Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. júna 2011

Manažéri očakávajú zlepšovanie ekonomickej situácie v SR



Vrcholoví manažéri očakávajú v krajinách strednej Európy v nasledujúcich dvanástich mesiacoch aj naďalej zlepšovanie ekonomickej situácie. Vyhliadky ekonomík sa najviac zlepšujú na ...



Zdieľať
deloitte logo Foto: deloitte.comBRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Vrcholoví manažéri očakávajú v krajinách strednej Európy v nasledujúcich dvanástich mesiacoch aj naďalej zlepšovanie ekonomickej situácie. Vyhliadky ekonomík sa najviac zlepšujú na Slovensku, naopak, pokles optimizmu zaznamenalo Poľsko a Rumunsko. Hlavným dôvodom zvyšujúceho sa optimizmu je oživenie ekonomiky, vďaka ktorému šéfovia veľkých firiem menia svoj pohľad na kapitálové investície. Vyplýva to z Indexu podnikateľských očakávaní (BSI) spoločnosti Deloitte, ktorý sleduje názory generálnych riaditeľov najväčších spoločností z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Slovenska, Chorvátska a Rumunska.



Na Slovensku optimizmus týkajúci sa ekonomických vyhliadok plynule rastie

Viac než štyri pätiny šéfov firiem sa teraz domnievajú, že ekonomika sa v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zlepší. Pri prvom prieskume v roku 2009 zastávala tento názor iba pätina vedúcich manažérov. Slovenskí šéfovia firiem sú tiež najpozitívnejší v oblasti nárastu zamestnanosti vo svojich spoločnostiach počas najbližších 12 mesiacov. Takmer polovica oproti 32 % z minuloročného prieskumu z apríla 2010 sa teraz domnieva, že počet zamestnancov sa zvýši.

Podľa výsledkov prieskumu sa len v Maďarsku vyhliadky ekonomiky mierne zhoršili. Pozitívnejší postoj k investičným výdavkom má Česká republika, Slovensko a Poľsko, menej pozitívne sú Chorvátsko, Maďarsko alebo Rumunsko. Poľsko stále vykazuje najpozitívnejšie očakávania v regióne, keďže 91 % vrcholových manažérov vidí finančné vyhliadky svojej spoločnosti optimisticky v porovnaní s 80 % pri poslednom prieskume.

Najväčší rast pozitívnych očakávaní oproti minulému prieskumu zaznamenalo Chorvátsko, kde celkový index narástol o 13 bodov. Aj keď sú šéfovia v otázkach kapitálových investícií a výnosov z predaja sebaistejší, ich postoj k ekonomike krajiny v najbližších šiestich mesiacoch je nerozhodný. Chorvátsko je najnegatívnejšia krajina regiónu v otázkach platobných lehôt. Viac ako polovica vrcholových manažérov uviedla, že lehoty sú príliš dlhé.

Súčasťou prieskumu boli aj otázky z oblasti inovácie, výskumu a vývoja. Výsledky ukazujú, že top manažéri chápu význam inovácií, ale plne si neuvedomujú, ako môžu investície do výskumu a vývoja zvýšiť konkurencieschopnosť. Iba 10 % opýtaných šéfov uviedlo, že ich spoločnosti vynaložili v roku 2010 viac než 3 % obratu na investície do výskumu a vývoja. Viac než štvrtina vrcholových manažérov uviedla, že ich spoločnosti do výskumu a vývoja v minulom roku v tomto regióne neinvestovali vôbec. Najväčší podiel vrcholových manažérov, ktorých spoločnosti vydali na výskum a vývoj viac než 3 % obratu, vykázalo Chorvátsko (20 %) a Česká republika (16 %), za nimi nasledovalo Slovensko a Rumunsko (obe krajiny s 10 %).

Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva, pričom pôsobí vo viac ako 150 krajinách.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rada vlády pre ľudské práva bude mať viac členov
<< predchádzajúci článok
Párik dôchodcov v Turecku zabil vlastný nástražný systém