Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. októbra 2011

Malé strany boj pred voľbami výrazne neovplyvnia





Zdieľať
volby Odporúčame:


Igor Matovič požiadal o registráciu svojho hnutia

Prezident poveril Ivetu Radičovú dočasným vládnutím

Konzervatívci sa chcú vrátiť do politiky cez Obyčajných ľudí

SaS rozhodne o kandidátoch do volieb na poslednú chvíľu

Vláda Smeru a pravice bude podľa NaS bruselský zlepenec

DZURINDA: Spolupráca SDKÚ a Smeru je ako spojiť vodu a oheň

Smer je pre KDH vypočítateľnejší ako SaS BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Malé strany do predvolebného boja podľa politológa Miroslava Kusého výraznejšie nevstúpia.

"V tomto som hlboko skeptický," uviedol pre agentúru SITA. Najmä novovzniknuté a vznikajúce strany, ako napríklad Národ a Spravodlivosť (NaS) Anny Belousovovej budú mať veľmi málo času na vybudovanie štruktúr a vypracovanie programu, keďže predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia už o necelých päť mesiacov.

V trochu inej situácii vidí Kusý Igora Matoviča, u ktorého šancu na prekročenie päťpercentnej hranice potrebnej na vstup do Národnej rady SR vidí. Ako podotkol, líder Obyčajných ľudí do predvolebného boja nevstupuje s rétorikou, že treba podporovať nezávislých kandidátov, ale chce staviť na osobnosti naprieč politickým spektrom, o čom svedčia rokovania s Občianskou konzervatívnou stranou (OKS) či Konzervatívnymi demokratmi Slovenska (KDS).


Belousovovej strana zamieša karty SNS

Vznik Belousovovej strany môže do istej miery ovplyvniť šance Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu, ale podľa Kusého jej to nepomôže dostať sa do parlamentu. "Už sa to raz odohralo, nakoniec sa do národnej rady ani jeden z nich nedostal," poznamenal s tým, že sa to pravdepodobne znovu zopakuje.

Za najväčší problém Belousovovej strany považuje politológ to, že nemá žiadne odlišujúce prvky a vníma ju iba ako druhú SNS. Ako Kusý skonštatoval, SNS okrem Belousovovej decimuje aj Smer-SD, ktorý nasadil nacionalistickú tematiku už v čase, keď bol vo vláde.


Most-Híd nedosiahol žiadne viditeľné výsledky

Šancu dostať sa do parlamentu vidí Kusý pri strane Most-Híd a SMK, aj keď líder Mosta Béla Bugár predvolebnú spoluprácu vylúčil. Podľa Kusého je logické, že sa spájania s radikálnou SMK obáva, lebo by to mohlo znamenať odliv slovenských voličov.

Na druhej strane, SMK nie je bez šance práve pre svoje radikálne názory, ktoré istej časti voličov nahrávajú a strana má vďaka tomu vybudovanú stabilnú voličskú základňu.

Negatívom pri Moste je podľa Kusého to, že počas účasti vo vláde nedosiahol žiadne viditeľné výsledky.


SaS a postoj k eurovalu

Rovnaký problém môže ovplyvniť aj budúcnosť SaS, ktorá bola prekvapením posledných parlamentných volieb. Na jednej strane môže Richard Sulík zabodovať ako hrdina pre zásadný postoj pri eurovale, no na druhej strane táto téma vôbec nebola témou volebného programu strany a toho, čo sľubovali, ako napríklad registrované partnerstvá či legalizáciu marihuany, sa vzdali.

Kusý predpokladá, že do NR SR sa dostanú maximálne dve z menších strán a kartami nijako výraznejšie nezamávajú.

Predvolebná kampaň bude podľa neho drsná, hlavný spor sa odohrá medzi Smerom-SD a SDKÚ-DS za účasti KDH.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dexia banka Slovensko k septembru v strate vyše šesť mil.eur
<< predchádzajúci článok
Nominácie na cenu Krištáľové krídlo 2011 do konca októbra