Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. septembra 2016

Marčuk: Odsun z demarkačnej čiary v Donbase by sa mohol čoskoro začať



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Kyjev 22. septembra (TASR) - Odsun zbraní od demarkačnej čiary v oblasti ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny sa začne tento týždeň. Podľa agentúry RIA Novosti o tom dnes v Kyjeve informoval Jevhen Marčuk, ktorý v tzv. kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny zastupuje vládu v Kyjeve.


Dohoda o odsune zbraní je súčasťou dokumentu podpísaného v stredu v Minsku. Dokument sa týka troch špecifických a presne vymedzených oblastí, pričom jej dodržiavanie budú monitorovať pozorovatelia misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Dohoda predpokladá aj deeskaláciu v oblasti demarkačnej línie a fakticky vytvára podmienky na to, aby sa tam nesmeli používať strelné zbrane. Ráta aj s dôsledným plnením predchádzajúcich dohovorov trojstrannej kontaktnej skupiny o stiahnutí zbraní s kalibrom menej ako 100 milimetrov z demarkačnej čiary.

Marčuk dnes spresnil, že prílohou dohody, podpísanej v stredu, je aj harmonogram odsunu, ktorý by mal trvať 13 dní. Dodal, že s odsunom by sa malo začať tento týždeň. Podľa agentúry UNIAN je však v podpísanej dohode zakotvené aj to, že odsunu musí predchádzať sedem dní nepretržitého prímeria.

Marčuk upozornil na dôležitosť podpísaného dokumentu, ktorý by v prípade jeho dôsledného plnenia na troch presne stanovených úsekoch demarkačnej línie mohol poslúžiť "ako začiatok procesu úplne novej kvality".

Spomínanými tromi úsekmi je Stanycja Luhanska, Zolote v Luhanskej oblasti a Petrovske v Doneckej oblasti. Podľa Marčuka ide o územie s rozlohou asi štyri kilometre štvorcové. Každá zo strán konfliktu má v súlade s minskou dohodou povinnosť stiahnuť svoje jednotky a zbrane o jeden kilometer do vnútra "svojho" územia.

Ako dnes informovala agentúra UNIAN, v stredu podpísaná dohoda vyvolala kritiku v radoch príslušníkov jednotiek vládnej protiteroristickej operácie (ATO). Obávajú sa totiž, že prímerie, ktoré bude realizáciu dohody sprevádzať, využije protivník na preskupenie síl. Nerozumejú ani výberu lokalít, kde má dôjsť k stiahnutiu jednotiek, pretože ide o relatívne pokojné oblasti.

Konflikt na východe Ukrajiny si od svojho vypuknutia v apríli 2014 vyžiadal viac ako 9600 obetí na životoch. Mierové protokoly podpísané vo februári 2015 v Minsku vďaka sprostredkovaniu Francúzska a Nemecka pomohli zastaviť ťažké boje, ale k lokálnym ozbrojeným zrážkam dochádza aj naďalej. Politický proces, ktorý dohody z Minska takisto predpokladali, nateraz stagnuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za synove záškoláctvo hrozia žene dva roky za mrežami
<< predchádzajúci článok
ŽITŇANSKÁ: Trh s exekúciami je zdeformovaný