Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. januára 2017

Maltský premiér vidí v postoji členov EÚ k brexitu nevídanú jednotu



Na archívnej snímke britská premiérka Theresa Mayová (vľavo) a maltský premiér Joseph Muscat.



Zdieľať
Na archívnej snímke britská premiérka Theresa Mayová (vľavo) a maltský premiér Joseph Muscat. Foto: TASR/AP
Brusel 4. januára (TASR) – Európska únia je v postoji voči brexitu jednotnejšia než v akejkoľvek inej téme predtým, vyhlásil dnes v Slovinsku maltský premiér Joseph Muscat. Povedal to z pozície premiéra štátu predsedajúceho Rade EÚ. Medzitým prenikol na verejnosť kritický list britského veľvyslanca pri EÚ Ivana Rogersa, ktorý v utorok rezignoval.


"Hovoril som a navštívil prakticky všetky členské štáty a máme podobný postoj k brexitu. Takúto jednotu som v európskom spoločenstve ešte nevidel," uviedol dnes maltský premiér na diplomatickej konferencii v Slovinsku.

Utorňajšie odstúpenie veľvyslanca Spojeného kráľovstva pri EÚ Ivana Rogersa odmietol komentovať. Muscat povedal len toľko, že je to britská vnútorná záležitosť. Drží sa pravidla, že kým Londýn oficiálne nepodá žiadosť o odchod z EÚ, nemôžu sa začať rokovania o brexite. Britská premiérka Theresa Mayová plánuje žiadosť podať do konca marca.

Maltský premiér dodal, že počas predsedníctva v Rade EÚ bude presadzovať dôkladnejšiu ochranu námorných hraníc. Podobné migračné dohody, ako uzavrela EÚ s Tureckom, navrhuje vyrokovať aj so severoafrickými štátmi.

Medzitým na verejnosť prenikol Rogersov rezignačný list adresovaný britským diplomatom v Bruseli. "Na rozdiel od iných si ja myslím, že voľný obchod nie je samozrejmosťou. Musia sa oň snažiť inštitúcie a prístup na trhy vyplýva z medzinárodných dohôd a podmienok, aké si v nich vyrokujeme," cituje z Rogersovho listu internetové vydanie britského denníka The Independent.

Diplomat tým podľa tohto spravodajského portálu zaútočil na britského ministra obchodu Laima Foxa, ktorý tvrdí, že jedinou úlohou vlády v tejto oblasti je odstraňovanie obchodných bariér. Britských diplomatov v Bruseli v liste vyzval, aby "hovorili aj nepríjemné fakty tým, ktorí ich musia počuť, a dokázali diskutovať aj s ľuďmi, s ktorými nesúhlasia."

V liste tiež varoval, že s podobnými rokovaniami, aké Londýn počas brexitu čakajú, nemá Spojené kráľovstvo veľké skúsenosti, ale Európska komisia a Rada EÚ, naopak, áno.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo štvrtok prerokujú pripomienky k severnému úseku diaľnice D 4
<< predchádzajúci článok
Most-Híd navrhuje zmeny v používaní jazyka v konaní pred súdmi