Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

04. marca 2011

Málotriedkam ubúdajú žiaci, obce bojujú s financiami



Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičPREŠOV 4. marca (WEBNOVINY) – Základné školy majú za sebou zápisy detí do prvých ročníkov. V niektorých málotriedkach majú problém so zachovaním školy, lebo nízky počet žiakov im ...



Zdieľať
ziaci Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičPREŠOV 4. marca (WEBNOVINY) – Základné školy majú za sebou zápisy detí do prvých ročníkov. V niektorých málotriedkach majú problém so zachovaním školy, lebo nízky počet žiakov im od septembra ešte klesne. Navyše malé obce bojujú s nízkym rozpočtom, starostovia sa sťažujú na havarijný stav budov a vysoké energetické náklady na vykurovanie. Do niektorých škôl rodičia nezapísali do prvého ročníka žiadne dieťa. Sú obce, kde počet žiakov od septembra klesne na dva, štyri, či päť žiakov.


Ako uviedla pre agentúru SITA vedúca oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Prešove Mária Stanislavová, v kraji je 408 obecných základných škôl, z toho okolo 200 málotriednych. V Bardejovskom okrese je malých škôl najviac, zo 63 škôl je až 35 málotriednych. V Stebníku v okrese Bardejov budú mať od septembra jedného prváka. Momentálne majú v jednotriedke päť žiakov, od septembra by ich malo byť šesť. Obec má aj materskú školu s ôsmimi deťmi, z toho šesť dochádza z iných dedín. Starosta obce Štefan Kučečka pre agentúru SITA uviedol, že škola nemá žiadnu perspektívu. „Ak by to bolo na mne, tak ju zruším. Ale poslanci o tom nechcú ani počuť,“ uviedol. Škola ich ročne stojí 20 tis. eur. V obci žije 320 obyvateľov, hlavne starších. Mladí odchádzajú za prácou.

Opačný postoj k zachovaniu školy má nový starosta Radomy v okrese Svidník Michal Viravec. Obec bude mať od septembra jeden prírastok do málotriedky. Dnes ich školu navštevuje sedem žiakov. Napriek tomu ju chcú zachovať. V materskej škole majú osem detí. Podľa starostu je v obci viac detí, ale chodia do iných škôl. Plánuje personálne zmeny aj rekonštrukciu školského areálu, aby bol atraktívnejší.

O útlm školy na jeden rok chce požiadať starosta Juraj Brehový z Nižných Ladičkoviec v okrese Humenné. Reálne mu od septembra hrozí, že bude mať v škole dvoch žiakov. Po ročnej pauze by chceli v obci školu opäť obnoviť, lebo majú dorast v materskej škole. Starostu trápi budova v havarijnom stave a zháňa financie na jej rekonštrukciu.

V Šarišskom Čiernom v okrese Bardejov majú v štyroch ročníkoch šesť žiakov. Do prvej triedy sa nezapísal nikto, od septembra počet žiakov klesne na štyroch. V materskej škole majú dnes päť detí, perspektívu do budúcnosti tu nevidia.

Jedinou školou na Slovensku s vyučovacím jazykom rusínskym je Základná škola v obci Čabiny v okrese Medzilaborce. Dnes ju navštevuje 15 žiakov, do prvého ročníka sa zapísali štyri deti z troch obcí Rožkovce, Sukov a Čabiny. Ako uviedol starosta obce Milan Moroz, školu v obci obnovili v roku 2008, bola 15 rokov zrušená. V budove je aj materská škola s 11 deťmi. Škole však hrozí iný dôvod na zrušenie. Budova je v dezolátnom stave, zo strechy padajú škridly, triedy sa nedajú pri súčasnom stave vykúriť. Starosta má obavy, že ak nenájde finančnú pomoc, školu zatvoria z technických dôvodov.

Podľa Stanislavovej na Krajskom školskom úrade v Prešove už mali predbežné rokovania s niektorými starostami obcí, ktorí uvažujú o zrušení školy. Vlani zrušili školy vo Vislave, Zboji a Kochanovciach.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hypotéky pre mladých získa od apríla viac ľudí
<< predchádzajúci článok
JEMEN: Vládne sily zastrelili štyroch demonštrantov