Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. novembra 2013

Malé Dvorníky oslavovali prevzatie ocenenia Dedina roka 2013



Letecký pohľad na obec Malé Dvorníky



Zdieľať
Letecký pohľad na obec Malé Dvorníky Foto: dvorniky.sk
Malé Dvorníky 16. novembra (TASR) - Obec Malé Dvorníky v regióne Žitného ostrova, ležiaca v tesnej blízkosti Malého Dunaja a Klatovského ramena, je vzdialená od okresného mesta Dunajská Streda iba dva kilometre. Dedina na rozlohe 854 hektárov má 1070 obyvateľov, ich počet neustále rastie. Vekové zloženie sa podobá celoslovenskému priemeru. Približne 90 percent obyvateľstva je maďarskej národnosti. Starosta obce Zoltán Marczell s veľkou radosťou prevzal tento týždeň prestížne ocenenie Dedina roka 2013.


"Máme z toho veľkú radosť. Teší nás, že sme dostali možnosť reprezentovať Slovensko v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny," povedal starosta. Malé Dvorníky podľa jeho slov vyhrali vo všetkých siedmich kategóriách, napriek tomu, že obec neleží v prekrásnom údolí uprostred lesa, ale sa nachádza v nížine, kde prírodné danosti okrem rovného terénu neprichádzajú do úvahy. "Medzi kritériami bola aj kategória, ktorá hodnotila celkový vzhľad obce. Aby sme obstáli, museli sme pre to veľmi veľa urobiť," konštatoval.

Ilustračné foto Foto: TASR


Malé Dvorníky sa nachádzajú v južnej časti Trnavského kraja. V roku 1960 boli zlúčené s obcou Veľké Dvorníky. Tento stav bez základnej infraštruktúry trval až 30 rokov. V roku 1990 sa obec osamostatnila. "Nemali sme nič! V súčasnosti sa v centre obce nachádza viacúčelová moderná budova obecného domu, ktorá je nielen obecným úradom, ale aj strediskom kultúrnych a spoločenských podujatí. V obci je materská škola, základná škola, rímskokatolícky kostol, cintorín, dobrovoľný hasičský zbor, klub dôchodcov, moderné detské ihrisko, športové ihrisko, obchod s potravinami," ozrejmil starosta. K zmenám došlo po úspešných projektoch a následne po získaní finančných prostriedkov na rekonštrukciu miestnych komunikácií. "Po úpravách ciest sa ľudia začali prispôsobovať, všimli si, že sa skrášľujeme. Do prác sa zapojilo celé obyvateľstvo. Zmenili sa predzáhradky, vstupy do dvorov, všetkým záležalo na tom, aby sme žili v peknom prostredí," dodal Marczell.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
D. ČAPLOVIČ: Deň študentstva a boj za slobodu treba ctiť a zveľaďovať
<< predchádzajúci článok
JPMorgan Chase ešte stále urovnáva spory s investormi spred krízy