28. októbra 2012

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Ako vnímajú ľudia zmenu času?
Jesennú zmenu času ľudia vo všeobecnosti vnímajú pozitívnejšie, keďže zimný čas je pre ľudský organizmus prirodzenejší, myslí si psychológ Martin Miler.
Ľudia s citlivým spánkom môžu mať problémy a istý čas im potrvá, kým si upravia spánkový cyklus. V zimnom čase nastáva aj v prírode útlm, moderná spoločnosť však funguje ďalej a od ľudí sa očakáva rovnaký výkon. "V minulosti ľudia žili viac spätí s prírodou a v zime žili vo väčšom útlme," dodal psychológ.
Aj podľa psychologičky Evy Jaššovej sú niektorí ľudia citlivejší na zmeny času a ubúdanie slnečného svetla. Nakoľko slnečné lúče majú vplyv na vyplavovanie endorfínov, treba čo najviac času tráviť vonku, keď svieti slnko, myslí si Jaššová. V noci sa zmenil letný čas na stredoeurópsky. V nedeľu ráno o 3.00 hod sa posúvali ručičky hodiniek na 2:00 hod, spalo sa tak o hodinu dlhšie.
Na území Slovenska bol letný čas po prvý raz zavedený v roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť.
Niektoré štáty letný čas nemajú. Posúvať hodiny nemá význam v krajinách na rovníku, kde sú deň a noc približne rovnako dlhé - 12 hodín. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a epšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Začiatok a koniec stredoeurópskeho času určuje vládne nariadenie, ktoré reaguje na smernicu Európskeho parlamentu. Nariadenie stanovilo zmeny času až do roku 2016, na letný čas najbližšie opäť prejdeme 31. marca 2013.