05. februára 2018
Na archívnej snímke väznený exprezident Maldív Mohamed Nasheed. Foto: TASR/APMale 5. februára (TASR) - Maldivská vláda v pondelok vyhlásila 15-dňový výnimočný stav. Reagovala tak na politickú krízu, ktorá v tejto juhoázijskej krajine vznikla po tom, ako tamojší najvyšší súd nariadil prepustenie uväznených opozičných lídrov. Informuje o tom agentúra AP.
Minulotýždňové prekvapivé nariadenie na prepustenie uväznených predstaviteľov opozície vyústilo do patovej situácie medzi tamojším prezidentom Abdallaom Jámínom a najvyšším súdom.
Maldivská vláda na rozhodnutie súdu reagovala tým, že má pochybnosti o jeho platnosti a je toho názoru, že súd v tejto veci prekročil svoje právomoci.
V Male, metropole Maldivskej republiky, došlo aj k protestom a potýčkam s políciou. Podporovatelia opozície naliehali na vládu, aby rozsudok o prepustení väzňov akceptovala.
Na rešpektovanie nariadenia najvyššieho súdu vyzvala maldivskú vládu aj OSN.
Jedným z politických väzňov, ktorých sa nariadenie o prepustení dotýka, je aj tamojší exprezident Muhammad Našíd. Toho v roku 2015 na základe protiteroristických zákonov odsúdili na 13 rokov väzenia.
Našída uznal maldivský súd za vinného z toho, že v januári 2012 nariadil zatknutie sudcu najvyššieho súdu. Exprezident ho obvinil, že je pod vplyvom svojho predchodcu Maumúna Abdala Gajúma. Ten Maldivám vládol 30 rokov a bol niektorými ľudskoprávnymi organizáciami označovaný za diktátora.
V roku 2016 dostal bývalý maldivský prezident štatút utečenca v Spojenom kráľovstve. Súčasný maldivský prezident Abdalla Jámín bol zvolený v sporne vnímaných voľbách v roku 2013.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR