Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. júla 2007

Mapy z archívu v B. Štiavnici sa stali súčasťou Pamäte sveta



Banské mapy a plány Hlavného komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici sa stali súčasťou celosvetového registračného programu Pamäť sveta - Memory of the World. Pamäť sveta založená v roku ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Banské mapy a plány Hlavného komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici sa stali súčasťou celosvetového registračného programu Pamäť sveta - Memory of the World. Pamäť sveta založená v roku 1993 je programom UNESCO v oblasti evidencie, ochrany, spracúvania a sprístupňovania svetového dokumentárneho dedičstva. Ministerstvo vnútra SR so svojím archívnictvom uspelo v tomto programe už druhýkrát.

V júni tohto roku konzultačný výbor programu Pamäť sveta na zasadnutí v juhoafrickej Pretórii vybral na zápis Banské mapy a plány Hlavného komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici. "Ide o zbierku máp a plánov v počte viac ako 20-tisíc kusov zo 17. až 20. storočia. Zbierka dokumentuje dejiny baníctva drahých kovov, znázorňuje techniku ťažby, budovanie baní a zariadení na dobývanie rudy. Mapy obsahujú vyobrazenia robotníkov, ich pracovného náradia, faunu i flóru, štátne i obecné symboly. Majú teda nielen výpovednú, ale aj umeleckú hodnotu," uviedla pre agentúru SITA pracovníčka Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra Alena Koišová.

K základným cieľom programu Pamäť sveta patrí aj zavádzanie moderných digitálnych technológií pri ochrane a prezentácii svetového kultúrneho dedičstva. Toto je aj podmienka pri zápise do registra. "Digitalizáciu Banských máp a plánov Hlavného komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici zabezpečí ministerstvo vnútra na vlastnom digitalizačnom zariadení," informovala Koišová. Zariadenie pred dvoma rokmi ministerstvo vnútra zakúpilo pre Ústredný štátny banský archív v Banskej Štiavnici, ktorý úspešne nominovanú zbierku spravuje.

V súčasnosti je v programe Pamäť sveta zapísaných 158 súborov. "Zo Slovenska pochádzajú tri: Bašagičova zbierka islamských rukopisov, nominovaná ministerstvom kultúry a zapísaná v októbri 1997, Iluminované kódexy knižnice Bratislavskej kapituly nominované rezortom vnútra a tiež zapísané v októbri 1997. Tretím súborom sú v júni tohto roku zapísané banské mapy a plány," uviedla Koišová.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Natalie Imbruglia už nepracuje pre L'Oreal
<< predchádzajúci článok
David Koller cez leto najmä na slovenských pódiách