vyskúšala som si, ako sa beží v piatej dráhe. Radšej bežím v prvej, kde sa viem lepšie orientovať a najviac mi vyhovuje aj sklon v zákrute. Na rovinke to už bolo v pohode. Registrovala som za sebou Brazílčanky, ktoré bežali s navádzačmi. Tí na ne kričali, a tak som mala dokonalý prehľad, kde sú a aj ma to povzbudilo," pokračovala 19-ročná šprintérska nádej. Zdalo sa, že posledné metre už vypúšťa. "Je treba šetriť sily. Bála som sa, ako budem na tom po tých svojich stovkách, ale je to všetko v poriadku. Cítim sa dobre, teším sa na semifinále," zakončila Hana Kolníková.
V pondelok popoludní o 17.00 h miestneho času (11.00 SELČ) sa vo Vtáčom hniezde zo Slovákov predstaví ešte guliar Andrej Germič v kategórii F55/56.
Výsledky:
guľa - muži F40 - finále:
1. Paschalis Stathelakos (Gréc.) 11,75 - svetový rekord, 2. Mathias Mester (Nem.) 11,16, 3. Hocine Gherzouli (Alž.) 11,08, ... 6. Marek Margoč (SR) 9,90 (9,90 - x - x - 9,48 - 9,71 - x)
200 m ženy T12 - rozbehy:
III. rozbeh: 1. Eva Nguiová (Šp.) 25,69, 2. Hana Kolníková (SR) - 26,25 - kvalifikovala sa do finále
SITA